Valeska - legendarna władczyni Kłodzka

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
irena.jpg

W czwartek, 6 czerwca br. w bibliotece „Pod Pegazem” – filii PiMBP w Kłodzku – odbyła się promocja książki autorstwa Ireny Klimaszewskiej pt. Valeska. Opowieść o powstaniu grodu kłodzkiego. Opowieść powstała na motywach legend kłodzkich i przekazu skrzata Tymoteusza – jak zaznacza autorka, która zaprzyjaźniła się ze skrzatami nieco już wcześniej, gdy tworzyła trzy poprzednie bajeczki: Jak skrzat Teofil zwiedzał muzeum w Kłodzku (2010), Na tropach chochlika Gburka (2015), Duszek Maksio i tajemnica muzealnego dziedzińca (2017). Bajki miały za zadanie dostarczyć dzieciom w lekkiej i przyjemnej formie podstawowych wiadomości o kłodzkim muzeum i jego zbiorach. Tym razem Autorka postanowiła w formie przystępnej dla dzieci przedstawić najstarsze dzieje Kłodzka. Oprócz legendarnej opowieści o Valesce, na zakończenie zamieściła także w bardzo przystępny sposób informacje potwierdzone przez badaczy dziejów Kłodzka.
Książeczka pisana była głównie z myślą o najmłodszym czytelniku, ale z dużą przyjemnością i korzyścią mogą ją także przeczytać dorośli, zawiera bowiem bardzo dużo ciekawostek historycznych. Autorka wykazuje się doskonałą znajomością dziejów Kłodzka, zachwyciła także swą elokwencją i pasją uczestników czwartkowego spotkania. Dla przypomnienia dodam, że na co dzień Irena Klimaszewska jest kustoszem Muzeum Ziemi Kłodzkiej i kierownikiem Biblioteki Naukowej.
W spotkaniu uczestniczył także współtwórca książeczki czyli autor ilustracji – Jacek Adamowski, pochodzący z Kłodzka, dziś mieszkaniec Wrocławia, nadal jednak współpracujący z rodzinnym miastem, a przede wszystkim z Kłodzkim Towarzystwem Oświatowym, które jest wydawcą bajki.
Potrójne więc należą się gratulacje za tę piękną lekturę – tak pod względem treści, jak i obrazków i samego wydania – dla Ireny Klimaszewskiej, Jacka Adamowskiego oraz Janusza Laski z Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego.

Wydania: