Czerwony dywan bez biletu i kłodzki epizod

Autor: 
Mariola Kowalcze
Nowy-2.jpg
Nowy-4.jpg

Przed nami wielkie święto X muzy i długo wyczekiwana gala rozdania najbardziej prestiżowej Nagrody Akademii Filmowej. Gorący czas premier filmów nominowanych do Oscara za 2019 rok. Mamy już swoich faworytów. Na początku lutego poznamy laureatów 92. edycji ceremonii, która od lat cieszy się niezwykłą popularnością. Słynny festiwalowy czerwony dywan co roku budzi ogromne emocje. Pojawiają się na nim największe gwiazdy kina światowego. Imprezie nieodłącznie towarzyszą spektakularne pokazy mody.
To idealny pretekst, by zaproponować bliskie spotkania z twórcami sztuki filmowej. Jak trafić na oscarowy dywan bez biletu i honorowego zaproszenia? Na zniecierpliwionych miłośników kinematografii i literatury czeka specjalna oferta. Wystarczy przyjść do wypożyczalni kłodzkiej biblioteki, by przygotować się na wielki finał. Gwiazdy kina intrygują fanów na całym świecie, przyciągają miliony widzów przed ekrany, niezwykłe role zapadają w naszej pamięci. Charyzma i nieodparty urok twórców X muzy sprawia, że wielbiciele śledzą losy artystów, poznają ich życie zawodowe, prywatne. Szukają informacji o ulubionych sławach.
W celebryckim świecie filmu rozprzestrzenił się nowy trend – pisanie autobiografii, wywiadów.
„Zobaczysz, kiedyś wszyscy będą pisać książki.” – prorocze słowa Kaliny Jędrusik, polskiej Marilyn Monroe, utalentowanej aktorki, artystki kabaretowej i piosenkarki spełniły się. Aktorzy, choć zawodowo nie zajmują się pisaniem, podbijają rynek wydawniczy, czarują swoich fanów. Moda na publikowanie wspomnień wciąż rośnie. Nawet ukazują się wymowne tytuły – „Pisz pan książkę!” (Zbyszek Buczkowski).
Okazja do poznania wielkiej plejady gwiazd kina zdarza się rzadko. Dlatego warto spenetrować biblioteczną ofertę z filmowej półki. Na czerwonym dywanie zamiast pięknych kreacji goszczą autobiografie, anegdotyczne wspomnienia, rozmowy, wywiady, zarówno nowości jak i wznowienia. Przypominamy najciekawsze publikacje z historii filmowego Oscara, kina światowego i polskiego, ich wybitnych twórców. Wśród nich są wciągające gawędy o filmach – literackie recenzje Agnieszki Osieckiej pt.: „Filmidła”. Biblioteczny festiwalowy dywan zaszczyciły dwa niepowtarzalne duety. Jeden o znanych i lubianych w anegdocie oraz obrazie, piękny album „Fotonostalgia” Zofii Nasierowskiej i wspomnianej przed chwilą poetki. Drugi, pełen zażartych sporów, pamiętnych kłótni, słynnych krytyków i znawców kina, Zygmunta Kałużyńskiego oraz Tomasza Raczka („Leksykon filmowy na XXI wiek”).
Oprócz naukowych opracowań o rozwoju kinematografii można wypożyczyć „Prywatną historię kina polskiego” opowiedzianą przez samych twórców. Albo poznać aktualne wydarzenia ze świata X muzy. Na stoliku czeka grudniowy numer „Kina” i sporo ciekawostek. Między innymi najlepsze książki filmowe w 2019 r. czy słynny „Pan T.”, świetna recenzja zekranizowanego portretu pisarza, publicysty, znawcy i popularyzatora muzyki jazzowej w Polsce. Wiadomo, że mowa o Leopoldzie Tyrmandzie. Filmową kolekcję wzbogaca specjalny dodatek – mini galeria, czyli aktorzy i książki w ramkach.
Zachęcam gorąco. Ponieważ prawie już wszyscy piszą wspomnienia, tworzą literaturę, wydają też autorskie książki kucharskie, prawdziwy (szokujący) wysyp talentów, to wybierajmy te, które niosą w sobie istotną treść. Są do wyboru tytuły z wartościowej półki. Czerwony dywan pełen gwiazd i twórców kina czeka. Takie publikacje chętnie proponujemy.
Na koniec prawdziwa gratka dla miłośników Kłodzka, sztuki filmowej oraz przyjaciół biblioteki. Posiadamy unikatowe zdjęcia z planu filmowego sprzed 12 lat i cenne autografy reżysera oraz kierownika produkcji. Cóż, mamy swój bardzo skromny udział w historii kina. Wszystko skrzętnie utrwalone. O jakim filmie mowa? Warto spojrzeć na fotogalerię.
Zapraszam do obejrzenia VI księgi Kroniki Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku.

Wydania: