Co słychać w Szkole Podstawowej w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
k1.jpg
k2.jpg
k3.jpg
k4.jpg
k5.jpg

* Hymn dla Niepodległej
8 listopada, o godz. 11:11 uczniowie, dyrektor, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Krosnowicach wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do hymnu”. Wszyscy odświętnie ubrani zebrali się w sali gimnastycznej i wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Akcja ta jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyło ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
Warto zwrócić uwagę na to, że jak poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski: „w tym roku na apel odpowiedziało ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i innych placówek z terenu całej Polski, prawie 4 mln uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli”. Ta duża liczba napawa radością i wskazuje, że patriotyzm w narodzie nie usypia i że krzewione są wartości narodowe od najmłodszych lat.
„Mamy nadzieję, że to jest inicjatywa, która przyjmie się na stałe i radosne śpiewanie hymnu przez dzieci i młodzież, łącznie z dorosłymi będzie takim ciekawym, sympatycznym akcentem kojarzącym się z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę” – powiedział Minister, do którego słów się dołączamy całym sercem i głosami, od których brzmienia mury naszej szkoły dziś zadrżały.

* A W PAŹDZIERNIKU W KROSNOWICACH...
POLA NADZIEI
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach przynoszą dla swoich nauczycieli cebulki żonkili. Ten miły gest w stronę pedagogów jest jednocześnie miłym uczynkiem skierowanym do dzieci z Wrocławskiego Hospicjum, ponieważ posadzone w październiku cebulki żonkili (sadzi je pani Ewa Ledowska – opiekun Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami przed naszą szkołą, w miejscach do tego wyznaczonych), wiosną zakwitną, są obcinane i przeprowadzana jest kwesta wśród mieszkańców wioski. Pieniądze zaś zostają przekazane do hospicjum i wykorzystane do tego, by przynieść pomoc w zaspokajaniu najważniejszych potrzeb chorym dzieciom. Akcja ta nosi nazwę: „Pola Nadziei”, bo „rozkwita na nich dobro”.
Pola Nadziei to kampania, która ma na celu promowanie niesienia bezinteresownej pomocy podopiecznym hospicjum oraz rozwój wolontariatu. W ramach działań projektowych hospicjum zajmuje się edukowaniem i promowaniem idei hospicyjnej, a także organizacją zbiórek publicznych i gromadzeniem środków przekazywanych na opiekę paliatywną.
Pola Nadziei są elementem międzynarodowego programu powołanego do życia przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Są to działania podejmowane wyłącznie przez hospicja na terenie całej Europy.
Ten szczytny i dobry cel od lat jest realizowany w naszej szkole, z czego jesteśmy bardzo dumni.

GRUPA „REKONSTRUKTO” O II WOJNIE ŚWIATOWEJ
24 października 2019 r. na wielofunkcyjnym boisku, bo pogoda była cudna, miała miejsce niezwykła lekcja historii. Przyjechali do nas panowie z Grupy Artystycznej „Rekonstrukto” z Lublina. Grupa ta powstała w październiku 2008 roku z myślą propagowania historii eksperymentalnej. Panowie przyjechali z misją przybliżenia nam wydarzeń z czasów II wojny światowej.
Ubrani byli w mundury, przywieźli ze sobą rekwizyty w postaci nakryć głowy, broni, radiostacji, skrzyń itp. Opowiadali o czasach wojennych, o życiu ludzi, dla których wraz z wojną skończył się spokój i zabawa, a zaczęła walka o przetrwanie swoje i najbliższych. Uczniowie mogli dotknąć replik broni, a nawet „zakosztować” wojskowej musztry. Czołgali się, padali, wstawali, układali do oddawania imitowanych strzałów.
Lekcja bardzo się podobała, a udział w niej z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczestników.

REKORDZISTA KSIĘGI GUINNESSA W KROSNOWICACH
25 października do naszej szkoły zawitał polski sportowiec, wielokrotny rekordzista Księgi rekordów Guinnessa w podbijaniu różnych rodzajów piłek, pan Janusz Chomontek. Na początku swojej kariery sportowej był piłkarzem Gwardii Koszalin i Zawiszy Grzmiąca. Karierę wyczynową rozpoczął w 1989 r. Od tego czasu aż 19 razy ustanawiałi pobijał rekordy Guinnessa. Międzynarodową sławę zdobył we Włoszech, kiedy pobił rekord 7 tys. odbić piłki należący do Diego Maradony, podbijając piłkę 35 tys. razy. U nas zaprezentował swoje zdolności żonglując różnymi rodzajami piłek, ubierając i rozbierając bluzę czy spodnie od dresu, a piłka w tym czasie ani razu nie dotknęła podłogi. Żonglując przechodził też pod raz po raz obniżaną skakanką. Wywołał burzę oklasków i zachwytu. Opowiedział też o swoich spotkaniach ze znanymi postaciami, jak Jan Paweł II, Maradona, Messi oraz o wartościach, którymi warto się w życiu kierować, czyli dobro, poszanowanie drugiej osoby, nauka i sport. Pan Chomontek zachwycił się atmosferą panującą w naszej szkole i dlatego obiecał, że pojawi się u nas w okolicach Dnia Dziecka i wspólnie z nami uczci to święto. Zorganizuje pokazy żonglerki oraz słodki poczęstunek dla dzieci. Panie Januszu – „trzymamy za słowo” i już nie możemy się doczekać.

Wydania: