Nie tylko dla miłośników numizmatyki – Waluta Niepodległej

Autor: 
Jan Bałchan

Wystawę pod tym tytułem będzie można oglądać od 12 października do połowy grudnia w Muzeum Papiernictwa. Prezentowane na niej będą pieniądze obiegowe II Rzeczypospolitej od momentu odzyskania niepodległości aż do 1939 r.
Zwiedzający zobaczą więc oryginalne marki polskie, ostmarki i ostruble wprowadzone przez niemieckiego okupanta jeszcze podczas I wojny światowej. Ta część ekspozycji uzupełniona zostanie prezentacją waluty państw zaborczych, będą to marki, korony, ruble. Chaos walutowy spotęgowany narastającą inflacją i walką o granice II Rzeczypospolitej zakończy reforma skarbowa Władysława Grabskiego, którego sylwetka i dokonanie także zostaną przypomniane na wystawie. Lata 1924–1939 reprezentować będą banknoty i monety złotowe. Zobaczymy m.in. jeden z najpiękniejszych banknotów polskich – słynną setkę z 1932 roku zaprojektowaną przez Józefa Mehoffera.
Realizując wystawę o walucie II Rzeczypospolitej nie można zapomnieć o przedwojennym Banku Polskim. Przypomnimy więc zwiedzającym jego prezesów i skarbników. To właśnie ich podpisy widnieją na banknotach prezentowanych na wystawie. Druk papierowych pieniędzy związany jest z działalnością innej zasłużonej w naszej dziejach instytucji – Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, o której również zwiedzający znajdą na wystawie informacje.
Ekspozycja Waluta Niepodległej stanie się doskonałą okazją do zaprezentowania kolekcji numizmatycznej, jaką w ostatnich latach konsekwentnie budowało Muzeum Papiernictwa. Zupełnie unikatowym w skali ogólnopolskiej będzie pokaz próbnych wydruków banknotów złotowych drukowanych w 1919 r. we Francji i Wielkiej Brytanii, które kilka lat czekały na wprowadzenie do obiegu.
Wystawa organizowana jest w ramach Jubileuszu 50-lecia Muzeum Papiernictwa (1968–2018) pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Sponsorem wystawy jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Wydania: