Bogatsi o nowe doświadczenia i życiową przygodę

Autor: 
Renata Witkowska ZSP w Bystrzycy Kłodzkiej
image5.jpg

Po miesiącu praktyk zagranicznych w ramach projektu EuroSkills2 powitaliśmy z radością naszych uczniów z ZSP w Bystrzycy Kłodzkiej. Przybyli szczęśliwi i zadowoleni z najwyższymi ocenami w dzienniczkach praktyk i pochwałami od swoich pracodawców, którzy stworzyli swym podopiecznym niemal rodzinną atmosferę.
Wielu z nich dostało już propozycje pracy po ukończeniu szkoły, a pobyt na praktykach dał im wiele nowych możliwości dzięki zdobytym certyfikatom i Europassom. Oceniano bardzo wysoko ich kompetencje, zaangażowanie, solidność w wykonywaniu powierzonych obowiązków, punktualność i otwartość, a także umiejętność radzenia sobie z problemami. Oprócz podwyższenia swoich kompetencji informatycznych i menadżersko-handlowych, mieli też uczniowie technikum możliwość szlifowania języka angielskiego i poszerzenia słownictwa włoskiego.
Poza pracą musieli się także zmierzyć z trudami życia codziennego, jednak wspólne gotowanie, robienie zakupów, sprzątanie i inne obowiązki zbliżyły ich, a nawet zawiązały się nowe przyjaźnie.
W pełni integrowali się w czasie wspólnych wyjść na plażę (Malta), do miasta (Bolonia), a przede wszystkim na wycieczkach do Valletty, Mdiny, na wyspę Gozo czy do Florencji i Wenecji.
Tutaj poznawali historię, kulturę, obyczaje i piękne zabytki Malty i Włoch. Lot samolotem, jazda pendolino czy rejs promem po Morzu Śródziemnym były na pewno dla większości uczniów niezapomnianą przygodą.
Wielu z nich, jeszcze na lotniskach żałowało, że czas praktyk się już skończył. Może uda im się wrócić tu za rok?

Wydania: