Co słychać w Szkole Podstawowej w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
Foto: 
Anna Brusińska, Anna Hnatów-Biela
rok1.jpg
rok2.jpg
rok3.jpg

INAUGURACJA ROKU SPORTOWEGO
27 września, gdy już nieco wdrożyliśmy się w zmiany, jakie niesie ten miesiąc, uroczyście rozpoczęliśmy także rok sportowy. Sprawność fizyczna jest bardzo istotnym elementem rozwoju człowieka w każdym wieku, tak więc świadomi tego – robimy wszystko, by stale usprawniać swoje ciało.
Młodsi uczniowie naszej szkoły – klasy 0-III rozpoczęli zawody na 4 godzinie lekcyjnej. Zgromadzili się w sali sportowej, gdzie zostali przywitani przez panią dyrektor – Joannę Bujak oraz organizatorów – pana Piotra Pawłowskiego i pana Wiktora Girdę, a następnie zaproszeni do zdrowej rywalizacji. Były: wyścigi rzędów, popisy sprawności, zmagania w bieganiu na czas i mnóstwo dobrej zabawy. Później do rozgrywek przystąpili uczniowie klas starszych /IV-VII/. Rywalizowali międzyklasowo próbując się w rozgrywkach w kwadranta, sztafecie z rzutami do kosza oraz w rozgrywkach w piłkę nożną, której sędziował Pan Wiktor Girda.
Grę dopingowali uczniowie – mocno zagrzewając do walki gromkimi okrzykami i brawami.
Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w zawodach i w doskonałych nastrojach rozpoczęli rok sportowy. Przed nimi wiele turniejów i rozgrywek szkolnych oraz międzyszkolnych, więc już dziś życzymy im sukcesów.

Pasowanie i Dzień Edukacji Narodowej
13 października w sali sportowej w Szkole Podstawowej w Krosnowicach pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów. Do uroczystości dzieci przygotowała wychowawczyni – pani Lucyna Śliwka. Młodzi uczniowie pięknie zaprezentowali się podczas występu – mówili wierszyki, śpiewali piosenki i złożyli ślubowanie. Następnie, pani dyrektor – Joanna Bujak symbolicznym dotknięciem każdego ucznia dużym ołówkiem przyjęła ich oficjalnie w poczet uczniów naszej szkoły. Na osłodę rodzice rozdali dzieciom rożki ze słodką zawartością, a starsze koleżanki i koledzy przekazali kilka dobrych rad, jak funkcjonować w szkole i życiu, by każdemu było łatwo i przyjemnie każdego dnia.
Po uroczystości pasowania nastąpiła chwila dla uczczenia Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowani przez panią Annę Hnatów-Bielę wystąpili w krótkim programie artystycznym, pt. „Tak to w klasie bywa” oraz złożyli życzenia nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, a także zaśpiewali na koniec życzenia z uczniowskich serc płynące. W tak miłej i serdecznej atmosferze dzień w szkole dobiegł końca.

GOŚCIE Z BIAŁORUSI W SP
Papież Franciszek powiedział: „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”.
Podążając za tymi słowami uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach, pod opieką pani pedagog – Joanny Wrony – opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu, postanowili podzielić się najpotrzebniejszymi przedmiotami codziennego użytku z rówieśnikami z Białorusi. Od połowy września zbierane były „dary” w postaci: przyborów szkolnych, artykułów żywnościowych, instrumentów muzycznych, ubrań, słodyczy i zabawek.
30 września w Krosnowicach odbył się XVI Festiwal Reimanna, na który przyjechała również grupa chóralna ze szkoły muzycznej z Ivie na Białorusi. Chór przyjechał z opiekunem tamtejszej parafii – księdzem Janem Gaweckim. Tuż przed udziałem w Festiwalu im. I. Reimanna członkowie chóru zgromadzili się w jednej ze szkolnych sal, by tam zostać przywitanymi przez panią dyrektor Joannę Bujak oraz przedstawicieli uczniów naszej szkoły, którzy uprzednio wygłosiwszy słowo w kierunku obdarowywanych, na ich ręce złożyli zgromadzone dary. „Każdy ma coś, co może dać innym” – powiedzieli wolontariusze wręczając upominki, a ci którzy je przyjęli z uśmiechem na twarzy podziękowali i widać było na ich twarzach wyraz wzruszenia oraz zaskoczenia.
Tak drobny gest dobroci ucieszył zarówno tych, którzy otrzymali, jak i tych, którzy podarowali. Czyż nie z takich uczynków powinno się składać nasze życie?

Wydania: