Noce z tańcem

Autor: 
Ewa Chalecka
gala dudek.jpg

W lipcu (6-13.07) Lądek zaprasza na XXI edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. O. Sawickiej. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. wybitni tancerze z Gruzji, USA i Japonii.
Areną większości spektakli tanecznych jest nowo odremontowany Amfiteatr (ul. Orla 7) położony w samym centrum lądeckiego uzdrowiska. Pierwszego dnia wydarzenia, w sobotę (6.07. CK Kalina, ul. Parkowa 25, start godz. 19.00) organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej Lądek – Miasto tancerzy.
Dzień później (7.07), o godz. 21.00 na dziedzińcu Zamku na Skale w Trzebieszowicach odbędzie się taneczna inauguracja festiwalu – Gala Ciało i przestrzeń. W programie wariacje na temat ruchu i muzyki (Justyna Rekść-Raubo, Zbigniew Szymczyk – dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy), etiuda taneczna (Katarzyna Błoch, Marek Zaborowski) oraz spektakl The Room w wykonaniu Caro Dance Theatre. Wstęp na wydarzenie za okazaniem wejściówki – bezpłatne bilety do odebrania w budynku CKiR-u (pl. Staromłyński 5).
Kolejnego dnia, w poniedziałek (8.06), o godz. 21.30 Centrum Artystyczne Paczka zaprezentuje publiczności spektakl Wyklęci na motywach sztuki Romeo i Julia W. Szekspira.
Na wtorek (9.07) zaplanowano dwie interesujące propozycje – o godz. 21.30 Olga Rabetskaya zaprezentuje projekt taneczny Cztery sceny, a o godz. 22.15 rozpocznie się spektakl premierowy pt. Lady Makbet (kooprodukcja QART Polskiej Fundacji Sztuki i Międzynarodowego Festiwalu Tańca). Adaptacją, reżyserią, choreografią i scenografią do drugiego spektaklu zajął się artysta związany z Lądkiem – Artur Żymełka, a przed zgromadzoną publicznością wystąpią soliści Teatru Wielkiego z Łodzi.
Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Tańca będzie Wieczór Tanecznych Zderzeń w choreografii mistrza baletu Eduarda Bablidze. Gala odbędzie się w środę (10.07) o godz. 21.30, poprowadzi ją znawca opery i baletu oraz długoletni dyrektor polskich teatrów operowych Sławomir Pietras. Widowisko zostało stworzone specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu – na scenie wystąpią m.in. artyści Zespołu Tańca Gruzińskiego Daisi, Teatru Opery i Baletu w Tibilisi oraz teatrów wielkich z Poznania i Warszawy.
Kolejny wyjątkowy pokaz odbędzie się w czwartek (11.07) o godz. 21.00 – widowisko pt. Młody duch tańca wyreżyserował sam Wiesław Dudek – wybitny tancerz baletowy, który jako pierwszy Polak w historii został pierwszym solistą w operze w Stuttgarcie. W spektaklu wystąpią młodzi, zdolni artyści z Polski i Japonii.
Na piątek organizatorzy przygotowali spektakl taneczny I always have a handkerchief in my pocket w wykonaniu Albanian Dance Theather Company.
Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę (13.07) organizatorzy zapraszają m.in. na koncert Dzieci Dzieciom (godz. 16.00) oraz pokaz finałowy Lądek Miasto Tancerzy czyli prezentacje mistrzów i uczestników warsztatów festiwalowych (godz. 20.00). Podczas czterogodzinnego koncertu wystąpi blisko 500 artystów. Wstęp na spektakle i spotkania jest bezpłatny. Podczas festiwalu odbędzie się szereg warsztatów tanecznych, które poprowadzą wybitni instruktorzy z całego świata – szczegóły na stronie www.festiwaltanca.ladek.pl

Wydania: