NieoKREŚLONE – SZTUKA KRESKI ROBERTA ZNAJOMSKIEGO

Autor: 
Karolina Dyjas
plakat NieOkreślone Znajomski - plakat.jpg

Robert Znajomski, rocznik 1968, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Pracuje z dziećmi i młodzieżą realizując się twórczo jako pedagog, a także przez twórczość własną. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią oraz mailartem. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 500 wystawach zbiorowych i projektach artystycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Członek Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie, wiceprezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członek międzynarodowego ruchu International Union of Mail-Artists IUOMA i członek Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM. Nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej.
Dominującą tematyką jego twórczości jest szeroko rozumiana natura, przedstawiana poprzez modyfikacje i formy geometryczne do abstrakcji włącznie.
W malarstwie główny nacisk artysta stawia na kolor, który stanowi dla niego źródło inspiracji. W rysunku interesuje go linia, a tematem jest człowiek i przedmiot, którego konkretność ustępuje miejsca abstrakcyjnie kreślonym kształtom, figurom, znakom.
Wystawa „NieoKREŚLONE – Sztuka kreski Roberta Znajomskiego”, prezentowana w Muzeum Papiernictwa, skupia się na dwóch podstawowych aspektach – kresce i powiązaniu tego środka wyrazu z papierem jako tworzywem i nośnikiem kompozycji artystycznej. Artysta od dawna posługuje się kreską, która daje mu możliwość wyrażania indywidualnej wrażliwości. Bieg i rytm jego kreski, a właściwie linii krętej, zawiłej, poszukującej, oddziałuje na odbiorcę, odrealniając kształty i motywy będące tematem przedstawień. W cyklu „Katedry” Znajomski stosuje z kolei linię prostą, wręcz toporną. Stara się realizować swój cel jak najprostszymi środkami i surowymi formami. Rysuje tradycyjnie – tuszem, natomiast zmienia narzędzia na bardziej pierwotne. Obok stalówki pojawia się pędzel i patyk, jako naturalne narzędzie do kreślenia linii, używane już przez małe dzieci. W pracach wykonywanych w technice kolażu (cykl „Pocztówki”) wykorzystuje stare książki, a w zasadzie ich fragmenty ręcznie podarte i naklejone na podłoże. Całość uzupełnia kreską, która stanowi źródło ciągłych artystycznych poszukiwań i twórczych zmagań z materią tuszu i papieru. Ekspozycja udostępniona zostanie zwiedzającym od 2 marca do 27 maja 2018.

Wydania: