Lato z DFM

Autor: 
Ewa Chalecka

W lipcu Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na dwa koncerty. W Pałacu Kamieniec wystąpi Duo Fortecello (1.07), a w Lewinie Kłodzkim (7.07) organista Jürgen Benkö.
Pierwszy z lipcowych koncertów od-będzie się w niedzielę (1.07) w Pałacu Kamieniec koło Polanicy. Wystąpi Duo Fortecello czyli krakowska wiolonczelistka – Anna Mikulska i kataloński pianista – Philippe Argenty. Anna Mikulska w 2010 r. została zaproszona do orkiestry słynnego skrzypka Nigela Kennedyego (z Orchestra of Life odbyła tou-rnée po Niemczech, Anglii i Francji odwiedzając największe sale koncertowe). Od 2012 r. jest członkiem zespołów muzyki kamerlanej oraz tanga argentyńskiego: Duo Fortecello, Trio Gatti, NonStop Tango Trio oraz Duo Fortecello and Guests, z którymi czynnie koncertuje głównie we Francji i Hiszpanii. Artystka organizuje też festiwale – Festival Itinérant et Permanent les Clés du Classique, Saint Savin Piano & Master Classes Festival, Concerts aux Châteaux oraz Jeudis du classique á Montmorillon. Jest także dyrektorem artystycznym stowarzyszenia muzycznego Les Clés du Classique od 2015 r. Philippe Argenty uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich (m.in. Jacquesa Rouvier’a, Oxany Yabloskiej, Felixa Gottlieba). Muzyk jest też laureatem II miejsca Grand Concours International de Piano de Paris. Od 2004 roku Philippe Argenty koncertuje we Francji, Włoszech, Norwegii, Czechach, Hiszpanii, Andorze i na Węgrzech jako solista i kameralista. Wspólnie artyści prezentują utwory muzyki klasycznej oparte na melodiach ludowych. Koncerty wzbogacają przezabawnymi anegdotami dotyczącymi utworu lub jego kompozytora. W programie niedzielnego koncertu muzyczna podróż po Europie i nie tylko.
Na kolejny koncert organizatorzy zapraszają w sobotę (7.07) do kościoła św. Michała Archanioła w Lewinie Kł. Wystąpi organista Jürgen Benkö. Artysta jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzyki Kościelnej w Rottenburgu. Studia kontynuował w Wyższej Szkole Muzycznej w Frankfurcie nad Menem oraz Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu. Umiejętności interpretacji muzyki organowej i improwizacji doskonalił na kursach mistrzowskich u H. Fellera, M. Luckera i O. Latry. W wieku zaledwie 22 lat został powołany do objęcia funkcji naczelnego organisty i chórmistrza Dziekanatu Ludwigsburg z siedzibą w Bietigheim, gdzie do dziś prowadzi ożywiomą działalność muzyczną. Jürgen Benkö koncertował m.in. w Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Coventry, w Berlinie, Bambergu, Stuttgarcie, Dreźnie, Erfurcie, Kolonii, Londynie, Meranie, Bazylei, Edyndurgu, Irkucku, Chabarowsku, Archangelsku i Moskwie. W jego szerokim repertuarze solistycznym szczególne miejsce zajmują dzieła J. S. Bacha oraz francuskich i niemieckich romantyków. Jürgen Benkö znany jest również ze swoich wirtuozerskich improwizacji organowych.
Wszystkie festiwalowe koncerty rozpoczną się o godz. 19.00 – wstęp na wydarzenia jest wolny.

Wydania: