Projekt Erasmus+ w Regionalnej Szkole Turystycznej rozpoczęty!

Autor: 
inf. RST
trainees and Mrs Nowicka.jpg

7 października w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy-Zdroju miało miejsce uroczyste rozpoczęcie projektu: „ Praktyczne kształcenie mistrzów na turystycznym rynku pracy”, który realizowany jest w ramach programu Erasmus Plus, Akcja 1 od 1.08.2017r do 31.03.2019r. Głównym jego celem jest zwiększenie innowacji w procesie kształcenia młodzieży oraz zwiększenie konkurencyjności absolwentów szkoły na rynku pracy. Beneficjentami kształcenia zawodowego są uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy – Zdroju, z klas 2, 3 i 4 w zawodach technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, jak i opiekunowie – nauczyciele RST. Instytucją przyjmującą jest firma Your International Training z Irlandii. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w organizacji praktyk zawodowych dla młodzieży z całej Europy.
Na uroczystość zaproszeni zostali przyjaciele szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz Honorowi Patroni Projektu: starosta Powiatu Kłodzkiego pan Maciej Awiżeń, burmistrz Miasta Polanicy-Zdroju pan Jerzy Terlecki, firma armatorska Unity Line, którą reprezentował pan Piotr Sowiński Hotelmanager Promu Polonia Unity Line, pan Mariusz Kaczmarski dyrektor Hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju, oraz pracownicy firmy Your International Training Poul Quinn i Patrycja Pilarek. Niestety warunki atmosferyczne uniemożliwiły przybycie gości z Irlandii, z pomocą przyszedł jednak postęp technologiczny – wideokonferencja. Stała się ona ważnym elementem spotkania. Poul Quinn opowiedział o założeniach projektu, w zakresie miejsc praktyk i rodzin goszczących, natomiast Patrycja Pilarek opowiedziała o trudnym etapie pisania wniosku o grant unijny. Pogratulowała również sukcesu, gdyż nasz projekt okazał się jednym z najlepiej ocenionych. Pani Barbara Szeliga koordynator projektu opowiedziała o wizycie w Sligo, poprzedzającej przyjazd uczniów na staż, o miejscach praktyk, warunkach u rodzin goszczących, biurze YIT, atrakcjach turystycznych w mieście i okolicy. Przedstawiła zespół pracujący nad projektem oraz uczniów, przedstawicieli pierwszej grupy, która do Irlandii wyleci już w styczniu 2018 roku.
Swój głos mieli również uczniowie. Opowiedzieli o swoich dotychczasowych doświadczeniach zawodowych, o rekrutacji do projektu i oczekiwaniach związanych z jego realizacją.
Finalną częścią uroczystości było spotkanie w restauracji dydaktycznej, gdzie przy przepięknie zaaranżowanych stołach organizatorzy i zaproszeni goście mogli prowadzić rozmowy oraz delektować się pysznościami przygotowanymi przez panią Agnieszkę Ciułę.

Wydania: