Przedszkolaki z Krosnowic w kosmosie

Autor: 
inf. MH
1planeta ziemia.jpg

Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach wzięła na tapetę wszechświat, z którym wylądowała u przedszkolaków – tuż za płotem…
Tematyka Ziemia – błękitna planeta wzbudziła zainteresowanie i poruszenie wśród starszaków, bo przecież wszechświat to wielka zagadka i tajemnica, niejednokrotnie kojarzony jest z gatunkiem filmowym science fiction.
- Dlaczego błękitna? – pytały dzieci. Podczas dyskusji niektóre przedszkolaki zaskoczyły panią bibliotekarkę swoją wiedzą. Szybko i trafnie wytłumaczyły pozostałym, że Ziemia tak właśnie wygląda z kosmosu, a kolor niebieski zawdzięcza dużej ilości wód, czyli morzom i oceanom. Zajmują przecież 70% powierzchni Ziemi.
Podczas zajęć, pani Roma sięgnęła po opowiadanie Iwony Rup „Radek w kosmosie”, aby jeszcze bardziej przybliżyć dzieciom tematykę wszechświata. Dzięki zawartości literackiej, dzieci zrozumiały „mniej i więcej” znaczenie tego że, grawitacja, stan nieważkości i planety są częścią wszechświata. Po przeprowadzonych doświadczeniach zrozumiały również teorię, oczywiście po swojemu, że Ziemia krąży wokół Słońca. Ich zaangażowanie w poznanie tego tajemniczego wszechświata było jak podróż po kosmosie… W strefie zagadek, na które wszyscy czekali, dzieci losowały koperty, które po otwarciu wskazywały na to, że należy wyszukać obrazek będący rozwiązaniem zagadki. Po wcześniejszych dawkach wiedzy, już nie miały problemu co to jest wszechświat, niebo, kometa, księżyc, Słońce, gwiazdy, rakieta… Podsumowaniem zajęć była praca grupowa. Wyklejanie na planecie Ziemi konturów kontynentów kulkami w różnych kolorach, wykonanymi własnoręcznie z bibuły. Spotkanie zakończyło się kosmiczną sesją zdjęciową.

Wydania: