Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

AMBASADOR
W Międzygórzu gościła ambasador Republiki Indonezji w Polsce Siti Nugraha Mauludiach. W towarzystwie swojego doradcy, konsula Taufiqa Lamsuhura odwiedziła uczestników zajęć językowych organizowanych przez Fundację EuroWeek. Wcześniej dyplomaci spotkali się z indonezyjskimi wolontariuszami, którzy prowadzą zajęcia z dziećmi i młodzieżą, przyjeżdżającymi m.in. do Międzygórza na obozy edukacyjne. Bez komentarza.
PARTNER
Gościem burmistrz Kudowy-Zdroju Anety Potocznej, był burmistrz niemieckiego miasta Horn – Bad Meinberg z Nadrenii Północnej – Westfalii, Stefan Rother. Horn – Bad Meinberg od kilkunastu lat jest miastem partnerskim Kudowy-Zdroju. Ostatnimi laty wzajemne kontakty nieco osłabły. Spotkanie dotyczyło ożywienia tychże kontaktów. Włodarze uważają, że jest wiele dziedzin życia, w których obydwa kurorty mogą wspólnie zaistnieć. Nic dodać, nic ująć.
ŁĄKA
Nowa Ruda zabiega o fundusze na utworzenie tzw. łąk miejskich. Mają to być obszary bogate w roślinność, która będzie przyjazna pożytecznym owadom, w tym pszczołom. Tereny obsiane np. miododajną roślinnością, będą rzadziej koszone i w ogóle nie zastosuje się na nich zasilania chemicznego. Władze Nowej Rudy na swój projekt chcą pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Życzymy powodzenia!
ZESPÓŁ
W bazylice mniejszej w Bardzie odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Muzyczne wydarzenie było częścią tegorocznego programu Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. Przedstawione zostały utwory Stanisława Moniuszki w 200 rocznicę urodzin, a także Stanisława Hadyny – wieloletniego szefa „Śląska”, w 100 rocznicę urodzin. Bez komentarza.
ODDZIAŁ
Miała się odbyć pikieta w obronie likwidacji Oddziału Wewnętrznego w szpitalu w Nowej Rudzie. Wicestarosta kłodzki Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk nie kryje zdziwienia. Uważa, że organizowanie pikiety jest nieuzasadnione. Jak argumentuje, co roku na czas urlopu ordynatora oddział jest zamykany, aby zapewnić możliwość wypoczynku. No i wszystko jasne…
CZŁONKINIE
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Bierkowic, aktywnie pracują na rzecz rozwoju oraz promowania swojej wsi. Włączają się w prace porządkowe, współorganizują imprezy kulinarne i rekreacyjne. Reprezentują godnie Bierkowice podczas różnych wydarzeń w gminie, a także powiecie. Na kłodzkie „Forum tradycji” nie tylko przygotowały wyśmienite ciasta, ale ponadto wystąpiły artystycznie z własnymi utworami. No, no, no.
PLANTACJA
Policjanci z Kłodzka i funkcjonariusze celno-skarbowi, namierzyli liczącą 200 krzewów plantację leśną z uprawą konopi indyjskich. Nielegalną uprawę w lesie prowadziło dwóch mężczyzn. Jak widać w lesie rosną nie tylko grzyby i jagody…
DZIELNICOWY
Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa nad wodą i w ogóle podczas wakacji. Tego rodzaju spotkania organizowane są w ramach akcji pn. „Bezpieczne wakacje”. Bez komentarza.
INKUBATOR
Urząd Miasta i Gminy w Lądku-Zdroju, przekazał uprawnienia do prowadzenia działań związanych z inkubatorem przedsiębiorczości firmie Consulting Group Tomasz Zalewski. Jest to ważny sygnał dla małych przedsiębiorców, niebawem każdy będzie mógł wynająć biuro – nie tylko stacjonarne, ale także wirtualne. Olala.
KAMPANIA
Przedstawiciele kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości w powiatach kłodzkim i ząbkowickim, spotkali się z grupą działaczy tej partii. Senator Aleksander Szwed oraz wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Gwóźdź z przewodniczącymi, a także pełnomocnikami komitetów terenowych PiS i ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę – dyskutowali o zbliżających się wyborach. Była to tym samym inauguracja akcji wyborczej tej partii na tym obszarze. Bez komentarza.
DELEGACJA
Na Ziemi Kłodzkiej gościła delegacja z powiatu limanowskiego. W delegacji znalazł się starosta Mieczysław Uryga oraz przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak, jak i członkowie Zarządu i Rady Powiatu w Limanowej. Zorganizowana z inicjatywy Zarządu Powiatu Kłodzkiego wizyta partnerska odbyła się w okresie bogatym w wydarzenia kulturalne m.in. „XIV Dni Twierdzy Kłodzkiej” oraz „VII Forum Tradycji”. No to się towarzystwo nie nudziło…
WYDATKI
Do końca sierpnia przyjmowane były propozycje mieszkańców oraz instytucji działających w Dusznikach Zdroju, dotyczące wykorzystania 50 tys. zł. To kwota przymierzona w lokalnym budżecie na 2020 rok, którą przeznaczy się na inicjatywy obywatelskie. Bez komentarza.
KABARET
Odbył się X Radkowski Kabaretowy Zalew Śmiechu. Wystąpił kabaret Paranienormalni, Weśrzesz i Nowaki. Na uczestników imprezy czekały ponadto stoły z produktami rzemieślniczymi, egipską biżuterią, a także loteria fantowa, w której do wygrania były cenne nagrody m.in. telefon komórkowy, telewizor. No, no, no.
FOLKLOR
Na Ziemi Kłodzkiej miał miejsce XXVII Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Prezentacje oraz koncerty zespołów odbywały się w Nowej Rudzie, Kłodzku i Kudowie Zdroju. Wystąpiły zespoły ze Słowacji, Portugalii, Bułgarii, Kolumbii, Chile, Gruzji, a także Polski. Wow.
ZWIEDZANIE
Muzeum Ziemi Kłodzkiej zorganizowało ciekawą ofertę poznawczą dla mieszkańców oraz gości Kłodzka. Była nią podróż w przeszłość, podczas której uczestnicy spotkania przenieśli się w lata, w których wiele miejscowych budowli projektował i wznosił architekt Andreas Ernst – właściciel firmy budowlanej. Co roku organizowane jest „Nocne zwiedzanie miasta”, tym razem zostało ono poświęcone architektowi Ernstowi. W Muzeum Ziemi Kłodzkiej można obejrzeć wystawę tematyczną. Bez komentarza.
SENIOR
W siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda trwał kurs komputerowy dla osób w wieku senioralnym. Seniorzy poznali tajniki obsługi komputera, a także poruszania się po świecie internetu. No to teraz tylko serwować…
PRZEBUDOWA
Duszniki-Zdrój wspólnie z Nachodem, Hronovem oraz Kudową-Zdrój realizują projekt pn. „Aqua Mineralis Glacensis”. Jego celem jest rewitalizacja strategicznie turystycznych miejsc. W przypadku Dusznik-Zdroju chodzi o przebudowę Alei Chopina. Sadzone będą na niej nowe drzewa. Ponadto zniknie betonowa nawierzchnia na rzecz podłoża mineralnego. W ramach projektu przebuduje się dwa Ÿródła wody mineralnej – Agatę i Jacka, zmodernizuje się łącznik pomiędzy alejami spacerowymi i poprowadzi zupełnie nowy. Wow.
OBCHODY
W Wambierzycach odbyły się powiatowe obchody Święta Policji. W trakcie uroczystości wręczono awanse służbowe, a także nagrody dla wyróżniających się funkcjonariuszy. Wśród gości była poseł Monika Wielichowska oraz komendant wojewódzki policji nadinsp. Tomasz Trawiński. Bez komentarza.
KOMPLET
Komplet stroju piłkarskiego z numerem „23” przygotował dla burmistrz Kudowy-Zdroju Anety Potocznej, zarząd miejscowego Zakładowego Klubu Sportowego „Włókniarz”. Symbolizuje kolejnego w historii powojennej gospodarza miasta, ale nie tylko. Jak się okazuje 22 dotychczas urzędujących włodarzy Kudowy-Zdroju dla klubu zrobiło niewiele lub w ogólne nic. Najbliżej realizacji podjętego zadania był poprzedni burmistrz Piotr Maziarz, ale niestety nie uzyskał reelekcji. Członkowie zarządu mają nadzieję, że obecna Burmistrz miasta spełni marzenie piłkarzy oraz działaczy i przyczyni się do powstania domku piłkarskiego w kompleksie boiska. Trzymamy kciuki, żeby się udało.
FRESKI
Zakończył się drugi etap konserwacji średniowiecznych malowideł w kościółku, w Zalesiu. Pozyskane fundusze od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu oraz środki własne Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, wystarczyły na poddanie renowacji 18 polichromii, stanowiący obrazowy przekaz Starego i Nowego Testamentu. Bez komentarza.

Wydania: