Czy możemy czuć się bezpiecznie w naszym Powiecie?

Autor: 
inf. B. Wojciechowski
b0.jpg
b1.jpg

Odpowiedź na to pytanie mogliśmy uzyskać w dniach 7-8.09.2017 w przepięknym narciarskim kurorcie w Zieleńcu. To właśnie tam przyjechali najlepsi z najlepszych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. To pod patronatem Starostwa Kłodzkiego odbyła się konferencja dotycząca działania służb i straży w celu zapewnienia bezpieczeństwa w naszym Powiecie ze szczególnym uwzględnieniem przestępczości narkotykowej.
Takie spotkania są szczególnie ważne dla starosty kłodzkiego Macieja Awiżenia i to nie tylko też ze względu na to, że nasz Powiat znajduje się w trudnej do zabezpieczenia strefie nadgranicznej.
Po ciekawej serii wykładów o godzinie 15.00 rozpoczęły się widowiskowe pokazy w terenie. Swoje umiejętności mogli zaprezentować przedstawiciele Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz GOPRu.
W hotelu Absolwent, w którym odbywało się całe spotkanie, Straż Pożarna zaprezentowała pokazową akcję ewakuacyjną z zadymionego budynku oraz akcję ratunkową za pomocą podnośnika koszowego. Następnie zaprezentowano możliwości gaśnicze wozów bojowych.
Po tych gorących momentach Straż Graniczna przeprowadziła pokazową akcję zatrzymania osób podejrzanych o posiadanie narkotyków, gdzie w przeszukaniu samochodów brały udział wyszkolone psy. Pieski bezbłędnie znalazły ukryte narkotyki. W międzyczasie uczestnicy mieli niezwykłą okazję, aby zwiedzić specjalistyczny samochód policyjny do monitorowania. Pojazd umożliwia obserwację z dużych odległości, jak i w trudnych warunkach pogodowych oraz w nocy. Ostatnim, ale chyba najbardziej emocjonującym, był pokaz ewakuacji osób uwięzionych na wyciągu narciarskim. Ratownicy GOPRu, precyzyjnie używając metod alpinistycznych uwolnili wszystkich poszkodowanych.
Każda ze służb pokazała wielki profesjonalizm w swoich działaniach i mistrzostwo wypracowane ciężką pracą.
W szkoleniu uczestniczyli m.in.: organizator szkolenia: kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Kłodzkiego – Jan Kalfas, starosta kłodzki – Maciej Awiżeń, komendant Placówki Straży Granicznej w Kłodzku – Piotr Piekarski, komendant powiatowy Policji w Kłodzku – Andrzej Sidorowicz-Radzikowski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu Kłodzkiego – Waldemar Bicz, naczelnik Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR – Mariusz Rzepecki, Referat Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Kłodzkiego – Danuta Trojan, starosta oleśnicki – Wojciech Kociński.
Pokaz wykrywania narkotyków prowadził funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w Kłodzku – Przemysław Rogalski.
Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze oddelegowała na pokaz Ambulans Monitoringu Wizyjnego.

Wydania: