Alain Ducasse, francuski geniusz kulinarny... w Kłodzku?

Autor: 
Mariola Kowalcze
Uniwersytet 1.jpg
Uniwersytet, 3.jpg

Ten wielokrotny zdobywca słynnych gwiazdek Michelina przyznawanych za niezwykłe walory smakowe, który prowadzi restauracje na całym świecie?! Czy to możliwe?!
Oczywiście. Cuda się zdarzają. Co nieco wie o tym kłodzki Uniwersytet III Wieku. Ku swojemu zaskoczeniu miał 13 XI niepechową lecz głośną, dowcipną przyjemność. Na rozgrzewkę przed spotkaniem wystawa za drzwiami w wypożyczalni PiMBP – Wielki przepis na czytanie. Krótki wykład o zaletach głośnego i cichego czytania z historią w tle. Do tego stosowne wesołe porady z odrobiną pasji i szczyptą wyobraźni. Okraszone jeszcze pretekstami i podszeptami bardzo kulturalnymi. Dla dodania powagi całej imprezie, zachętę do dalszej zabawy wszystkie panie otrzymały „firmowe” czapki kucharskie. A w saloniku prasowym, by mocniej wprowadzić w nastrój, piękne książkowisko na sreberkach w towarzystwie biszkoptowych ciastek prawie z receptury znanego mistrza sztuki kulinarnej. Na honorowym miejscu tort drukowany (cykl o przezabawnym Mikołajku – René Goscinny i Jean-Jacques Sempé) oraz mnóstwo nagród dla odważnych i... mikrofon! Z pakietem do obowiązkowego czytania fragmentów książki... Alaina Ducass‘a „Mikołajek i słodkie przekąski”!. Lektura zainspirowana przygodami najsłynniejszego literackiego urwisa i jego kumpli. Trzydzieści smakowitych dań, przepisy wzbogacone o historyjki z kultowej serii. Chwila konsternacji i wyzwanie podjęte. Brawo!
„No bo co w końcu, kurczę blade!”. Pewnie, niech dorośli poznają trud zmagania się z głośnym czytaniem, zwłaszcza publicznym. Od tej pory będą dzielnie sekundować kolejnej edycji wrześniowego konkursu przy zabytkowej fontannie. Zwłaszcza, że panie uniwersyteckie zadeklarowały: PROPAGOWAĆ CZYTANIE, ROZMAWIAĆ O KSIĄŻKACH, DYSKUTOWAĆ Z DZIEĆMI, WYPOŻYCZAĆ I ODDAWAĆ, BRAĆ DO RĘKI KAŻDE „DZIEŁO” PISANE I CZYTAĆ – CZYTAĆ – CZYTAĆ. W dodatku wykreowały swój własny przepis na lekturę, dowód na zdjęciach. No i ten zobowiązujący biblioteczny certyfikat – Czy tu, czy TAM, zawsze CZYTAM. Cóż, „W wyobraźni wszystko się mieści”, jak twierdzi Małgorzata Musierowicz. Nawet ten znamienity gość z Francji w kłodzkiej bibliotece. Dziękuję za spotkanie i dobrej przygody z literaturą!

Wydania: