Rozmowa z burmistrzem Nowej Rudy p. Tomaszem Kilińskim

Autor: 
Mirosław Awiżeń
nr1.jpg
nr12.jpg
nr22.jpg

- Mija 16 lat od czasu, kiedy pierwszy raz zostałeś burmistrzem Nowej Rudy. Proszę o krótkie podsumowanie tego okresu dla Ciebie, dla Nowej Rudy.
- Co do mnie, to trudno mi, a nawet jest to niemożliwe, żebym coś powiedział. Od tego są mieszkańcy, moi wyborcy. A ja, jak oceniam ten okres nie tylko szesnastu, ale całych dwudziestu ośmiu lat dla Nowej Rudy? Nowa Ruda ma duży potencjał rozwojowy. I staramy się go wykorzystywać, aby być zasobnym, uroczym miasteczkiem sudeckim. Sporo zrobiliśmy, ale sporo pracy jest jeszcze przed nami.

- Powiedziałeś: „duży potencjał”. Co to znaczy?
- Przemysł. Korzystamy wciąż z tradycji przemysłowych i dzisiaj również rozwijamy naszą gospodarkę przemysłową ma bazie Noworudzkiego Parku Przemysłowego i Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest to dział przemysłu innowacyjnego w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nasz potencjał gospodarczy to również udokumentowane duże zasoby węgla kamiennego wysoko koksującego.
- Turystyka. To ważna gałąź nie tylko gospodarcza, ale mająca duże znaczenie społeczne. Nowa Ruda umiejscowiona jest na Ziemi Kłodzkiej w paśmie Gór Sowich i Wzgórz Włodzickich. To olbrzymi atut wciąż w dużym, jeszcze nie w pełni wykorzystanym stopniu.
- Stawiamy również na sport, rekreację. Możemy poszczycić się pięknym kompleksem rekreacyjno-sportowo-rozrywkowym.
- Kultura. Ten obszar naszej działalności cieszy się specjalnymi względami. Bo takie jest społeczeństwo jak i jego kultura.
- Ludzie. To wszystko tak naprawdę od nich, czyli od nas, wszystkich, zależy. Nasz nieustanny rozwój.
A ja? Staram się nie tylko kreować, wykorzystywać pojawiające się szanse, ale zdobywać środki na inwestycje i realizować potrzeby mieszkańców.

- Podsumujmy zatem krótko tę kończącą się kadencję...
- To był bardzo dobry czas dla Nowej Rudy. Szczególnie w zakresie inwestycji przemysłowych, będących efektem tworzonych przez lata dobrych warunków dla inwestorów. To był i jest czas na przygotowanie, zabieganie o środki zewnętrzna na lata przyszłe. Na lata 2017-2018 pozyskaliśmy 55 mln zł! Pieniądze te wydajemy na:
- modernizację drogi przez Drogosław wraz z budową ścieżki rowerowej i nowoczesnym oświetleniem, a także parkingiem,
- na modernizację otwartego basenu przy ul. Fredy (prace rozpoczną się na wiosnę)
- budowę ścieżki rowerowej Słupiec - Stare Miasto Centrum
- termomodernizację budynków użyteczności publicznej (SP 6, LO, Remiza Strażacka OSP, Urząd Miasta), a także termomodernizację budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz ze zmianą sposobu ogrzewania,
- przygotowanie terenów zielonych
– rekreacyjnych dla mieszkańców (2,5 mln zł)
- przebudowa ul. Teatralnej wraz z budową dużego parkingu jako centrum handlowego,
- no i coraz większe zaangażowanie w walkę z niską emisją.
Wspomaganie mieszkańców do wymiany źródeł ciepła to praca priorytetowa i kontynuowana w następnych latach.

- Nowa Ruda jest w tej rynnie.... Czy uda się wyeliminować niską emisję...
- Wierzę, że z czasem znacznie ograniczymy tę emisję głównie poprzez wymianę źródeł ciepła.
Przygotowujemy się też do następnej perspektywy finansowej...

- Marzy mi się....
- .... zrealizowanie idei ‘SUDETY 2030” . Porozumienia samorządów południa Dolnego Śląska, aby poziom życia naszych, sudeckich mieszkańców był na co najmniej średnim poziomie Dolnego Śląska. Już 105 samorządów poparło strategię „SUDETY 2030” (dane na 15. 03.2018 r.) i ciągle ta liczba się zwiększa. „Strategia 2030” dotyczy głównie ograniczenia dysproporcji poziomu życia na Dolnym Śląsku.
- Dziękuję za rozmowę.

Wydania: