Co słychać w Szkole Podstawowej w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
h1.jpg
h2.jpg
h3.jpg
h4.jpg

*„MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI”
26 listopada ub.r. do Szkoły Podstawowej w Krosnowicach przyjechała p. Małgorzata Młynarczyk – prelegentka programu edukacyjnego dla dziewcząt klas szóstych pt. „Między nami kobietkami”– w ramach zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie”.
Spotkała się z dziewczętami po to, by przekazać im najważniejsze informacje dotyczące procesu dojrzewania, który dla każdej młodej dziewczyny jest tematem bardzo ważnym. Pani Małgorzata w bardzo obrazowy i przystępny sposób wyjaśniła dziewczętom najważniejsze kwestie, tj. te dotyczące dojrzewania i zmian, jakie się dokonują w młodych organizmach. Sporo mówiła o higienie, zmianach nastroju, pielęgnacji ciała, w tym twarzy z problemami – trądzik czy wypryski. Uczestniczki spotkania dowiedziały się też, jak prowadzić kalendarzyk miesiączek oraz jak rozpoznać objawy, które wysyła nasze ciało. Spotkanie zakończyło się wręczeniem zestawu edukacyjnego dla każdej dziewczyny.

*BYŁA ZABAWA, OJ BYŁA ZABAWA
Żeby dobrze przygotować się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia trzeba wcześniej się „wyszaleć”. 29 listopada w Szkole Podstawowej w Krosnowicach była ku temu okazja, obchodziliśmy bowiem ANDRZEJKI. Co za tym idzie – musiały być tańce-hulańce, ale też wróżby i poczęstunek, ale żeby wszystko miało odpowiedni nastrój… – najpierw były przygotowania. Zasłanianie okien, by było dyskotekowo, przystrajanie holu korytarza balonami, by było uroczo – tu serdeczne podziękowania kierujemy do Samorządu Uczniowskiego i jego opiekuna, pani Ewy Ledowskiej, która wspinała się po drabinie, by przymocować sznury balonów. Było też strojenie sal lekcyjnych, w których odbywały się tradycyjne wróżby i poczęstunek. Można było powróżyć sobie z kubków, z losowanych kartek, z kart i z serduszek z imionami dziewcząt i chłopców. Gdy atrakcje „wróżbiane” dobiegły końca uczniowie licznie wyszli na korytarz, by zaprezentować swoje zdolności taneczne, a było na co popatrzeć… Nie obyło się również bez ulubionej zabawy – przechodzenia pod miotłą, która wymaga od uczestników niezwykłej gibkości i sprytu. Tańce w pojedynkę i w grupie nie miały końca, bo i tak dobrą muzykę serwował nasz DJ – Szymon z klasy VIIIa. Zakończyć było trudno, ale jak mówią: „Wszystko co dobre, szybko się kończy”. I my też zakończyliśmy czas zabawy.

*BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE…
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spotkań przy wigilijnym stole, składania sobie życzeń, przebywania w rodzinnym gronie. W „Szkolnej Rodzinie” też nie zabrakło żadnego elementu świątecznego nastroju.
W Szkole Podstawowej w Krosnowicach w grudniu sporo się działo w klimacie świątecznym. Najpierw wszyscy świętowaliśmy spotkanie z Mikołajem, później ustroiliśmy choinki na szkolnym korytarzu i w klasach oraz wzięliśmy udział w konkursie na najpiękniej ustrojone drzwi klasowe.
15 grudnia w krużgankach kościoła miał miejsce Kiermasz Bożonarodzeniowy, podczas którego można było nabyć ciasto, ozdoby choinkowe i świąteczne gadżety, a dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na stypendia dla naszych uczniów, którzy reprezentują szkołę. Stypendia te są przyznawane każdego roku, 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka.
20 grudnia, spotkaliśmy się w klasach z wychowawcami, by pokolędować i podzielić się opłatkiem, a później zebraliśmy się wraz z zaproszonymi gośćmi w sali gimnastycznej na „Jasełkach” przygotowanych przez dzieci z młodszych oddziałów pod kierunkiem pań: Anny Brusińskiej, Małgorzaty Tomery, Agaty Młynarskiej-Mochol i Karoliny Muszyńskiej. Rzesza Aniołków oraz innych bajkowych postaci spotkała się przy Jezuskowym żłóbku, by powitać narodzone Dziecię i wspólnie zaśpiewać znane wszystkim kolędy. Wielu osobom łza zakręciła się w oku na widok tak przejętych rolą najmłodszych dzieci, które z wielkim zaangażowaniem śpiewały i wygłaszały swoje teksty. Po występie organizatorki konkursu „Najpiękniej przystrojone drzwi”, panie: Maja Kryjak i Kamila Kachel, wraz z panem Dyrektorem, wręczyły nagrody klasom, które zajęły I, II i III miejsca. Konkurs odbywał się w dwóch kat.: Młodsi i Starsi. W I kat. zwyciężył oddział „0” A, w II kl. VIII A. Serdecznie gratulujemy wszystkim klasom niezwykłych pomysłów.
Na koniec tego radosnego spotkania pan dyrektor – Mieczysław Kowalcze złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Życzył wszystkim zdrowych, pogodnych i niezwykłych Świąt Bożego Narodzenia. Upragnionych prezentów pod choinką i szczęścia w nadchodzącym Nowym 2020 Roku.

Wydania: