Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

SPRAWNOŚĆ
Niemal 200 osób wzięło udział w dniu otwartych koszar dla uczniów klas mundurowych w kłodzkiej jednostce wojskowej. W jednostce pojawiła się młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych z Bożkowa. Przez instruktorów 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej zostało przeprowadzone szkolenie z różnych technik taktycznych oraz obronnych. Nic dodać, nic ująć.
KAPUSTA
W Kudowie Zdroju - Pstrążnej odbyło się „Babie lato”. Podczas cyklicznej imprezy w Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego, przybyłym gościom przedstawiono sposób kiszenia kapusty, a nawet zaproszono do udziału w owym kiszeniu. Było m.in. szatkowanie kapusty i udeptywanie jej w glinianej beczce. Miejmy nadzieję, że delikwent udeptujący, wpierw wymył nogi. Smacznego!
REMIZA
W Bożkowie, gmina Nowa Ruda, powstanie remiza. Uroczystego wbicia łopaty w grunt dokonali: szefowa gminna od inwestycji Aneta Potoczna, przewodniczący RG Grzegorz Nierodka oraz prezes OSP Bożków Mariusz Węglarz. Obiekt ma zostać wybudowany w rok. Pomieści garaże i lokale socjalne. Gratulacje!
SZCZENIAK
Nagrodę „Złotego Szczeniaka” – jednego z głównych trofeów Festiwalu Aktorstwa Filmowego odbywającego się w Bystrzycy Kłodzkiej, odebrała Małgorzata Kożuchowska. Nagroda jest docenieniem roli w serialu „Rodzinka.pl”. Jak mówi sama aktorka, roli tej zawdzięcza popularność. Bez komentarza.
DĄB
W Słupcu ustanowiono pomnik przyrody ożywionej – jest nim dąb szypułkowy Stanisław. Obwód pnia mierzy 386 cm. Chrzest „Stanisławowi” przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7, która mieści się nieopodal miejsca, w którym rośnie dąb. W uroczystości brał udział burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński oraz nadleśniczy nadleśnictwa Jugów Jan Lenart. Wow.
REZERWA
Po 30 latach służby do rezerwy przeszedł szef WKU w Kłodzku ppłk. dypl. Krzysztof Kowalski. WKU swoją działalnością obejmuje powiaty: dzierżoniowski, kamiennogórski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski – tak miejski, jak i ziemski.
W uroczystości pożegnania i przekazania obowiązków następcy, uczestniczyli m.in. szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu płk. Waldemar Bartłomiejczak oraz przedstawiciele instytucji mundurowych i samorządowych. Bez komentarza.
DZIK
Miejscowe nadleśnictwo w Bardzie zaprasza chętnych do darmowego udziału w polowaniach na dziki, na obszarze ośrodka hodowli zwierzyny. Zaproszenie jest pokłosiem konieczności przeciwdziałania ewentualnemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń – tak przynajmniej uzasadnia swoje zaproszenie nadleśnictwo. Tylko czekać jak ruszą organizacje proekologiczne. Nic dodać, niż ująć.
FESTIWAL
W Bystrzycy Kłodzkiej miała miejsce kolejna edycja Bystrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową. Przybyli do kościoła parafialnego melomanie, mogli wysłuchać znanych klasycznych utworów wykonanych przez organistę prof. Andrzeja Chorosińskiego (dyrektora artystycznego Festiwalu) oraz gitarzysty Tadeusza Piotrowskiego (dyrektora organizacyjnego Festiwalu). Bez komentarza.
SENIOR
Jubileusz 10-lecia obchodził Klub Seniora w Złotym Stoku. Uroczystości miały miejsce w jednym z obiektów Kopalni Złota. Życzenia składali m.in. burmistrz Grażyna Orczyk, członek Zarządu Powiatu Ząbkowickego Zdzisław Fleszar oraz przewodniczący RM w Złotym Stoku Waldemar Wieja. Klub Seniora działa przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji. W programie działalności są wycieczki krajoznawcze, spotkania klubowe, uczestnictwo w wydarzeniach lokalnych. Gratulujemy i życzymy kolejnych owocnych lat działalności.
REWITALIZACJA
Burmistrz Kłodzka Michał Piszko podpisał umowę z wykonawcą, który zajmie się rewitalizacją terenów zielonych w Kłodzku. Prace mają ruszyć wiosną przyszłego roku. Odświeżeniu poddane zostanie siedem parków oraz skwerów. Bez komentarza.
WIKARIUSZ
W Międzylesiu pod wodzą wikariusza księdza Arkadiusza Raczyńskiego w miejscowej parafii, grupa młodych międzylesian wzięła udział w pierwszych zajęciach street workoutu. Jest to rodzaj ćwiczeń siłowych, które prowadzone są na wolnym powietrzu pod dyktando własnego umysłu bądź trenera. Bardzo często przebiegają w oparciu o elementy, które znajdują się w pobliżu. Spor-towcy będą spotykać się na plebanii dwa razy w tygodniu, gdzie dzięki projektowi „Żyj ekstremalnie”, wspartemu pieniędzmi z Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika, poznają tajniki street workoutu. Wow.
KLUB
Klub Honorowych Dawców Krwi im. Zbyszka Iwanickiego w Kudowie Zdroju obchodził jubileusz 45-lecia. Uroczystości odbyły się w Teatrze. Kudowscy honorowi krwiodawcy należą do najaktywniejszych na Ziemi Kłodzkiej oraz Dolnym Śląsku. Podczas obchodów członkom Klubu został wręczony sztandar ufundowany przez społeczność lokalną. Uhonorowano również odznaczeniami i wyróżnieniami najbardziej zasłużonych krwiodawców. Gratulujemy i życzymy dalszej tak zacnej działalności!
ZIMA
Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich przygotowuje się do sezonu zimowego – chce, aby narciarze mieli do dyspozycji jak najwięcej tras biegowych oraz imprez opartych na białej rekreacji. W tej sprawie Zarząd oraz Biuro zorganizowało spotkanie z udziałem przedstawicieli gmin oraz instytucji członkowskich. Życzymy powodzenia!
INWESTYCJE
Dwutygodnik „Wspólnota” opublikował raport „Liderzy inwestycji – ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2014 - 2016”. Wynika z niego, że Duszniki Zdrój osiągnęły największy postęp inwestycyjny w kraju wśród miast nie będących siedzibą władz wojewódzkich czy powiatowych. Kryterium klasyfikacji była wielkość inwestycji wyrażana kwotą przypadającą na pojedynczego mieszkańca. W rankingu za lata 2014 - 2016 Duszniki Zdrój uplasowały się na 13 miejscu wśród 586 gmin. W porównaniu do poprzedniego raportu, w którym miasto znajdowało się na 275 miejscu, jest to imponujący wynik. Gratulacje!
FESTIWAL
W Bystrzycy Kłodzkiej gościła szósta edycja Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa.
W ramach Festiwalu z widzami spotkali się popularni aktorzy m.in. Małgorzata Kożuchowska, Jan Nowicki, Bogusław Linda. W ramach wydarzenia na bystrzyckiej scenie nie zabrakło również widowisk teatralnych m.in. wystąpił Jan Nowicki z najnowszym spektaklem teatralno-muzycznym „Lwowska tęsknota”. Bez komentarza.
PROJEKT
Na początku przyszłego roku pierwsza grupa uczniów z Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdroju wyjedzie na praktyki zawodowe do Irlandii. Wszystko w ramach projektu finansowanego przez UE w ramach funduszy Erasmus + „Praktyczne kształcenie mistrzów na turystycznym rynku pracy”, którego koszt to niemal 150 tys. euro. Gratulacje!
WARSZTATY
W Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyły się polsko-czeskie warsztaty kaligrafii. Program obejmował m.in. zapoznanie się z warsztatem średniowiecznego skryby, poznanie pisma gotyckiego na podstawie rękopisu Kroniki czeskiej Kosmasa z XII w., naukę kaligrafii oraz iluminacji. Wow.
UPRAWA
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku, zatrzymali 19- letniego mężczyznę podejrzanego o uprawianie konopi indyjskich w szafie, w swoim mieszkaniu. Jegomość uprawiał narkotykową roślinkę wykorzystując do tego nie tylko specjalną szafę, ale także wentylator oraz lampy. Ludzie to mają pomysły!
WYWROTKA
Na ulicy Noworudzkiej w Kłodzku policjanci zatrzymali mini wywrotkę, której kierowca miał 2,9 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, 5 tys. zł kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 10 lat. Bez komentarza.
TĘCZA
W Polanicy Zdroju odbył się XVIII Międzynarodowy Przegląd Zespołów Artystycznych Tęcza Polska. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowały się 22 zespoły. Jak mówią organizatorzy, Festiwal jest niezwykle ważnym miejscem spotkań z autentyczną twórczością artystyczną, zaś Polanica Zdrój istotnym miejscem promocji dokonań ruchu spółdzielczego. Bez komentarza.

Wydania: