Muzyka organowa w wykonaniu młodych

Autor: 
inf. M. Matusz
3.jpg

Studenci z trzech uczelni wyższych z Wrocławia, Brna i Pragi wystąpili podczas IV Przeglądu Młodych Organistów, który odbył się 20-21 października. Pierwszego dnia zagrali w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Bożanovie (Czechy), a drugiego – w Bazylice WNMP w Wambierzycach – na organach, które w tym roku przeszły gruntowany remont.
Po rocznej przerwie na pogranicze powrócił Przegląd Młodych Organistów, organizowany przez Gminę Radków we współpracy z czeskimi partnerami. Tym razem koncerty odbyły się w Bożanovie i – jak zawsze – w Wambierzycach, z udziałem studentów Akademii Muzycznej im. J. Lipińskiego we Wrocławiu oraz dwóch czeskich: AMU w Brnie i Konserwatorium praskiego. Jest to jedna z wielu imprez muzycznych, odbywających się na terenie Gminy Radków, ale jedyna, która kładzie nacisk na organy, będące na wyposażeniu niemal każdego kościoła. Instrument w Bazylice WNMP w Wambierzycach pochodzi z lat 30. XX wieku i w tym roku został wyremontowany, z wykorzystaniem środków europejskich. Koncert w sobotę, w ramach IV PMO, był pierwszym po ich odrestaurowaniu. Efekt zauważyli nawet niewprawni słuchacze, odczucia wykonawców też były pozytywne.
Jan Surma, student II roku AM we Wrocławiu, po raz pierwszy miał okazję grać na wambierzyckich organach.
- Instrument na pewno inspiruje do grania konkretnych utworów – zauważył. - Przykładem na to może być to, że do końca z kolegą (Maciej Lewandowicz – przyp. red.) nie mogliśmy się zdecydować, które utwory wybrać.
Podczas IV Przeglądu Młodych Organistów zabrzmiały utwory od renesansu do współczesności, m.in.: Jana S. Bacha, Felixa Mendelssohna Bartholdego, Mariana Sawy, Luisa Viernego, jak również własne improwizacje młodych muzyków. Koncert w Wambierzycach był jednocześnie finałem całego, tegorocznego przedsięwzięcia, z wręczeniem pamiątkowych statuetek wykonawcom przez burmistrza Jana Bednarczyka – współgospodarza imprezy i wiernego bywalca wszystkich koncertów. Impreza jest częścią projektu „Wspólnie dla Kultury”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Interreg VA Republika Czeska – Polska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy Granice”. Organizatorem była Gmina Radków wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Giny Radków im. K. Estreichera.

Wydania: