Fotografie Mieczysława Krombacha

Autor: 
inf.wł.
wystawa_mieczyslaw_kromb_klodzko.jpg

Mieczysław Krombach z aparatem fotograficznym w dłoniach… Spoglądający spoza okularów w monitor swojego nikona, aby sprawdzić efekt zwolnienia migawki.
Widziałem to wielokrotnie – tak jak i wielu kłodzczan. „Fotografuj tylko to, co Ci się podoba albo Cię interesuje. Ale zważ, że Van Gogh potrafił wziąć za temat obrazu stare buciki i stworzyć arcydzieło.” – i Mieczysław fotografuje właśnie tak już 50 lat, kierując się słowami Jana Sunderlanda.
Wystawa, którą macie Państwo okazję zobaczyć, jest swoistym odzwierciedleniem tego powiedzenia. Od starych gumiaków po plaże Łeby. Od kiczowatych obrazków sprzedawanych pod kłodzką twierdzą po ulice Dubrownika. Kapliczka zagubiona przy polnej drodze zwraca tak samo jego uwagę jak zielone pejzaże Chorwacji. Stara kobieta sprzedająca czosnek i dziewczyna śpiąca na plaży są tak samo ważne, ażeby zatrzymać je w kadrze. Marionetki wiszące na straganie i okna, które czasami odbijają nasze zamyślone twarze.
Fotografia Mieczysława jest właśnie taką chwilą zamyślenia zatrzymaną surowym okiem obiektywu, chociaż one przenikają przez palce każdemu z nas jak piasek. Ziarnko po ziarnku. Łapanie czasu. Zatrzymywanie historii. Małych, zwyczajnych zachmurzeń nieba i promyków światła. Codziennego chleba i igrzysk. Twarzy pełnych pasji i zaangażowania w działanie.
Oto wystawa, którą trzeba zobaczyć. Zapraszam serdecznie. Kurator wystawy: Janusz Skrobot

Wydania: