Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

SKIBUS
W pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia pojawiły się w Dusznikach Zdroju skibusy – został zainaugurowany sezon narciarski. Skibusy wożą narciarzy do Zieleńca oraz na Jamrozową Polanę. No, no, no.
JUBILEUSZ
Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Pracownice placówki: Urszula Poźniak, Wita Knutel oraz Monika Nowacka, zostały odznaczone Medalami za Długoletnią Służbę przyznanymi przez Prezydenta RP. Na uroczystość przybyli m.in. wicewojewoda Jarosław Kres, a także wójt Adrianna Mierzejewska. Gratulacje!
KONSULTACJE
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie chce na całym odcinku Nysy Kłodzkiej od kwietnia rozpocząć proces porządkowania koryta rzeki oraz najbliższego otoczenia. O zaplanowanych działaniach rozmawiano podczas spotkania konsultacyjnego, w którym uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele władz lokalnych i władz samorządowych. Nic dodać, nic ująć.
TORY
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ponad 80 mln zł na przebudowę stacji Ścinawka Średnia i linii kolejowej w rejonie Kłodzka. Nowe tory, rozjazdy oraz urządzenia usprawnią ruch pociągów na jednej z głównych stacji wywozowych kruszywa na Dolnym Śląsku. Pasażerowie z nowego peronu zyskają lepszy dostęp do pociągów w kierunku Kłodzka oraz Wałbrzycha. O lala.
ELEKTROMOBILNOŚĆ
W Polanicy Zdroju odbyła się konferencja pn. „e-Sudety elektromobilność w kontekście dbałości o czyste powietrze – rozwiązania dla samorządów”. Podczas spotkania rozmawiano o przeciwdziałaniu degradacji środowiska, przede wszystkim była tu mowa o powietrzu. Wskazano, że jednym z rozwiązań, jest tworzenie stacji elektrycznego ładowania pojazdów. Bez komentarza.
UZDROWISKA
Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju nie popierają propozycji Ministerstwa Sportu i Turystyki, dotyczącej przejęcia opłat uzdrowiskowych i klimatycznych przez państwo. Takie rozwiązanie byłoby dla kurortów ich końcem, chodzi tutaj o brak wpływów do budżetów lokalnych, które to pieniądze przeznaczono na budowę lub odtwarzanie komunalnej infrastruktury uzdrowiskowej. Wycofanie się przedstawicieli rządu ze swojego pomysłu „uratowało” Uzdrowiska. Uff.
ŁAZIENKI
W kłodzkim szpitalu na Oddziale Dziecięcym oraz Oddziale Wewnętrznym zostały wyremontowane łazienki. Pieniądze na ten cel przeznaczono z powiatowego budżetu obywatelskiego. Wartość prac przekroczyła planowany budżet i trzeba było dołożyć brakującą kwotę z kasy SP ZOZ-u. Bez komentarza.
PARTNER
Radków ma kolejnego partnera samorządowego. Został nim śląski Świerklaniec. Podpisanie porozumienia o współpracy miało miejsce podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Ścinawce Średniej. Gratulacje.
MIESZKANIA
Burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński wraz z radnymi odebrali siedem mieszkań komunalnych, które przeszły gruntowny remont. Koszt projektu wyniósł 250 tys. zł. Komisja Mieszkaniowa zdecyduje o przeznaczeniu wyremontowanych mieszkań. Bez komentarza.
GALERIA
Policjanci Wydziału Kryminalnego kłodzkiej komendy zatrzymali podejrzanych o kradzieże w galerii handlowej. Szajka składająca się z dwóch mężczyzn i kobiety, kradła markową odzież oraz artykuły spożywcze. Jak ustalili policjanci zajmujący się tą sprawą, podejrzani działali w podobny sposób także w innych miastach na terenie województwa dolnośląskiego. Się porobiło.
ALKOHOL
W jednym z domów, w gminie Międzylesie funkcjonariusze Straży Granicznej z Kłodzka ujawnili nielegalną wytwórnię alkoholu. Produkcją zajmował się 61-letni mężczyzna. Jegomość posiadał także kuszę bez zezwolenia. No, no, no.
JARMARK
W Kudowie Zdroju odbył się trzydniowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Wśród atrakcji znalazł się m.in. koncert Kolęd i Pastorałek, spotkanie opłatkowe, poczęstunek dla mieszkańców oraz gości, warsztaty piernikowe. Działo się, działo.
INWESTYCJE
Trwają prace remontowe w gminie Kłodzko – w Krosnowicach remont drogi gminnej, współfinansowany z Funduszu Dróg Samorządowych. W Żelaźnie budowa Centrum Biblioteczno-Kulturalnego.
W Szalejowie Dolnym kompleksowa modernizacja Domu Ludowego. W Piszkowicach remont budynku mieszkalnego, przejętego od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Bez komentarza.
CHOINKA
Kłodzki urząd zorganizował akcję pn. „Eko choinka”. W jej ramach zostały rozdane choinki oraz gwiazdy betlejemskie. Wszystko w zamian za makulaturę. Za 10 kg makulatury można było otrzymać świerk w doniczce, zaś za 5 kg makulatury świąteczną roślinę – gwiazdę betlejemską. Gratulujemy pomysłu!
NAZWA
Od stycznia 2020 roku grupa wałbrzysko-kłodzka GOPR ma nową nazwę. Obecnie nazywa się Grupa Sudecka. Nowa nazwa ma pomóc w działalności ratowniczej grupy funkcjonującej w Sudetach Środkowych oraz Wschodnich. Bez komentarza.
LODOWISKO
Na kłodzkim rynku otwarto lodowisko. Korzystanie z niego jest darmowe. Lodowisko powstało dzięki mBank Polska. Bez komentarza.
STREFA
W Polanicy Zdroju powstały Otwarte Strefy Aktywności (OSY). Władze miasta mają nadzieję, że place zabaw, siłownie plenerowe oraz urządzenia do Street Workoutu, będą cieszyły się popularnością. Bez komentarza.
KRAINA
Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lewinie Kłodzkim powstało kreatywne miejsce zabawowo-edukacyjne dla dzieci. Projekt pt. „Kraina Małych Odkrywców”, zrealizowany został w ramach budżetu obywatelskiego 2019. Bez komentarza.
NARKOTYKI
Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Czech, który miał przy sobie narkotyki. Konkretnie znajdowały się one w jego portfelu i były „na własny użytek”. Zatrzymany mężczyzna dobrowolnie poddał się karze grzywny w wysokości 600 zł. Nic dodać, nic ująć.
IGRZYSKA
W wyremontowanym budynku „Podhalanki” w Krosnowicach odbyła się uroczystość wręczenia nagród, będących podsumowaniem XX igrzysk organizowanych przez Ludowe Zespoły Sportowe Województwa Dolnośląskiego w 2019 roku. Rywalizacja zawodników zrzeszonych w LZS Dolny Śląsk odbywała się w 16 różnych kategoriach sportowych m.in. bieganie, piłka halowa, szachy, warcaby. W klasyfikacji ogólnej podsumowano 99 gmin oraz 26 powiatów z Dolnego Śląska.
Powiat kłodzki w rywalizacji powiatów, w klasyfikacji ogólnej zdobył pierwsze miejsce. Gratulacje!
OŚRODEK
W Kłodzku działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Do placówki mogą się zgłaszać osoby, które są ofiarami przestępstw, członkowie ich rodzin bądź świadkowie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie po spełnieniu określonych wymogów. Bez komentarza.
INWESTYCJA
W Polanicy Zdroju powstaje najdroższa inwestycja – jest nią budowa apartamentowca w sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Budynek pomieści kilkadziesiąt mieszkań. Będzie parking podziemny oraz powierzchnie na handel i usługi. Bez komentarza.

Wydania: