Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

KOMITET
W Kłodzku zawiązał się komitet referendalny, na którego czele stoi Jerzy Motyka. Celem sześcioosobowego zespołu jest doprowadzenie do odwołania Burmistrza oraz Rady Miejskiej.
Komitet referendalny ma wiele zastrzeżeń do pracy Rady Miejskiej, czarę goryczy przelała sprawa budowy parkingu samochodowego w parku na tyłach twierdzy. Nic dodać, nic ująć.
SALA
Co niektórzy funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku, mieli sposobność przetestowania odnowionej sali sztabowej. Lokal przeszedł gruntowną modernizację i został wyposażony w jeszcze lepszy sprzęt. Służyć będzie nie tylko pracownikom komendy, ale też przedstawicielom podmiotów i instytucji działających na co dzień z fun-kcjonariuszami w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu. Uroczystości przekazania sali do użytku, odbyły się przy udziale przedstawicieli służb mundurowych, samorządów lokalnych, duchowieństwa oraz kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Bez komentarza.
SKRYTYKOWANIE
Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i poseł PiS z okręgu wałbrzyskiego – Michał Dworczyk, w programie Telewizji Polskiej Info pt. „Woronicza 17” skrytykował wystąpienie burmistrza Kłodzka Michała Piszki, jakie miało miejsce podczas powiatowych i miejskich obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Panu Posłowi nie przypadło do gustu porównanie przez Burmistrza (działacza Platformy Obywatelskiej) obecnej sytuacji w Polsce do tej jaka miała miejsce pod zaborami. Zdaniem posła, to oznacza, że jesteśmy w jakichś oparach szaleństwa. Nic dodać, nic ująć.
WIATA
W Międzygórzu wybudowano wiatę rekreacyjną w centrum miasta. Obiekt kosztował ćwierć miliona złotych, przy czym gminę kosztowało to mniej – dofinansowania udzielił Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej 2017. W uroczystościach otwarcia obiektu brała udział m.in. burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma. Z wiaty będą mogli korzystać mieszkańcy oraz turyści. Gratulacje!
UZDROWISKO
Kudowa Zdrój będzie realizować projekt pt. „Ochrona klimatu Gór Stołowych - ograniczenie ruchu kołowego wraz z zakupem wyposażenia i elementów ekologicznych”. Zadanie zapowiada wyremontowanie wiat przystankowych, zainstalowanie ruchomych słupków przy ciągach komunikacyjnych oraz zakup siedzisk przenośnych, które trafią do Parku Zdrojowego. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ponad 235 tys. zł, z tego niemal 150 tys. zł stanowi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Gratulacje!
KLUB
W Warszawie miał miejsce zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Są one projektem utworzonym i wspomaganym przez Instytut Książki, a celem jest promocja czytelnictwa.
W kraju istnieje niemal 1,6 tys. takich klubów, w tym 542 jest adresowanych do dzieci i młodzieży. Najwięcej z nich działa w miastach. W zjeździe uczestniczyła Klaudia Lutosławska-Nowak z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku. Bez komentarza.
KUCHARZENIE
W polanickiej Regionalnej Szkole Turystycznej z uczniami technikum żywienia i usług gastronomicznych poprowadził zajęcia słynny mistrz sztuki kulinarnej oraz restaurator Robert Sowa. Kucharz wysoko, bo na pięć z minusem w sześciostopniowej skali szkolnej ocenił potrawy wykonane przez uczniów. Były to już kolejne warsztaty, w których udział brał fachowiec z branży gastronomicznej zaproszony przez RST. Gratulacje!
PRZYSIĘGA
Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Gimnazjalnych nr 1 w Kłodzku złożyli uroczystą przysięgę. 54-osobowa grupa z dwóch klas pierwszych kształcących techników – logistyków przysięgę złożyła podczas kłodzkich obchodów Święta Niepodległości. Gratulacje!
FILM
Z okazji 65. rocznicy nadania Teatrowi Zdrojowemu w Polanicy Zdroju imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej – wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, przez cały listopad były w teatrze prezentowane filmy z udziałem patronki. Gratulujemy pomysłu!
MOZAIKA
Szkoła Podstawowa nr 1 w Lądku Zdroju oraz Biblioteka Miejska w czeskich Svitavach wspólnie realizują projekt, którego celem jest integracja obu miejscowości. Projekt nosi nazwę „Polsko - czeska mozaika” i zawiera w sobie dofinansowanie części działań. Te zaś sprowadzają się do poznania tradycji i kultury partnera, nawiązania współpracy między mieszkańcami, instytucjami i podmiotami gospodarczymi. Finałem wspólnego przedsięwzięcia będzie zawarcie lądecko-svitavskiej umowy o partnerstwie. Bez komentarza.
DZIAŁANIA
Około 50 km zaliczyli w ciągu dwóch dni żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Brali udział w działaniach taktycznych prowadzonych w Masywie Śnieżnika i Górach Bystrzyckich. Trudny, podgórski teren oraz niełatwe warunki pogodowe, przysłużyły się żołnierzom w podniesieniu sprawności bojowej. Wow.
MODERNIZACJA
Ponad 1,3 mln zł wydano na termomodernizację budynku Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie. W ramach tej kwoty, w której aż 85% stanowiło dofinansowanie środkami unijnymi, m.in. wymieniono system cieplny oraz okna. Prace ocieplające sfinalizowano także w Szkole Podstawowej nr 6 i remizie OSP w Drogosławiu. Bez komentarza.
JEDZONKO
Przy Galerii Twierdza w Kłodzku otwarto restaurację KFC. Otwarciu lokalu towarzyszyły oferty promocyjne oraz liczne atrakcje. Na 50 pierwszych gości czekały kubełki z Hot Wings za symboliczną złotówkę, a na wszystkich gości kawałek powitalnego tortu. Kłodzka restauracja KFC z usługą Drive Thru, planuje także uruchomienie usługi dostawy do domu bądź biura. Zamówienie będzie można składać poprzez stronę internetową lub aplikację KFC. Mniam, mniam.
OLIMPY
W Dusznikach Zdroju miała miejsce pierwsza edycja gali pt. „Dusznickie Olimpy Sportu”. Uroczystość odbyła się w budynku głównym obiektu Duszniki Arena.
Trofea trafiły do rąk przyszłych na-dziei olimpijskich, mistrzowskich oraz osób mających na swoim koncie znaczne sukcesy. Jako pierwsi podczas gali zostali wyróżnieni tegoroczni pierwszoklasiści, którzy uczestniczą w nowym projekcie gminy – sportowa szkoła.
W trakcie imprezy wręczono także stypendia sportowe, wręczył je burmistrz Piotr Lewandowski i skarbnik gminy Elżbieta Błasiak. Gratulacje!
SZTUKA
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju można oglądać wystawę pt. „Sztuka papieru – prace młodych duszniczan”. Prace powstały podczas warsztatów jakie miały miejsce w muzeum. Patronat honorowy nad ekspozycją objął burmistrz Piotr Lewandowski. Warsztaty realizowane były dzięki dofinansowaniu Gminy Duszniki Zdrój. Bez komentarza.
BIEG
Niemal 80 osób wzięło udział w Biegu Niepodległości, jaki został zorganizowany w Dusznikach Zdroju. Bieg rozgrywany był w kategoriach: chłopcy i dziewczęta 7-10 lat oraz 11-15 lat. Natomiast dorośli biorący udział w biegu mieli do przebycia symboliczne 1918 metrów. Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali okolicznościowymi medalami. Gratulacje!
INAUGURACJA
W auli Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego odbyła się inauguracja roku akademickiego Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Wiceburmistrz Kłodzka oraz Starosta powiatu.
W tym roku uczelnia od października uruchomiła trzy kierunki kształcenia (ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, kosmetologia) na studiach licencjackich. W planach uczelni jest uruchomienie studiów drugiego stopnia pielęgniarstwa oraz fizjoterapii. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
CENTRUM
W Bożkowie powstanie Bożkowskie Centrum Umiejętności. Akt ze znakiem Zespołu Szkół Agrotechnicznych, monetami, „Kurierem” wydawanym przez ZSA oraz ostatnim, październikowym wydaniem „Wiadomości. Informatora Nowa Ruda”, znalazł się w kapsule czasu, a ta została umieszczona w fundamentach Centrum. W ramach inwestycji powstaną trzy budynki m.in. pracownia z ogrodem zimowym i hala do zajęć praktycznych dla potrzeb kształcenia
w zawodach technik architektury krajobrazu, technik-rolnik, technik OZE. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego do wykonania tego zadania wybrał firmę Berger Bau, która wykona prace warte prawie 5 mln zł.
OFICER
Zgodnie z planem zasadniczych przedsięwzięć żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, wybrali „Oficera Roku”, „Podoficera Roku” oraz „Szeregowego Roku”.
Głównym założeniem przyznania tytułów jest wykazanie się znacznym zaangażowaniem i inicjatywą wynikającą z typowych zajęć oraz obowiązków. Wyróżnieni żołnierze otrzymali pamiątkowe ryngrafy. Gratulacje!
GAZETA
W Kłodzku pojawił się nowy periodyk zatytułowany „Sprawy Kłodzkie” – pomyślany, jako medium przeciwstawne do wieści wypływających z ratusza. Wydawca zachęca kłodzczan do współpracy. Może być ciekawie.

Wydania: