Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

ŚWIETLICA
Druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieszowicach przygotowali dla siebie oraz lokalnej społeczności świetlicę w remizie. Przekazany do użytku lokal posłuży szkoleniom, zajęciom profilaktycznym, a także relaksowi. Gratulacje!
TURYSTYKA
Gestorzy bazy turystycznej z Dolnego Śląska spotkali się w Kopalni Złota w Złotym Stoku na konferencji pn. „Wspólnie do sukcesu”. Organizatorem spotkania była Kopalnia Złota Złoty Stok, Zamek Czocha w Suchej oraz Fundacja Niesamowity Dolny Śląsk. Podczas konferencji miały miejsce panele tematyczne i możliwość integracji środowiska organizatorów oraz promotorów turystyki. Uczestnicy spotkania byli jednogłośni w temacie, że Dolny Śląsk to zagłębie turystycznych atrakcji i że należy umiejętnie promować to miejsce. Nic dodać, nic ująć.
ODZNACZENIE
Ksiądz prałat Roumald Brudnowski z parafii w Czermnej, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość uhonorowania kapłana miała miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W imieniu głowy państwa odznaczenie wręczył sekretarz stanu w KP Adam Kwiatkowski. Odznaczenie zostało przyznane za pracę duszpasterską oraz społeczną i charytatywną. Gratulacje!
DOTACJE
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało fundusze na ratowanie zabytków w Dusznikach Zdroju. Kwotą 100 tys. zł wsparło kontynuację prac remontowych Dworku Chopina. Gospodarz Teatru Zdrojowego zaplanował wymianę pokrycia dachowego oraz roboty instalacyjne, w tym unowocześnienie systemu alarmowania. Ministerstwo identyczną kwotę przyznało dusznickiej parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Piotra i Pawła na prace remontowe w kościele i wokół niego. Bez komentarza.
INTEGRACJA
W Krosnowicach dojdzie do rewitalizacji społecznej oraz przestrzennej – wszystko za sprawą uzyskanych funduszy w kwocie niemal 4,4 mln zł. Zadanie pn. Adaptacja sali „Podhalanka” – ma spowodować kosztem ponad 2,7 mln zł rozbudowę budynku o kolejny segment oraz zagospodarowanie jego otoczenia m.in. powstanie parking. Za kwotę niemal 1,7 mln zł wybudowane zostanie wiejskie centrum spotkań w Krosnowicach z kompleksem urządzeń rekreacyjnych i kulturalnych. Zostanie ono utworzone w sąsiedztwie nowego osiedla, obok szkoły oraz boiska orlika. Gratulacje!
ZŁOŻA
Gmina Lądek Zdrój ogłosiła start w poszukiwaniu wody termalnej. Wykonawca przedsięwzięcia, którego wyłoni, do zadania przystąpi na terenie działki komunalnej znajdującej się w sąsiedztwie drogi prowadzącej z Lądka Zdroju do Lutyni. Wykonany na stoku Modzela odwiert o głębokości do 2,5 km powinien doprowadzić do zasobu wodnego o temperaturze plus 70 stopni C. Życzymy powodzenia!
AUDIOPRZEWODNIK
Do bazy nagrań „mobilnego przewodnika” dołączyła Polanica Zdrój oraz Kudowa Zdrój. Od teraz o historii tych dwóch uzdrowisk można posłuchać w każdym telefonie. Jak mówi szef serwisu Krzysztof Surgut, wyszukano w materiałach historycznych najciekawsze historie z dziejów obu miast i kurortów. Niebawem do „mobilnego przewodnika” dojdą prezentacje innych uzdrowisk Ziemi Kłodzkiej. Bez komentarza.
PROJEKT
Miejscowe szkoły w gminie i powiatowe w Nowej Rudzie będą się rozwijać informatycznie. Wszystko dzięki wsparciu ze strony powiatu kłodzkiego oraz gminy miejskiej, których gospodarze zawarli partnerstwo. Dotyczy ono realizacji projektów, które wymagały zakupu sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem. W pięciu szkołach dokonano niezbędnych prac usprawniających sieć przemysłową, wzbogacono je o oprzyrządowanie. Uroczyste przekazanie do użytku sprzętu miało miejsce w noworudzkim Liceum Ogólnokształcącym, uczestniczyli w nim m.in. burmistrz Tomasz Kiliński i wicestarosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk. Gratulacje!
OLIMPIJKI
Dwie absolwentki Liceum Ogólnokształcącego w Dusznikach-Zdroju wzięły udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Korei Południowej. Weronika Nowakowska jest wicemistrzynią świata w biathlonie, ma za sobą udział w olimpiadach w Vancouver oraz Soczi. Dla Kamili Żuk olimpiada w Pjongczang jest debiutem. Bez komentarza.
PARKING
Wojewoda Dolnośląski odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Starosty kłodzkiego, czego oczekiwał od tego organu prokurator rejonowy w Kłodzku. Chodzi o decyzję z sierpnia ubiegłego roku, na podstawie której zatwierdzono projekt budowlany i udzielono pozwolenia na realizację inwestycji mającej przyczynić się do ograniczenia spalin, hałasu oraz przeciążenia ruchem pojazdów w staromiejskiej części Kłodzka. Ma ona przełożenie m.in. na budowę parkingu przy ulicy Nowy Świat, w rejonie Parku Noworudzkiego – co wzbudziło sprzeciw społeczny. Bez komentarza.
SUPERGMINA
Wśród gmin miejskich i miejsko- wiejskich w Polsce, Stronie Śląskie równolegle z miastem Płońskiem wywalczyło tytuł „Supergminy 2017”. To efekt wyników uzyskanych w ogólnokrajowym rankingu, gdzie pod uwagę bierze się największy udział gminy we wszystkich kategoriach w nim ocenianych. Gratulacje!
PRZYSIĘGA
W Karpackim Batalionie Górskim w Kłodzku miał miejsce szczególny wojskowy ceremoniał – przysięgę złożyli żołnierze służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. Dowódcą uroczystości był kpt. Michał Kowalczyk. Uroczystość zakończona została defiladą pododdziałów, przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia. Bez komentarza.
STREFA
W Kłodzku przy ulicy Krasińskiego ma powstać Otwarta Strefa Aktywności. Z przygotowanego terenu rekreacyjnego mieszkańcy powinni móc korzystać już w maju bądź czerwcu tego roku. Jak informuje burmistrz Michał Piszko, projekt jest już gotowy i niedługo zacznie się jego realizacja.
REWITALIZACJA
Bystrzyca Kłodzka otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Rewitalizacja Małego Rynku w Bystrzycy Kłodzkiej oraz adaptacja lokalu przy placu Wolności 17 na Centrum Informacji Turystycznej wraz z renowacją zabytkowych elementów architektury budynku”. Wartość inwestycji 4,626,070,24 zł, kwota dotacji – 3,215,695,30 zł. Przyznanie przez władze województwa dolnośląskiego aż 80% zaprognozowanych kosztów rewitalizacji Małego Rynku oraz adaptacji byłej księgarni jest kolejnym osiągnięciem gminy bystrzyckiej. Gratulacje!
KLASA
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Wacława Żenczykowskiego w Kłodzku, zawarł porozumienie dotyczące powstania pożarniczej klasy patronackiej z Powiatowym Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki współpracy szkoła otrzyma wsparcie metodyczne, warsztaty z zakresu pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej, ćwiczenia z nowoczesnym sprzętem gaśniczym. Porozumienie wynikło z potrzeby działań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, edukacji ekologicznej, edukacji obywatelskiej. Gratulacje!
GEOLOGIA
W Radkowie odbyła się konferencja pt. „Rozwój geoturystyki w paśmie Gór Stołowych i Broumovskich Sten”, będąca częścią składową projektu „Rozwój ruchu turystycznego i geoturystyki w regionie Sudetów Środkowych”. Gmina Radków realizuje projekt ze środków europejskich, wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju na rzecz Broumovska (Czechy) oraz Lokalną Organizacją Turystyczną – Aglomeracja Wałbrzyska. Bez komentarza.
ŻŁOBEK
Gmina Nowa Ruda ubiegała się po raz kolejny o dofinansowanie funkcjonowania miejsc w Żłobku Publicznym w 2018 r. Starania zakończyły się sukcesem – gminie przyznano jedną z najwyższych sum tj. 152 400,00 zł. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu, Żłobek Publiczny „Baśniowe Wzgórze” w Ludwikowicach Kłodzkich może przez kolejny rok funkcjonować, przyjmując łącznie do 80 dzieci. Gratulacje!
RADNI
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wydał zarządzenie, w którym ustalił liczbę radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, radnych rad powiatów i rad gmin w Województwie Dolnośląskim na podstawie liczby mieszkańców zamieszkałych na obszarze działania danej rady, ujętych w stałym rejestrze wyborców na dzień 31 grudnia 2017 roku. W przypadku pięciu jednostek samorządu terytorialnego nastąpiła zmiana liczby radnych m.in. w powiecie kłodzkim z 29 do 27. Bez komentarza.
WYMUSZENIE
Policjanci z Nowej Rudy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie wymuszenia rozbójniczego. Jegomość z przysłoniętą twarzą wszedł do sklepu i grożąc ostrym narzędziem sprzedawcy, zażądał pieniędzy. Gdy usłyszał, że lokal jest monitorowany, czym prędzej się oddalił. Bez komentarza.

Wydania: