„Igłą malowane”, czyli o wystawie prac p. Małgorzaty Wroniewicz

Autor: 
Danuta Chmielarz
danka5.jpg
danka6.jpg

Pani Małgorzata Wroniewicz, mieszkanka Szczytnej, jest osobą niepełnosprawną. Nie opuszczała swego mieszkania od lat. W codziennym życiu pomagają jej znajomi, rodzina i OPS. A wypełnia je wielka pasja – wyszywanie.
Zaczęło się od zainteresowania pisemkami o tej tematyce. - Po co ci te pisemka – mówiła mama, przecież i tak nic nie wyszyjesz – wspomina p. Małgosia. Ale kiedy zastanawiała się nad prezentem okolicznościowym dla członka rodziny, mama wskazując jedną z fotografii, zaproponowała: wyszyj to. I tak to się zaczęło. Potem były kolejne prace proponowane przez mamę, a jeszcze potem, gdy już mamy zabrakło, własne wybory. Jednak to już nie było wyszywanie, to było malowanie igłą. Ściany mieszkania p. Małgosi zaczęły się wypełniać obrazami przedstawiającymi postacie biblijne, kwiaty, scenki rodzajowe, zwierzęta, itp. Czasami pojedyncze udostępniała organizatorom miejscowych wystaw, ale nie chciała się z nimi rozstawać, do każdego była z innego powodu przywiązana. Tak było do 15. września, bo wreszcie dała się namówić na własną wystawę, którą zorganizowano w siedzibie Bractwa Rycerskiego w Szczytnej. Stało się to dzięki realizacji przez OPS projektu socjalnego pod naz-wą „Igłą malowane”, mającego na celu włączanie podopiecznych do aktywnego życia. - Fakt, że możemy dzisiaj uczestniczyć w otwarciu tej wystawy jest zasługą Grażyny Gaczyńskiej, opiekującej się p. Małgosią z ramienia OPS, a także jej mężowi i synom, którzy jej pomagali w organizacji wystawy – mówiła podczas otwarcia dyrektor OPS Barbara Roźniakowska.
Bohaterka wystawy nie kryła wzruszenia; po raz pierwszy od wielu lat opuściła mieszkanie, aby wziąć udział w tym wydarzeniu, zaskoczyła ją ilość osób oglądających jej prace i ich pełne podziwu opinie. Przekonała się także, że to bardzo miłe pobyć w gronie życzliwych ludzi, i że warto od czasu do czasu to zrobić. Mimo wszystko. Ma bowiem nowe pomysły na własną twórczość, więc i może kolejną wystawę, bo jeszcze nie wszystkie swoje prace zaprezentowała.

Wydania: