Relacja z Nocy Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Kłodzku

Autor: 
Barbara Bator i Renata Ziółkowska
noc.jpg

50 rocznica śmierci Marka Hłaski była leitmotiwem Nocy Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Kłodzku. Propozycja takiego tematu padła ze strony Ośrodka Edukacji Obywatelskiej – inicjatora akcji i została przez bibliotekarzy chętnie przyjęta. Twórczość Marka Hłaski została wyeliminowana z kanonu lektur szkolnych z ogromną szkodą dla młodego pokolenia.
Gośćmi Nocy Bibliotek była młodzież z internatu Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku. Spotkanie rozpoczęło się o godz.19.00 a otwarła je muzyka Krzysztofa Komedy – kołysanka z filmu R. Polańskiego „Dziecko Rosemary” a następnie fragmenty płyty „Katorna”.
Życiorys Marka Hłaski przedstawiony został z położeniem akcentu na jego młodość, ze względu na młodych uczestników spotkania. Materiałem literackim, który był osnową wieczoru były: pamiętnik pisarza, który Marek pisał w wieku 11 i 12 lat, książka wspomnieniowa Zyty Kwiecińskiej, kuzynki Marka, pt. „Opowiem Wam o Marku” oraz książka Piotra Wasilewskiego „Śladami Marka Hłaski”. Fragmenty pamiętnika czytał uczeń ZST kl. II Technikum Jakub.
Dodatkowo przedstawiono film, w którym wspominali Marka jego szkolni koledzy z warszawskiego Liceum Techniczno-Teatralnego, fragment nagrań z wywiadu Marka Hłaski oraz rozdział z książki „Piękni dwudziestoletni” w wykonaniu Borysława Szyca.
W przerwie spotkania młodzież częstowała się ciastami własnej produkcji, które zostały upieczone przez mamy uczennic: Marzeny i Oli. Organizatorką wieczoru ze strony szkoły była pani Dorota Błauta, polonistka oraz opiekunka mieszkańców internatu.
Kłodzka Biblioteka Pedagogiczna była jedną spośród 1758 bibliotek, które w całym kraju wzięły udział w tej ogólnopolskiej akcji.

Wydania: