JUBILEUSZ ANDREASA ERNSTA

Autor: 
Jerzy Żelaszkiewicz

W czerwcu 2019 r. mija 90 rocznica śmierci kłodzkiego architekta, ANDREASA ERNSTA
A. Ernst jest autorem najważniejszych ulic, placów i rozwiązań architektonicznych w rozwijającej się, po rozebraniu murów obronnych, części Kłodzka, a także twórcą, jakże specyficznej, secesji w Kłodzku. Najwięcej jego obiektów znajduje się w obrębie ulic Łużyckiej i Grunwaldzkiej, Placu Chopina, w sumie ponad 70 różnorakich budowli, ale także w Parku i części uzdrowiskowej Polanicy-Zdroju. Sama postać tego kłodzczanina jest niezwykle interesująca, tak pod względem fachowości, talentu i przedsiębiorczości, jak i jego rozległych zainteresowań rozwojem Ziemi Kłodzkiej, sztuką czy rzemiosłem artystycznym, na przykład w szkle.
Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niemieckiej w Kłodzku zainicjowało program działań nagłaśniających jubileusz tego zasłużonego dla rozwoju naszego miasta architekta i budowniczego oraz jego dzieła – pięknych secesyjnych kamienic, placów czy budowli.
Planuje się opracowanie stosownej monografii, a szczególnie wielkiej wystawy, której organizacją kieruje Dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Zwracamy się z apelem o swoisty współudział w jej tworzenie, poprzez dostarczenie (udostępnienie) w różnej, dowolnej formie, materiałów, dokumentów lub ich źródeł, fotografii, pamiątek, a także wiedzy potrzebnej do rzetelnego i pełnego zaprezentowania Jego sylwetki. Poszukujemy również bliższej i dalszej Familii Ernstów i ich żyjących potomków.
Dane kontaktowe:
Prezes Towarzystwa Jerzy Żelaszkiewicz Tel507138980 jagaz1952@wp.pl
I wspólny adres:
Muzeum Ziemi Kłodzkiej ul. Łukasiewicza 4 – kustosz Joanna Jakubowicz dno@muzeum.klodzko.pl
źródło ilustracji: www dolny-slask.org.pl i w wyszukiwarce wpisać Andreas Ernst

Wydania: