Wakacyjny String. Art.

Autor: 
MH
1art.jpg
2art.jpg

* W Wojciechowicach
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko od maja prowadzi zajęcia artystyczne z tzw. String.Art-u, które budzą duże zainteresowanie wśród dzieci, młodzieży, a nawet osób dorosłych. Pionierami tych zajęć w gminie wiejskiej Kłodzko jest społeczność lokalna z Wojciechowic.
To w miejscowej filii bibliotecznej, pani bibliotekarka Iza stworzyła mały warsztat, gdzie dyrektor Biblioteki pani Mariola Huzar osobiście prowadzi zajęcia. Mamy na stanie deski sosnowe od zaprzyjaźnionego Zakładu Przerobu Drewna „Jandar” z Jaszkowej Dolnej. Zakupiliśmy młotki i odpowiednie sznurki oraz nici. Pozostałe niezbędne materiały zapewnia każdorazowo dyrektor Biblioteki.
- String art to bardzo ciekawa technika, a wręcz sztuka nawlekania kolorowych nici między punktami, tworzących abstrakcyjne geometryczne wzory i nie tylko. Jest to praca przestrzenna i efekty są przepiękne. Oglądając inspiracje w Internecie wydawało mi się, że to prosta i łatwa technika. Tu wbić gwoździki, tu nawlec nitkę i już. Byłam w wielkim błędzie. Technika jest obłędna, obrazki są doskonałe, więc i pracy musi być odpowiednio dużo. Cierpliwym osobom będzie dużo łatwiej wykonać coś tą techniką. Nerwusy trochę się pomęczą – podkreśla Mariola Huzar.
Młodzi i dorośli mieszkańcy Wojciechowic świetnie się bawią i uczą cierpliwości przy tym zadaniu. Na czerwcowych zajęciach wyszywaliśmy kilka wzorów: serca i serduszka, króliczki i abstrakcje, gwiazdki i kwiatuszki. Tym razem String.Art. połączyliśmy z elementami makramy i uzyskaliśmy jeszcze bardziej zadziwiające efekty.
* W Bierkowicach
Ten rodzaj sztuki poznali także czytelnicy Filii w Bierkowicach. Młodzież i dorośli. W to wszystko pozytywnie wkręciła się również pani bibliotekarka Bogusia. Zajęcia poprowadziła osobiście dyrektor Biblioteki Mariola Huzar.
Wybrany wzór, a do wyboru były serca lub gwiazdy przenosiliśmy na deski, zaznaczając jego kontury wbijanymi gwoździami. Następnie oplatałyśmy je z różnych stron dratwą i nićmi, tworząc ciekawe przestrzenne obrazki. Niektóre ozdobiłyśmy jeszcze dodatkowo kokardkami. Wszyscy uczestnicy z ochotą brali udział w tworzeniu własnych „obrazów”, a efekty ich pracy z pewnością przyozdobią niejedno miejsce.
Po raz kolejny serdecznie dziękujemy Zakładowi Przerobu Drewna „Jandar” Braci Wolańskich w Jaszkowej Dolnej za nieodpłatne przekazanie deseczek.

Wydania: