Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
g1.jpg
g2.jpg
g3.jpg

* Gitary na wernisażu fotografii
W piątek 11 maja br. w Galerii Sztuki „Parter” w Kłodzkim Centrum Kultury odbył się wernisaż Kłodzkiego Klubu Fotograficznego pt. „Obok nas”. Wśród prac fotograficznych świetnych autorów, m.in. Bogusława Michnika, Bogdana Paszkiewicza, Sławomira Kruszelnickiego czy Waldemara Zielińskiego, wybrzmiały delikatne dźwięki trójki uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku. Zaprezentowały się stypendystyki Burmistrza Miasta Kłodzka i laureatki tegorocznej kłodzkiej „Gitariady”: Jagoda Religa i Lila Wyjadłowska oraz Hanna Sawicka – stypendystka Burmistrza Stronia Śląskiego. Gitarzystki kształcą się pod kierunkiem Witolda Kozakowskiego. Młode artystki wykonały miniatury muzyczne, m.in. „Romance de Amor”, „Missisipi” Bartłomieja Marusika czy „Mazurek” Tatiany Stachak. Szczególne zainteresowanie licznie zgoromadzonej publiczności wzbudził przebój z repertuaru Erica Claptona pt. „Tears in Haeven” w transkrypcji na gitarę solo. Fotograficy i miłośnicy fotografii zgromadzeni na wernisażu gromkimi brawami podziękowali za występ utalentowanym uczennicom, a jeden z uczestników Klubu – Waldemar Dankowski – zaproponował nawet zrealizowanie profesjonalnej sesji fotograficznej gitarzystek. Brawo!

* Bystrzycki kwartet w Czechach
„Dobre jidlo, dobra muzyka – nas spolecny jazzyk” – to hasło wspólnego polsko-czeskiego koncertu, który odbył się w niedzielę 13 maja br. w Ceske Skalicy, tuż za Kudową-Zdrój i Nachodem.
W ogrodzie „Villi Cerych” spotkały się zespoły na wspólnym koncertowym pikniku muzycznym. Wystąpił czeski młodzieżowy big-band pod nazwą „Little Company”, Bystrzycki Kwartet Gitarowy, zespół „Factorial Orchestra” oraz wybitny trębacz Laco Deczi z zespołem „Celula New York”.
Było dużo ciekawych dźwięków, były czeskie potrawy, a przede wszystkim sympatyczna atmosfera wzmocniona licznym udziałem mieszkańców Polanicy-Zdroju, którzy przybyli na plenerowy koncert specjalnie wynajętym autokarem. Bystrzyccy gitarzyści, oprócz występu z programem na cztery gitary, zaprezentowali się także jako soliści.

* Z muzyką gitarową do bazyliki w Bardzie
Podczas wakacji letnich, już po raz dwunasty, zjadą się młodzi gitarzyści do Jedliny-Zdroju k. Wałbrzycha, aby pod okiem świetnych pedagogów i gitarzystów zgłębiać tajniki gry na gitarze. W tym roku wśród uczestników młodzieżowego zlotu są mieszkańcy m.in. z Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry, Jeleniej Góry, Zgorzelca, Gliwic, Lublina i Białegostoku. Nie zabraknie też młodzieży Ziemi Kłodzkiej. Corocznie gitarzyści dzielą się swoimi talentami z publicznością i mieszkańcami Dolnego Śląska, intensywnie koncertując. W ubiegłych latach zaprezentowali się między innymi w Zamku Książ, Zamku Grodno, Centrum Kultury w Głuszycy, w Pałacu „Jedlinka”, „Starej Kopalni” w Wałbrzychu czy „Kościele Pokoju” w Świdnicy. W ubiegłym roku, w lipcu, wystąpili m.in. w kościele oo. Franciszkanów w Kłodzku, w 20. rocznicę dramatycznej powodzi roku 1997. W tym roku po raz pierwszy z koncertem gitarowym młodzież zawita do słynnej bazyliki w Bardzie, gdzie we czwartek 5 lipca br. o godz. 17.00, wystąpi z repertuarem solowym, w zespołach kameralnych oraz stworzonej ze wszystkich uczestników – Orkiestrze Gitarowej. W programie nastrojowa muzyka dawna i współczesna. Koncert odbędzie się pod patronatem Krzysztofa Że-gańskiego, burmistrza Miasta i Gminy Bardo. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Wydania: