„Ave Verum” na kilkadziesiąt głosów

Autor: 
inf. M. Matusz
sudeckie_2017_plakat.jpg

Nie tylko bazylika w Wambierzycach, ale również kościół w Tłumaczowie co najmniej raz w roku rozbrzmiewa muzyką. Od czterech lat organizowane są tu Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej. Tegoroczne rozpoczną się 7 października z udziałem pięciu chórów, w tym „Laudate Dominum” w roli gospodarza.
Muzyka chóralna mało gdzie brzmi tak dobrze jak właśnie w kościołach. Niewielka świątynia w Tłumaczowie (kościół filialny Parafii we Włodowicach), która w obecnej formie pochodzi z II połowy XVII w., wydaje się być do tego stworzona: barokowy i rokokowy wystrój, klasycystyczne organy, do tego mocne współbrzmienie kilkunastu lub kilkudziesięciu głosów. Całe wydarzenie ma propagować piękno tej muzyki, nie tylko wśród mieszkańców Tłumaczowa.
W tym roku w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tłumaczowie wystąpią chóry: „Salve Regina” ze Szczawna-Zdroju pod dyrekcją Małgorzaty Owczarczak, „Veni Lumen” z Borka Strzelińskiego pod dyrekcją Pawła Ożgi, Miejski Chór Mieszany „Lutnia” z Kłodzka pod batutą Witolda Jurana, Zespół Kameralny z Wrocławia pod kierownictwem Natalii Kozik i „Laudate Dominum” z Włodowic/Tłumaczowa pod kierownictwem Renaty Klechy-Kozik.
Występy chórów poprzedzi instrumentalne wykonanie utworu „Po górach, dolinach”, który stał się już hymnem Sudeckich Dni Muzyki Chóralnej. Tradycją stało się też zakończenie koncertu utworem w wykonaniu wszystkich chórów razem. W tym roku będzie to „Ave Verum” Edwarda Elgara na kilkadziesiąt głosów.
Dzień później Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej przeniosą się do Bazyliki w Wambierzycach, która ma już znaczny dorobek w zakresie koncertów muzyki, zwłaszcza chóralnej. Przypomnijmy, iż tylko w czasie I Wambierzyckich Spotkań Muzycznych im. I. Reimanna wystąpiło w niej kilka znamienitych zespołów, w tym Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod batutą prof. Macieja Wielocha. Ósmego października, podczas mszy św., zaśpiewają Chór „Laudate Dominum” i Zespół Kameralny.
Cała inicjatywa zrodziła się dokładnie cztery lata temu, za sprawą Parafii rzymsko-katolickiej we Włodowicach i proboszcza ks. Jarosława Genibora. Złożyli wniosek za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Kłodzkiej Wstęgi Sudetów i otrzymali dofinansowanie, dzięki któremu zostały zakupione stroje i instrument muzyczny dla Chóru „Laudate Dominum”, jak również odbyły się warsztaty. Zwieńczeniem był koncert, który dał początek Sudeckim Dniom Muzyki Chóralnej. W ciągu trzech edycji udział w nich wzięło przeszło 12 różnych chórów, m.in. z: Nowej Rudy, Srebrnej Góry, Krosnowic, Bystrzycy Kłodzkiej, ale też z odległej Trzcianki (Wielkopolska). Zasadą jest, aby wykonawcy się nie powtarzali, a wyjątek stanowią oczywiście gospodarze – Chór „Laudate Dominum”. Od ubiegłego roku patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje biskup świdnicki Ignacy Dec, a od początku wspiera je Gmina Radków – tak pod względem organizacyjnym, jak i finansowym.

Wydania: