Baśniowa moc przez całą noc

Autor: 
Joanna Artemiak
IMG_7927.jpg

Jest taka jedyna noc w roku, którą warto spędzić w bibliotece. W tę noc biblioteka tętni życiem do późnych godzin nocnych, a między regałami można zobaczyć śpiące dzieci. To „Noc z Andersenem” – międzynarodowa akcja promująca czytelnictwo, organizowana z okazji Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena.
„Noc z Andersenem” została zapoczątkowana przed niemal dwudziestoma laty w Czechach. W pewnej małej bibliotece, bibliotekarka czytała wieczorami swoim najmłodszym czytelnikom bajki. Z roku na rok impreza rozrastała się ku uciesze entuzjastów wspólnego bajania. Również nasza biblioteka włączyła się po raz kolejny w organizację tego wydarzenia. Zaproszeni uczestnicy przybyli na imprezę przebrani za bajkowe postacie. Była Calineczka, Dziewczynka z zapałkami, Kaj z baśni o Królowej Śniegu, Cesarz, Pasterka a nawet Brzydkie Kaczątko. „Noc z Andersenem” zaczęła się baśniowo. Klimat pełen magii wyczarowała dla nas wędrowna baśniarka Magda Polkowska. Za pomocą słów, dźwięków instrumentów etnicznych, umiejętnie manewrując ciszą i światłem wprowadziła nas w przestrzeń baśni z różnych stron świata, tam gdzie wszystko może się zdarzyć, gdzie każda historia ma swój baśniowy początek i jeszcze bardziej baśniowy koniec. Pani Magda oczarowała wszystkich bez wyjątku. Dorosłych zabrała do krainy relaksu i wyciszenia, zapraszając do wędrówki w krainę wyobraźni, a dzieci zachwyciła nietuzinkowymi instrumentami i formą opowiadanych baśni. Pozostając w baśniowym klimacie wyruszyliśmy na spotkanie z Calineczką, Cesarzem i Królową Śniegu.
W białej komnacie na uczestników nocy czekały zadania i zabawy na spostrzegawczość i refleks, sprzyjające integracji przygotowane przez samą Królową Śniegu. W królewskiej pracowni krawieckiej bez wykorzystania igły, nitki czy maszyny powstały wspaniałe szaty dla Cesarza. U Calineczki rozkwitły wiosenne kwiaty, a sama dziewczynka dostała nowe ubranka. Zwieńczeniem zabaw było przygotowanie laurki z życzeniami urodzinowymi dla baśniopisarza i bohaterów jego opowieści. Dobrym słowom nie było końca. Jako że było to święto Andersena, nie mogło zabraknąć także urodzinowego, pysznego tortu, za który dziękujemy Alanowi, jego babci i mamie. Dziękujemy także wszystkim rodzicom, którzy aktywnie włączyli się do przygotowania naszej „Nocy z Andersenem” za życzliwość i pomoc.
Dzieci spędziły w murach biblioteki niesamowite chwile. Wspaniały nastrój, niezapomniane wrażenia nocnej imprezy pozostaną na długo w ich pamięci. Nocy towarzyszyła również wystawa prac plastycznych stworzonych przez zaproszone dzieci pt. „Mój projekt okładki do baśni H.CH. Andersena”.

Wydania: