Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
1Uczestnicy warsztatów gitarowych w Bystrzycy Kłodzkiej .jpg
2Duet Blaha-Drobysh.jpg
3Na rynku w Usti nad Orlici.jpg
4Tegoroczne bystrzyckie Pierwszaki w klasie gitary Witolda Kozakowskiego.jpg

* Autorskie warsztaty gitarowe
W dniach 18-19 października 2019 roku na Ziemi Kłodzkiej odbyły się Autorskie Warsztaty Gitarowe dr. Bartłomieja Marusika – nauczyciela kształcącego młodzież m.in. w Poznańskiej Szkole Talentów. Wybitny pedagog, kompozytor i aranżer nie po raz pierwszy gościł na Ziemi Kłodzkiej, wielokrotnie bowiem uczestniczył w pracach jury konkursu gitarowego w ramach Kłodzkiego Festiwalu Muzycznego „GITARIADA” czy konkursu kolędowego w Bystrzycy Kłodzkiej. Był także wykładowcą organizowanych kiedyś w Dusznikach-Zdroju podczas ferii Zimowych Warsztatów Gitarowych. W tym roku w lekcjach indywidualnych, prelekcji i próbach zespołów kameralnych wzięli udział uczniowie trzech szkół muzycznych powiatu kłodzkiego: Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. W ramach lekcji indywidualnych młodzi gitarzyści mogli poznać nowe sposoby ćwiczeń, wprawek na różne techniki gry, otrzymali też wiele cennych wskazówek dotyczących interpretowania utworów muzycznych. Natomiast podczas prelekcji pt. „Jak ćwiczyć na gitarze?” uczniowie i ich rodzice dowiedzieli się jak osiągnąć duże postępy w grze na gitarze podczas codziennych i systematycznych ćwiczeń domowych. To były bardzo ciekawe merytorycznie, i w sympatycznej atmosferze zrealizowane, warsztaty.

* Czeski duet BLAHA – DROBYSH w Bystrzycy Kłodzkiej!
W dniu 28.09.2019 roku w sali koncertowej PSM I st. im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się ciekawy koncert duetu Vladislav Blaha – Tatsiana Drobysh. Artyści wykonali ciekawy repertuar, m.in. muzykę Astora Piazzolli i Johna Duarte. Nie zabrakło też ciekawych transkrypcji, m.in. słynne „Aqua i vinho” Egberto Gismontiego. Dodatkową atrakcją była gra na domrze przez Tatsianę Drobysh. Grę na tym wschodnim ludowym instrumencie można studiować na Ukrainie i w Białorusi. Dodać należy, że Vladislav Blaha to jeden z najbardziej znanych czeskich gitarzystów koncertujący po całym świecie, nagrywający płyty CD oraz prowadzący działalność pedagogiczną w Brnie (Konserwatorium Muzyczne, Akademia Muzyczna). Vladislav Blaha jest też organizatorem jednego z ważniejszych czeskich festiwali gitarowych.

* Gitarzystki na eksport
W piękną, ciepłą i słoneczną sobotę października (12.10.br.) gitarowa młodzież Ziemi Kłodzkiej koncertowała w Czechach w miejscowości Usti nad Orlici. Utalentowane uczennice ze szkół muzycznych w Bystrzycy Kł. i w Kłodzku, reprezentowały Bystrzycę Kłodzką podczas festiwalu muzycznego organizowanego w tamtejszym kościele pariafialnym, z okazji święta patronki muzyki czyli św. Cecylii. Zanim jednak zabrzmiały dźwięki instrumetów, młodzi polscy muzycy mieli okazję zwiedzić niedawno otwartą w Usti nową siedzibę szkoły muzycznej, zabytkową starówkę oraz miejskie muzeum mieszczące się w pięknym secesyjnym budynku („Hernychowa Vila”). W polsko-czeskim koncercie wystąpiły później: Klaudia Dziasek, Jagoda Religa, Lila Wyjadłowska, duet gitarowy Klaudia i Jagoda oraz zespół kameralny Le-Li-Duo (Lena Kancelarz – flet, Lila Wyjadłowska – gitara). Występy wzbudziły entuzjazm czeskich słuchaczy, którzy gromko oklaskiwali prezentacje muzyczne przygotowane przez polskie uczennice.

* Mistrz i Uczeń
Tradycyjnie Dzień Edukacji Narodowej w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej ma oprawę szczególną. Wszystko za sprawą uroczystego koncertu „Mistrz i uczeń”, w którym na szkolnej scenie, obok siebie, prezentują się uczniowie oraz ich nauczyciele, występując wspólnie w duetach i zespołach kameralnych. A po koncercie odbywa się także zawsze pasowanie na ucznia tej artystycznej placówki. Tak było i w tym roku czyli tradycji stało się zadość! Dziękuję i gratuluję moim bystrzyckim uczniom: Agacie Słuji, Amelii Anuszek i Mateuszowi Judeckiemu za wspólny występ na tym sympatycznym koncercie.

Wydania: