Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

PRZYSTANEK
Polskie Koleje Państwowe – Polskie Linie Kolejowe w przyszłym roku „ruszą” z rozbudową przystanku osobowego „Miasto” w Kłodzku. Zostanie on przekształcony w stację, na której swój bieg kończyć będą pociągi pasażerskie. W tym roku modernizację przejdzie stacja Kłodzko Główne. Nic dodać, nic ująć.
ZAWODY
Zawody driftingowe, czyli Uliczne Kryterium Asów organizowane przez Automobilklub Ziemi Kłodzkiej stały się kością niezgody. Konkretnie chodzi o to, że nie wszystkim owa impreza przypadła do gustu. Główny problem stanowią utrudnienia komunikacyjne w mieście w trakcie trwania zawodów. Bez komentarza.
ŚCIEKI
Mieszkańcy Kłodzka jak i turyści, mieli ostatnio nie lada atrakcję – przechodząc przez most przy ul. Matejki, mogli podziwiać oraz delektować się „zapachem” płynących w rzece Nysa Kłodzka ścieków. Fekalia wydostawały się z cieku zaraz pod mostem. Bez komentarza.
WORKOUT
Workout to dyscyplina sportowa, na którą składają się pompki, podciągnięcia na poręczy oraz dipy. Ogólnopolskie zawody odbyły się w Bystrzycy Kłodzkiej na Osiedlu Szkolnym. Organizatorem imprezy był przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2, radny miejski Dariusz Piotrowski. Zwycięzcą zawodów został Dominik Kuźmiński z Kłodzka, który odebrał nagrodę z rąk senatora Aleksandra Szweda. Wow.
GRILL
Podczas Jarmarku Stołowogórskiego w Radkowie, odbyły się pierwsze mistrzostwa w gminnym grillowaniu. Zawodnicy przybyli z własnym sprzętem i surowcami do grillowania. Jury oceniające potrawy, pod uwagę brało walory smakowe, estetyczne jak i pomysłowość wykonania. Bez komentarza.
POSTERUNEK
Budynek, w którym mieści się Posterunek Policji w Międzylesiu przechodzi remont kapitalny – prace obejmują całą nieruchomość. Remont jest możliwy dzięki finansowaniu, jakie zapewniają państwo, powiat oraz gmina. Gratulacje!
TARGI
W Kłodzku po raz kolejny odbyły się targi staroci – impreza Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Jak zwykle nie zabrakło tłumu odwiedzających pasjonatów szperania w historii. Do nabycia było mnóstwo ciekawych, mniej bądź bardziej cennych rzeczy m.in. biała broń. Wow.
POCISK
Grzybiarz wędrujący sobie po lesie koło Międzylesia natrafił na niezły okaz - pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Mężczyzna niezwłocznie zawiadomił policję, która zabezpieczyła teren przed osobami postronnymi. Niewybuch został zdetonowany przez saperów na poligonie. Bez komentarza.
ŚWINKA
Bohaterka ulubionego serialu dla dzieci – świnka Peppa, gościła w galerii handlowej Twierdza Kłodzko. Podczas imprezy dzieci mogły wziąć udział w grach, zabawach oraz sesjach zdjęciowych z kochaną bajkową postacią. Wow.
FOLKLOR
W Nowej Rudzie po raz dwudziesty piąty odbył się Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Przez pięć dni trwania Festiwalu miłośnicy muzyki folklorowej mogli wysłuchać i obejrzeć dziewięć zespołów z ośmiu krajów. Było spotkanie m.in. z kulturą chińską, tajlandzką, turecką i hiszpańską. Gratulacje!
DROGA
We wsi Kamieńczyk gmina Międzylesie, oddana została do użytku po przebudowie droga powiatowa prowadząca od przejścia granicznego z czeskimi Petrowiczkami do Smreczyny. Inwestycja prowadzona była w latach 2016-2017 przez powiat kłodzki na odcinku około 3,5 km. Jej wartość to ponad 1,5 mln zł. Burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak nie ukrywa zadowolenia, nowa nawie-rzchnia powinna bowiem wpłynąć na zwiększenie ruchu turystycznego. Stara droga odstraszała odwiedzających te okolice. Bez komentarza.
BARTNIK
Nadleśniczy z Międzylesia Dariusz Jesionowski zachęcał dyr. kłodzkiego Zakładu Karnego mjra Krzysztofa Krasowskiego do tego, aby jednostka penitencjarna włączyła się w rozwój bartnictwa w lasach zarządzanych przez nadleśnictwo Międzylesie m.in. przy udziale więźniów. Podobny projekt z powodzeniem realizowany jest w nadleśnictwach Augustów, Spała, Supraśl. Pomoc więźniów polegałaby na wykonywaniu kłód bartnych oraz prac porządkowych w ko-mpleksach leśnych. Gratulujemy pomysłu!
ASFALT
Grupa mieszkańców Międzygórza protestuje przeciwko pomysłowi zastąpienia asfaltem kostki stanowiącej nawierzchnię jednej z ulic. Z pomysłem modernizacji wyszedł gospodarz drogi powiatowej, której ulica jest częścią. No i masz babo placek.
SZKŁO
W siedzibie Bractwa Rycerskiego w Szczytnej, można oglądać wystawę prac znanego polanickiego artysty plastyka Stefana Sadowskiego. Artysta projektuje oraz wykonuje prace w szkle. Swoje kolekcje wystawiał w wielu miastach w kraju i na świecie. Został nagrodzony m.in. przez American Interfaith Institute w Filadelfii. Stefan Sadowski był projektantem szkła w nieistniejącej już hucie w Szczytnej, gdzie piastował także stanowisko kierownika zakładowej pracowni wzornictwa. Obecnie w Polanicy Zdroju, gdzie mieszka założył pracownię Glass Studio. Bez komentarza.
WARSZTATY
Około osiemdziesięciu potraw przygotowały uczestniczki dwudniowych warsztatów kulinarnych, które odbywały się w Domu Ludowym w Starym Wielisławiu oraz „Jesionówce” w Goworowie. Do udziału w warsztatach zaproszono mieszkanki gmin: dzierżoniowskiej, kłodzkiej i międzyleskiej – członkiń kół gospodyń wiejskich bądź stowarzyszeń. Panie przywiozły ze sobą receptury ulubionych potraw. Przepisy były często wielopokoleniowe. Efektem warsztatów będzie książka kucharska.
Impreza mogła mieć miejsce dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gratulacje!
LAS
Nadleśnictwo w Międzylesiu było gospodarzem narady szkoleniowo-integracyjnej służ mundurowych funkcjonujących na obszarze jego działalności. Spotkanie dotyczyło zabezpieczenia przeciwpożarowego w tej leśnej firmie i na jej terenie, a także współpracy wszystkich formacji oraz instytucji w przypadku pojawienia się zagrożenia. Ważnym punktem szkolenia była wizja lokalna dróg pożarowych w lesie i ulokowanych w nim zbiorników wodnych służących do celów ratowniczych. Bez komentarza.
CYKL
Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy Zdroju oraz wrocławskie Stowarzyszenie im. Richarda Straussa, rozpoczynają cykl Polanica - Zdrój Muzyki. W ramach kulturalnego przedsięwzięcia w Teatrze Zdrojowym odbywać się będą wydarzenia artystyczno-edukacyjne wprowadzające gości w bogaty świat muzyki klasycznej w wysokiej klasy wykonaniu. Gratulacje!
TWIERDZA
W ramach Dni Twierdzy Kłodzkiej odbyło się tradycyjne odtworzenie bitwy pomiędzy wojskami pruskimi i napoleońskimi, która miała miejsce w 1807 roku, kiedy to wojska napoleońskie pod dowództwem Hieronima Bonaparte zaatakowały należącą do Prusaków twierdzę. Batalia zakończyła się kapitulacją Prusaków. W rekonstrukcji walk wzięło udział ponad 140 rekonstruktorów z Polski, Czech oraz Niemiec. Nic dodać, nic ująć.
PAPIER
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju po raz siedemnasty miało miejsce Święto Papieru. Imprezę trwającą dwa dni odwiedziło blisko 7000 osób. Podczas festynu rodzinnego poświęconego popularyzacji wiedzy o papierze atrakcji nie brakowało. Najważniejszym punktem programu było otwarcie dwóch wystaw pn. „Polifonia” oraz „Polski pieniądz papierowy”. Zostały one umiejscowione na dwóch piętrach powstałego w XVIII w. budynku dawnej suszarni papieru. W ramach programu znalazły się także pokazy kaligrafii i historycznych technik drukarskich oraz prezentacje metod badania cech i właściwości papieru przy użyciu zabytkowej aparatury metrologicznej. Wow.
DREZYNIADA
Na placu przed CETiK-iem odbyła się Strońska Drezyniada. W czasie trwania imprezy można było przejechać się drezyną spalinową, a także wziąć udział w zawodach drezyn ręcznych. Super!

Wydania: