Rok 2017 w Rzeczpospolitej Wapienniczej

Autor: 
Stowarzyszenie Muzeum Wapiennik
nocn nietoperzy.jpg

To był wyjątkowo pracowity rok w Stowarzyszeniu Muzeum Wapiennik.
W czerwcu wysłaliśmy członkinię naszego stowarzyszenia Agatę Zasępę na nietoperzowy wyjazd studyjny do Austrii i Bawarii, którego organizatorem było PTPP „pro Natura” z Wrocławia, a tematem czynna ochrona nietoperzy,
w szczególności podkowca małego.
Lipiec i sierpień stanął pod znakiem Madonny z Akity. Znana w naszym regionie i nie tylko, rzeźbiarka Ewa Beyer -Formela na oczach zwiedzających turystów niemal dzień w dzień rzeźbiła wyjątkowo ciekawą postać japońskiej Madonny, opowiadając przy tym o swojej pracy i o procesie twórczym.
9 września 2017 r., od godz. 18.00 odbyła się druga z kolei już „Noc Nietoperzy”, organizowana  wspólnie z PTPP „pro Natura” i dr. Tomaszem Kokurewiczem z wrocławskiego Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczego. Wydarzenie, dzięki któremu można lepiej poznać życie latających, bardzo pożytecznych i nieodzownych w ekosystemie ssaków, jakimi są nietoperze.  Projekt „Noc Nietoperzy” skierowany  był  do lokalnej społeczności wsi Stara Morawa i Kletno, jak i do mieszkańców gminy oraz okolic, a także lokalnych szkół. Ma on na celu zainteresowanie ekologią (jarmark lokalnego rękodzieła z naciskiem na filozofię 3R /reduce, reuse, recycle) i programem ochrony cennego siedliska nietoperzy. Tak jak już i w zeszłym roku,  można było i tym razem podkarmić prawdziwego nietoperza odpowiednimi larwami.
Tradycyjnie wysłuchaliśmy również wyjątkowo ciekawego wykładu dr. Tomasza Kokurewicza, który w tym roku składał się z dwóch części: pierwsza odbyła się na parterze Wapiennika, przy monitorze, do podglądania na bieżąco co się dzieje w kolonii nietoperzy na drugim piętrze i na stryszku, druga część na antresoli Wapiennika przy świetle jedynie monitora, bardziej praktyczna – przy pomocy detektora podsłuchiwaliśmy wylatujące na żerowiska nietoperze.
Dzięki obserwatorium nietoperzy „chiropterium”, sfinansowanemu ze środków FDPA, można w Wapienniku od kilku lat nieinwazyjnie obserwować kolonię ok. 150 nietoperzy, dwa gatunki: podkowce małe i nocki duże. Nietoperze te przylatują do Wapiennika na okres letni.
W drugiej części projektu odbyło się spotkanie literackie z udziałem znakomitego krytyka literackiego, pisarza i poety z Nowej Rudy Karola Maliszewskiego, który na to spotkanie przyjechał ze swoimi najnowszymi książkami: Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych.  Wydawnictwo Warstwy 2017 i Ludzie stąd. Wydawnictwo Eperons-Ostrogi 2017. Tegoroczne spotkanie było żywym dowodem na to, że można zankomicie połączyć naukę i literaturę.
Projekt „Noc Nietoperzy” został dofinansowany ze środków Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika.
Na przełomie lata i jesieni zaczęła się renowacja Ścieżki Edukacji Ekologicznej w Dolinie Kleśnicy, dofinansowana również ze środków Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika. Ścieżka ta, powstała w 2010 roku z inicjatywy Kopalni Uranu w Kletnie i Joanny Furmankiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, składa się z 8 przystanów od Kletna aż do Starej Morawy i jest wyjątkowo ciekawym krajobrazowo i przyrodniczo szlakiem. Odnowa ścieżki zakończy się w 2018 roku, ale już teraz  bardzo gorąco ją polecamy. Więcej informacji o ścieżce na stronie: nietoperze.kletno.pl
W październiku i w listopadzie odbyły się w Wapienniku „Łaskawy Kamień” warsztaty papierowo-graficzne, w ramach realizowanego projektu „Nietoperz super zwierz – trzmiele nasi przyjaciele.”, dofinansowanego z grantu „Małe granty dla zrównoważonego rozwoju.” stowarzyszenia ekologicznego Eko-Unia z Wrocławia.
„Projekt łączył przyjemne z pożytecznym, przy zabawie była okazja zastanowić się nad tym jak ważne są dla nas trzmiele (zapylacze naszych owoców i warzyw) i nietoperze (pożeracze komarów).  Projekt miał nam pomóc dostrzec konkretne korzyści: ekologiczne i gospodarcze jakie odnosimy mając tak dobrych sąsiadów jak trzmiele i nietoperze. Np. same tylko ekologiczne usługi nietoperzy w skali roku w USA warte są 22,9 mld dolarów, owadów 190 mld dolarów, a samych pszczół aż 153 mld! Wielka Rafa Koralowa przynosi Australii bogactwo równe 375 mld dolarów. Według przybliżonych szacunków wartość usług świadczonych przez przyrodę przynosi ludzkości (w cenach dolara z 1994 r.) od 16 do 54 bilionów dolarów w skali roku”. – prof. Tadeusz Klementewicz, Stawka większa niż rynek.
U źródeł stagnacji kapitalizmu bez granic, Warszawa 2015.
Kto jeszcze zauważył, że znikają nam owady i zamiast się z tego cieszyć, przejmuje się?

Wydania: