Nowa wystawa w Muzeum Papiernictwa - Sitodruk z pracowni Dawida Hadara

Autor: 
Dorota Zielińska-Pytlowany
plakat wystawa Sitodruk Hadara.jpg

Dawid Hadar swoją współpracę z Muzeum Papiernictwa rozpoczął w 2010 r., kiedy to podczas Święta Papieru po raz pierwszy poprowadził warsztaty camera obscura oraz warsztaty sitodruku. Od tamtego czasu brał udział w wielu artystycznych spotkaniach organizowanych przez dusznickie muzeum, chętnie dzieląc się szeroką wiedzą i profesjonalnym warsztatem.
Tym razem efektem współpracy jest wystawa „Sitodruk z pracowni Dawida Hadara”, na której artysta prezentuje swoją kolekcję grafik powstałych w różnych technikach sitodruku w czasie ponad 40-letniej działalności artysty jako nauczyciela i master-printera. Jedne z wcześniejszych prac Dawida Hadara pochodzą z lat 70 ., są to graficzne opracowania autorskich fotografii. Pozostałe obiekty to efekt pracy ze szczególnie uzdolnionymi dziećmi, młodzieżą oraz wybitnymi artystami. Aneks do wystawy stanowi seria prac wykonanych przez utalentowaną młodzież z Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju podczas warsztatów prowadzonych przez Dawida Hadara w Muzeum Papiernictwa w 2017 r. Wystawa unaocznia zwiedzającym możliwości jakie daje kreatywne podejście do techniki sitodruku, ale też objaśnia techniczne tajniki warsztatu artysty.
Dawid Hadar – urodzony w 1945 r. na terenie Związku Radzieckiego, artysta pochodzenia żydowskiego, nauczyciel fotografii, technik graficznych i kaligrafii. Do r. 1957 mieszkał i uczył się we Wrocławiu. Po wyjeździe wraz z rodzicami do Izraela, wychowywał się w Kibucu Mizra. Studiował na Akademii Sztuki Becalel w Jerozolimie. Niemal całe zawodowe życie nauczał – zarówno w bardzo prestiżowych szkołach, jak i resocjalizując młodzież trudną. Od 1974 r. pracował w Muzeum Tel Awiwie, w którym w 1990 założył warsztat fotografii i uczył sitodruku. Równolegle prowadził własne studio, gdzie tworzył samodzielnie, ale też współpracował z wieloma artystami.
Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 8 marca o godz. 17:00. Uczestnicy wernisażu będą mogli spróbować swoich sił w technice sitodruku. Ekspozycja będzie czynna do połowy lipca br. Wystawa organizowana jest w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia Muzeum Papiernictwa (1968-2018) pod patronatem honorowym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. 

Wydania: