Inspiracje i talenty Kazimierza Adamajtisa

Autor: 
inf. Mariola Huzar
5KA.jpg

Kazimierz Adamajtis, mieszkaniec Ołdrzychowic Kłodzkich w gminie wiejskiej Kłodzko, człowiek wielu talentów od dziecka. Kiedyś zajmował się kowalstwem, także artystycznym. Potrafi wyczarować z kawałka drewna coś pięknego. Od kilkunastu lat jego wielką pasją jest też malarstwo. Wena twórcza jest różnorodna. Gra na gitarze klasycznej, pisze poezję, śpiewa. Bóg wie, co tam jeszcze w duszy pana Kazimierza drzemie… I kiedy o tym usłyszymy.
22 maja w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach, pan Kazimierz podzielił się swoimi pasjami z lokalną społecznością. Wśród uczestników wieczoru była także młodzież z miejscowego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Jedna z dziewcząt urodziła się 22 maja i otrzymała od pana Kazimierza prezencik z kawałka drewna. Pan Kazimierz przedstawił swoją autobiografię w formie opowieści o sobie, prac malarskich, rzeźb i zdjęć z różnych miejsc i wydarzeń. Wspominał o początkach, o tym co go inspiruje, a także wenie twórczej, która zaskakuje go w różnym czasie i w dziwnych okolicznościach. Cała Jego historia, to także zderzenia z innymi artystami z Europy i Polski. Jego prace zawędrowały do różnych zakątków świata. Swoje opowiadanie udekorował grą na gitarze i śpiewem, a także autografami. Ma wiele marzeń. Jednym z nich jest kilkudniowy plener malarski na pięknej wsi kłodzkiej, z udziałem znakomitych artystów nie tylko z Polski. Może kiedyś ktoś…
Podczas wieczoru, dyrektor Biblioteki Mariola Huzar wręczyła tytuł Czytelnika Roku 2018 dla pani Janiny Czachor-Białokryty z Krosnowic, która w roku ubiegłym przeczytała ponad 90 książek. Była to też okazja, aby poinformować czytelników i młodzież o tym, że miejscowa pani bibliotekarka Stanisława Wyspiańska-Skawina otrzymała tytuł Bibliotekarza Roku Powiatu Kłodzkiego, który został Jej wręczony podczas uroczystych obchodów w Szczytnej.
W tym dniu zainaugurowaliśmy na terenie gminy Kłodzko, ogólnopolską akcję społeczną Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”. Partnerem akcji jest Biblioteka Narodowa. Akcja trwa od 29 maja do 1 października. Co jest ideą akcji?
- Wierzymy, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Dlatego uczestników akcji zachęcamy, by osób, którym podarują wiersz, poszukali nie tylko w swoim najbliższym otoczeniu, ale również tam, gdzie słowo właściwie użyte jest najbardziej potrzebne… - mówi Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Obecna na spotkaniu lokalna poetka pani Grażyna Sobczak zaprezentowała także swoje wiersze. Zainspirowana przez pana Kazimierza, pokazała swój kolejny talent gitarowy wraz ze śpiewem. Wszystkie dziewczęta z MOS-u otrzymały autorskie wiersze poetki wraz z autografem. Wiersze, zgodnie z intencjami akcji „Przekaż wiersz” zostały przepisane na kartki papeterii i zostaną przekazane radnym gminy wiejskiej Kłodzko.
Nic dodać, nic ująć!!! Drugie spotkanie gitarowe z inspiracjami Kazimierza Adamajtisa odbyło się w dniu 12 czerwca o godzinie 11.40 w bibliotece w Wojborzu.
W lekturze tej udział wzięli miejscowi seniorzy oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej. Od organizatorów akcji otrzymaliśmy specjalne karty papeterii do odręcznego przepisywania utworów, tym razem lokalnych twórców:
Pani Krystyny Radomskiej, która ma taką…
„Myśl”
Tak czasem myślę
To dobrze, czy źle
Że wolną wolę
Dałeś Panie Boże mnie
Bo czasem tak
trudno
Dokonać wyboru
By oprzeć się złu
I dobrym być
znowu.
Na naszej drodze
Tych dwoje stoi
Pana Emeryka Drozdowskiego,
który pisze fraszki…
„Proszę o uśmiech”
Twój uśmiech w pochmurne dni,
rozjaśnia życie moje…
Kobieto! – Kto cię zrozumieć zdoła?
Raz masz twarz złej czarownicy,
innym razem słodkiego anioła…
Podczas akcji było sporo akcentów z życia i twórczości Kazimierza Adamajtisa. Artysta i seniorzy natychmiast złapali wspólną nutę do śpiewania, opowiadania i wspominania. Młodzież przepisała 15 wierszy-inspiracji dla pensjonariuszy Dziennego Domu Seniora w Jaszkowej Górnej, które trafią do nich na początku lipca. Trzecie spotkanie w ramach akcji „Podaruj wiersz” z Kazimierzem Adamajtisem odbędzie się we wtorek
9 lipca w bibliotece w Jaszkowej Górnej. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Wydania: