„TRZY KLUCZE” – SPEKTAKL W WYKONANIU KOŁA TEATRALNEGO „KALIMBA” Z KROSNOWIC

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
Foto: 
Anna Brusińska
spektakl.jpg

28 marca, tuż przed świętami Wielkanocnymi, wprowadzając w klimat Wielkiej Nocy, grupa teatralna „Kalimba” ze Szkoły Podstawowej z Krosnowic wystawiła spektakl pt. „Trzy Klucze”. Pani dyrektor Joanna Bujak przywitała zebranych, złożyła wszystkim świąteczne życzenia i zaprosiła do obejrzenia tego, co przygotowali uczniowie pod opieką pani Anny Hnatów-Bieli.
Głównym bohaterem przedstawienia był stary król, który pragnął otworzyć bramę nieba. Aniołowie strzegący bramy powiedzieli mu, że aby ją otworzyć musi najpierw znaleźć trzy klucze, które są przeznaczone dla niego. Ten natychmiast rozpoczął poszukiwania, a że był bogaty myślał, że nie ma nic łatwiejszego. Kazał swoim poddanym przeszukać każdy zakątek ziemi, nawet bagien i oceanów. Wszystko na nic. Kluczy nie było. Jednak, gdy znużony życiem i poszukiwaniami, zaczął dostrzegać rzeczy małe i przyziemne – wnet odnalazł pierwszy z kluczy. Stało się to, gdy zaopiekował się wątłym drzewem. Choć mówiono mu, że nie ma to sensu, bo i tak jest za stary, by dostrzec jak z krzaka zrobi się drzewo to i tak postanowił je posadzić w nadziei, że może kiedyś komuś przyniesie ono wytchnienie od słonecznej pogody.
Następny klucz znalazł, gdy zaopiekował się bezdomną dziewczynką – kolejny, gdy dostrzegł cierpienie na twarzy ukrzyżowanego Chrystusa. Wtedy spełniło się jego marzenie, zdobył trzy klucze do bram raju i zrozumiał, że nie trzeba wielkich rzeczy w życiu i że to nie bogactwo daje nam szczęście, ale zwykłe, codzienne czynności sprawiają, że po kolei zdobywamy klucze do Nieba, stajemy się lepsi poprzez to co czynimy dla innych i gdy po prostu o nich w swym życiu myślimy.
Po obejrzeniu przedstawienia, na które przybyli wszyscy uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły, a także zaproszeni goście w osobach: rodziców, księdza proboszcza Adama Łyczkowskiego, pani sołtys Urszuli Borkowskiej, pani Anny Piszczek oraz pani Stanisławy Wyspiańskiej-Skawiny – głos zabrał proboszcz wypowiadając słowa, w których odniósł się do wymowy przedstawienia i złożył wszystkim zebranym oraz ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Głos zabrała również pani Urszula Borkowska, która podziękowała za występ grupie aktorów i także życzyła wesołych świąt.

Wydania: