Wydarzyło się w Gminie Nowa Ruda

Autor: 
inf. B. Adamska
AMBONA JAK NOWA_02.jpg
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI NA SPORTOWO_00.jpg
E-WALCZĄ ZE SMOGIEM_001.jpg
Przegląd.jpg

AMBONA JAK NOWA
Zabytkowa ambona w kształcie łodzi, zyskała nowy blask. Jedna z niewielu takich w Polsce, miała wiele szczęścia, że udało się ją uratować w ostatniej chwili. Drugi etap prac, z planowanych trzech, odebrała – w obecności m.in. wójt Adrianny Mierzejewskiej i proboszcza ks. Marka Bordjakiewicza – kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu, Maria Ptak. Konserwacja barokowo-rokokowej ambony z 1780 r. w kościele filialnym pw. św. Jakuba w Woliborzu możliwa była nie tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu proboszcza i parafian, ale także dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wys. 20.000,00 zł oraz dotacji udzielonej uchwałą Rady Gminy nr 252/XXXIII/17 z dnia 18 IV 2017 w wys. 20 000,00 zł.
Ks. proboszcz Bordjakiewicz, z pomocą parafian, od lat dba o wygląd kościoła i cmentarza. Woliborzanie chętnie wspierają inwestycje i pomagają utrzymywać porządek w swojej parafii.
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI NA SPORTOWO
Tegoroczny 6. Górski Bieg Niepodległości w Świerkach odbył się w dość trudnych warunkach pogodowych. Co prawda nie padało, ale od czasu do czasu postraszyło drobnym śniegiem. Wokół świetlicy, w której mieściło się biuro zawodów, i parkingu trwają aktualnie roboty budowlane i drogowe, w związku z tym bieg tak naprawdę odbywał się na placu budowy. Ale za to za rok, będzie to miejsce nie do poznania i otworzy przed organizatorami nowe możliwości związane z organizacją imprezy. Biegacze to twardzi ludzie i żadne kaprysy pogodowe nie robią na nich wrażenia. Przyjechali do Świerków, aby wspólnie z organizatorami uczcić Narodowe Święto Niepodległości.
Uśmiechnięci zawodnicy i świąteczna atmosfera – tak w skrócie można opisać nastrój tego biegu.
Cieszymy się z wysokiej frekwencji. Ostatecznie bieg ukończyło 280 osób, czyli o 100 więcej, niż rok temu! Procentuje poziom organizacyjny biegu z lat poprzednich i oczywiście marka „Biegu na Wielką Sowę”, który organizuje ta sama ekipa. Po krótkim powitaniu uczestników biegu przez Adriannę Mierzejewską – wójt Gminy Nowa Ruda, odegrano Mazurka Dąbrowskiego. O godz. 11:00 Wójt wystrzałem z pistoletu dała sygnał do startu. Barwny tłum biegaczy ruszył na trasę. Wiele zawodniczek z okazji Święta Niepodległości przygotowało biało-czerwone kreacje biegowe wzbudzając tym zazdrość jednych i uznanie drugich. Niektórzy pobiegli z flagami. Po zawodach czekała na biegaczy prawdziwa uczta kulinarna, była zupa ogórkowa, gulasz wieprzowy z makaronem, chleb ze smalcem, kawa, herbata, czekolada na gorąco i mnóstwo ciasta. Starczyło dla wszystkich. Niewątpliwie organizatorzy włożyli sporo serca w przygotowanie tegorocznej imprezy. Tak trzymać! Zwycięzcą w kat. open, a zatem najlepszym zawodnikiem wśród mężczyzn okazał się Wojciech Maślanka z UKS Ludwikowice, który na mecie uzyskał czas: 43,32 sek. Drugi był Mateusz Grzyb z ULKS Bystrzyca Kłodzka /44,29 sek./, a trzeci Bartłomiej Wojsław z GLKS Marcinowice. Wśród pań zwyciężyła, zresztą nie pierwszy raz w tym biegu, Lidia Niekraś z Kłodzka z czasem 52,26 sek. Tuż za nią była Ewa Błauciak z Ząbkowickiej Grupy Biegowej Frankenstein 53,53 sek, a jako trzecia zameldowała się na mecie Paulina Wojtanowska z Bielawskiej Akademii Biegowej. Warto dodać, że aż 80 kobiet wzięło udział w sobotnim biegu!
WALCZĄ ZE SMOGIEM
Władze Gminy Nowa Ruda przygotowały w tym roku dla mieszkańców dwa programy, które pozwalają otrzymać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła. Odzew był ogromny! Sala wypełniona po brzegi to dowód na to, jak bardzo zależy nam, mieszkańcom na czystym powietrzu, którym wszyscy oddychamy. Wiele wątpliwości zostało rozwianych podczas spotkania, które miało miejsce 25 października w Sali CKGNR. Omówione zostały także szczegółowo zasady uczestnictwa w projekcie pn. „Eko Gminy – montaż instalacji OZE w dorzeczu rzek Barycz i Bystrzyca”. Wnioski na dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę i innych, zainteresowani mogli składać do 10 listopada. Realizacja projektu jest możliwa dzięki pozyskanym przez Gminę Nowa Ruda środkom w ramach działania „Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych”, pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. To nie pierwszy takie działanie, jakie podjęła gmina, aby walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. W tym roku Gmina pozyskała także dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W ramach projektu pn.: „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego”, do końca października mieszkańcy składali wnioski na dotację na realizację zadań polegających na trwałej zmianie systemu ogrzewania. Ale na tym nie koniec.
W przyszłym roku Gmina planuje pozyskać kolejne pieniądze z kolejnych źródeł finansowania.
DZIEŃ GÓRNIKA
W tym roku kolejny raz Gmina Nowa Ruda wspierała organizację Karczmy Piwnej, która odbyła się 24 listopada.
A 4 grudnia, jak co roku, składać będziemy hołd pamięci tych górników, którzy nigdy nie powrócili z pracy do swoich domów.
Mieszkańcom, którzy przez większość swojego życia związani byli zawodowo z przemysłem wydobywczym węgla kamiennego i ich rodzinom, składam serdeczne życzenia zdrowia i radości, aby sprawy zawodowe i osobiste układały się zgodnie z oczekiwaniami i marzeniami, a nadzieja nigdy Was nie opuszczała. Szczęść Boże!
Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska
7. PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
W niedzielę, 19 listopada miał miejsce 7. Przegląd Pieśni Patriotycznych. Organizatorem Przeglądu było Koło Gospodyń Wiejskich z Ludwikowic Kł. oraz sołtys Janusz Ferenc, przy wsparciu CKGNR. W imieniu Organizatorów, dziękujemy Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Nowa Ruda, Chórowi Kołczanki oraz przybyłym gościom za udział w świętowaniu Dnia Niepodległości.

Wydania: