Koncertowy wrzesień DFM

Autor: 
Ewa Chalecka

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego odbędzie się siedem wyjątkowych koncertów. Wystąpią m.in. Tomasz Krzysica (tenor), berliński kwartet saksofonowy Clair Obscur, zespół Duo del Gesú oraz Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

W niedzielę (3.09), w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu wystąpi dwójka doskonałych muzyków: Arnaud Kaminski (skrzypce, Francja) oraz Krzysztof Tymendorf (altówka, Polska) czyli zespół Duo del Gesú. Arnaud Kaminski jest laureatem międzynarodowych konkursów w Paryżu, Olsztynie, Wilnie i Barletcie. Pomysłodawca i organizator Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Artysta jako kameralista i muzyk orkiestrowy koncertuje po Europie i Azii. Kilkakrotnie występował grając na skrzypcach ex-Wranitzky, które wykonał J. Stainer – instrument był własnością W. A. Mozarta. Krzysztof Tymendorf jest współzałożycielem i muzykiem zespołów: Duo del Gesú oraz Balthus Quartet. Współpracował kameralnie m.in. z Tytusem Wojnowiczem, Christopherem Hartmannem, Bartoszem Koziakiem, Avri Levitanem czy NeoQuartet. Artysta koncertuje także jako lider w orkiestrach zagranicznych.
W Polsce współpracuje m.in. z Orkiestrą Kameralną AUKSO, Polską Filharmonią Bałtycką czy Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie. Ma na swoim koncie wiele występów za granicą (m.in. w wiedeńskim Musikverein, berlińskim Konzerthaus oraz w Berlińskiej Filharmonii). Jest laureatem licznych nagród muzycznych. W wykonaniu muzyków publiczność wysłucha utworu Thomasa Corneliusa Dawno temu.
W kolejną niedzielę (10.09) DFM zaprasza do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Lewinie Kł. Wystąpi tam grupa Octava ensemble w koncercie Fo(u)r voices. Oktet wokalny jest uznawany za jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia. Grupa święci sukcesy na wielu konkursach m.in. Grand Prix 39' edycji Legnica Cantat, nominacja do Fryderyka 2010. W kręgu zainteresowań zespołu są zarówno dzieła renesansowe jak i awangardowe koprodukcje z udziałem Krzysztofa Pendereckiego i Aphex Twin. Fo(u)r voices to program na cztery głosy łączący muzykę klasyczną z popularną – odrębne style łączy czystość brzmienia ludzkiego głosu. Wystąpią: Sylwia Olszyńska (sopran), Małgorzata Langer-Król (alt), Zygmunt Magiera (tenor), Dawid Biwo (bas).
W czwartek (14.09 – wyjątkowo o godz. 19.30), w polanickim kościele pw. WNMP odbędzie się recital organowy – Muzyczna podróż przez Francję. Wystąpi Thomas Cornelius – organista, pianista, klawesynista i kompozytor – autor muzyki do ponad 30 filmów dla niemieckiej telewizji m.in. Arte, ARD, ZDF.
Dwa dni później (17.09) na scenie polanickiego Teatru Zdrojowego im. M. Ćwiklińskiej wystąpi kwartet Clair Obscur związany z Berliner Philharmoniker (Filharmonia Berlińska). Grupę charakteryzuje niepowtarzalne brzmienie – momentami gra artystów przypomina jeden instrument prezentujący niezwykle bogatą gamę tonów. Według muzyków ich gra przypomina światłocień czyli technikę malarską wywodzącą się z renesansu. Muzyczny światłocień budują jasne i ciemne tony, które symbolizują w grze elementy ziemskie i niebiańskie. Dwubiegunowość grupy odnaleźć można zarówno w brzmieniu jak i w samym składzie zespołu. Ciepłe, intensywne i czyste brzmienia kontrastują z ostrością, siłą i elementami agresji. Warto zaznaczyć, że grupę tworzą dwie panie i dwóch panów, co pozwala muzykom na wytworzenie wyjątkowej w odbiorze energii. Do berlińskiego zespołu należą: Kathi Wagner (saksofon barytonowy), Christoph Enzel (saksofon tenorowy), Maike Krullmann (saksofon altowy), Jan Schulte-Bunert (saksofon sopranowy). Kwartetowi towarzyszyć będą Magdalena Cornelius (mezzosopran) i Thomas Cornelius (fortepian). Bilety w cenie 25 zł.
Kolejny koncert odbędzie się w sobotę (23.09) w Pałacu Kamieniec koło Polanicy. Wystąpią Karol Lipiński-Brańka (skrzypce), Rafał Łuc (akordeon). Karol Lipiński-Brańka jako solista i kameralista występuje w kraju i za granicą m.in. Wielka Brytania, Francja, Włochy, Chiny. Artysta pełni funkcję koncertmistrza Kapeli Jasnogórskiej. Współpracuje m.in. z Warszawską Orkiestrą Festiwalową, Orkiestrą Kameralną Inter>Camerata. Rafał Łuc jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Park Lane Group Young Artist. Występował w słynnych salach koncertowych w Europie (Purcell Room, King’s Palace, Wigmore Hall – Wielka Brytania) i Stanach Zjednoczonych (Weill Hall – Carnegie Hall). Współpracuje m.in. z BBC SO, London Sinfonietta. Muzycy wykonają m.in. utwory J.S. Bacha, A. Piazzolli, P.M. Davies’a.
Następnego dnia (24.09) w kościele św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach wystąpi małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie. Muzycy zagrają utwory m.in. P. Eben Labyrint sveta a raj srdce, J.S. Bach Vater unser In Himmelreich oraz wspólnie – na cztery ręce m.in. R.V. Williams Romance for Harmonica. Maciej Bator od kilku lat piastuje prestiżową funkcję kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy. Jest również pomysłodawcą i założycielem Akademii Dobrej Muzyki czyli nowatorskiej szkoły muzycznej. Wraz z żoną Zuzanną prowadzi Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, której celem jest organizacja koncertów i międzynarodowych festiwali organowych.
W ostatni piątek miesiąca (29.09) Bazylika Mniejsza Nawiedzenia NMP (pl. Wolności 5) w Bardzie zaprasza na wyjątkowy koncert. W programie jeden z najwspanialszych utworów Mozarta – osnute legendą Requiem oraz prapremiera utworu Lux Aeterna Thomasa Corneliusa. Wystąpią soliści: Małgorzata Rodek (sopran), Magdalena Cornelius (mezzosopran), Tomasz Krzysica (tenor), Makary Pihura (bas) oraz chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. St. Hadyny oraz Thomas Cornelius (dyrygent).
Wszystkie koncerty (z wyjątkiem 14.09) rozpoczną się o godz. 19.00 – wstęp na wszystkie wydarzenia (z wyjątkiem 17.09) jest wolny.
Dolnośląski Festiwal Muzyczny (DFM) powstał w 2013 roku. Jest to wydarzenie cykliczne, którego koncerty odbywają się przez niemal cały rok kalendarzowy. W programie festiwalu znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej jak i jazzowej – swój repertuar prezentują uznani artyści oraz młodzi ambitni i zdolni muzycy.

Wydania: