Złote Czekany na Festiwalu Górskim w Lądku

Autor: 
Ewa Chalecka
czekany.jpg

Organizatorzy ceremonii wręczenia Złotych Czekanów (Piolets d’Or) czyli najbardziej prestiżowej nagrody alpinistycznej na świecie, zdecydowali się na przeniesienie gali wręczenia do Lądka-Zdroju. Uroczystość odbędzie się we wrześniu tego roku podczas 23. Festiwalu Górskiego.
Wieloletnie starania organizatorów lądeckiego Festiwalu Górskiego zostały właśnie nagrodzone. Prestiżowa nagroda Złoty Czekan (Piolet d’Or), od 2018 r. będzie przyznawana w Lądku-Zdroju. Warto wspomnieć, że do tej pory nagroda była wręczana m.in. we francuskim Chamonix i włoskim Courmayeur. Nagrodę Złoty Czekan wymyśliła elitarna grupa przewodników wysokogórskich Le Groupe de Haute Montagne (GHM) przy współpracy z francuskim magazynem Montagnes – jest ona przyznawana od 1992 roku. Od kilku lat laureatów Złotego Czekana poznajemy w kwietniu, a sama nagroda wręczana jest po kilku miesiącach na uroczystej gali. Po raz pierwszy ta uroczystość odbędzie się w Polsce – będzie miała miejsce podczas 23. edycji Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju, która odbędzie się w dniach 20-23 września 2018 r.
Nagrodę Złoty Czekan najczęściej określa się „Oskarem alpinizmu”, jednak śmiało można by ją było nazwać Noblem w tej dziedzinie – otrzymują ją jedynie nieliczni wspinacze za wybitne osiągnięcia. Najważniejszym kryterium w przyznawaniu wyróżnienia nie jest zdobycie szczytu, ale styl w jakim zostało to wykonane. Oczywiście chodzi tu o styl alpejski czyli wysokogórskie przejście o charakterze sportowym, podejmowane jako pojedyncza, ciągła próba bez zakładania obozów i lin poręczowych (minimum sprzętu, pełne zaangażowanie, odpowiedzialność wobec grupy, pasja i szacunek do gór jak opisał ten styl Christian Trommsdorff – prezydent GHM a jednocześnie organizator nagród Piolets d’Or). Po raz pierwszy tego typu przejście było wykonane w Himalajach i Hindukuszu w 1972 i 1977 r. Warto podkreślić, że inicjatorem kilkunastu pierwszych przejść wielkich ścian w stylu alpejskim, w tym na sześciu ośmiotysięcznikach – część z nich uważana jest za najtrudniejsze – jest Wojciech Kurtyka. Himalaista jest już laureatem prestiżowej nagrody Piolet d’Or (Złoty Czekan – 2016) za całokształt dokonań w górach. Kolejną wartą podkreślenia ciekawostką jest fakt, że Wojciech Kurtyka pochodzi ze Skrzynki – wsi położonej między Kłodzkiem i Lądkiem-Zdrojem.

Wydania: