Chóralny śpiew przez epoki

Autor: 
inf. M. Matusz
Poznańskie Słowiki.jpg

Za nami I Wambierzyckie Spotkania Muzyczne im. Ignaza Reimanna. Muzyką chóralną w najlepszym wydaniu zainaugurowaliśmy festiwal, który latem każdego roku ma gościć w dolnośląskiej Jerozolimie, pozwalając słuchaczom – mieszkańcom, turystom – delektować się muzyką w najlepszym wykonaniu, nie tylko chóralną…
… Aczkolwiek właśnie muzyka chó-ralna zainaugurowała festiwal.
W pierwszy dzień (1 lipca) w Bazylice wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod batutą Macieja Wielocha. Chór, który w blisko stuletniej działalności objechał niemal cały świat, w Bazylice wambierzyckiej wystąpił po raz pierwszy.
Przez ponad godzinę chórzyści pieścili zmysły słuchaczy, prowadząc ich przez muzyczne arkana od renesansu do klasycyzmu, utworami religijnymi a cappella oraz z towarzyszeniem organów, przy których zasiadł Maciej Bolewski. Publiczność zgotowała wykonawcom owację na stojąco i nie wypuściła bez bisu.
Z równie ciepłym przyjęciem spotkały się chóry występujące w drugi dzień WSM. Koncert rozpoczął „Laudate Dominum” pod dyrekcją Renaty Klechy-Kozik. Chór z Tłumaczowa był przykładem na to, że na terenie Gminy Radków też rozwijają się tradycje chóralne, również z udziałem spuścizny, jaką zostawił I. Reimann. W wykonaniu „Laudate Dominum” usłyszeliśmy m.in. „Graduale” wambierzyckiego kompozytora. Ten sam utwór znalazł się
w repertuarze Zespołu Kameralnego „Piu Mosso” pod dyr. Dominika Jarockiego. Z kolei Chór Kameralny „Senza Rigore” pod batutą Jolanty Szybalskiej-Matczak z Wrocławia poprowadził publiczność przez kompozycje twórców z przełomu XVI i XVII wieku do współczesnych. Ze spuścizny I. Reimanna chór wybrał „Pastrorale Tantum ergo” z towarzyszeniem organów, na których zagrała Anna Kasperek.
Drugi dzień WSM rozpoczął i zakończył Chór Mieszany Katedry Wawelskiej pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego. Przed południem zaśpiewał podczas głównej mszy świętej, natomiast popołudniowy występ rozpoczął polskim barokiem – utworem „Tota pulchra es Maria” Grzegorza G. Gorczyckiego. Ze spuścizny I. Reimanna wybrał „Offertorium” („Ave Maria”).
Zarówno na zakończenie pierwszego, jak i drugiego dnia festiwalowego burmistrz Jan Bednarczyk podziękował wszystkim wykonawcom, wręczając kwiaty, okolicznościowe upominki i zapraszając ponownie do Wambierzyc i całej Gminy Radków.
Zamysł, jaki przyświeca organizatorowi Wambierzyckich Spotkań Muzycznych im. I. Reimanna – Gminie Radków, to doroczne spotkania z muzyką w najlepszym wykonaniu, odwołującą się do spuścizny europejskiej oraz dorobku, jaki zostawili mieszkańcy tej części Ziemi Kłodzkiej, na czele z I. Reimannem.
Pierwsza edycja upłynęła pod znakiem śpiewu chóralnego. Formuła imprezy jest jednak otwarta – nie zawęża jej do muzyki chóralnej. Bazylika wambierzycka, tak pod względem mistycznych historii, architektury, jak i akustyki, potęgujących przeżycia duchowe, jest miejscem na każdą muzykę w dobrym wykonaniu. Zapraszamy.
Organizatorem I Wambierzyckich Spotkań Muzycznych im. Ignaza Reimanna byli: Gmina Radków (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radków im. Karola Estreichera, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radkowie, Urząd Miejski w Radkowie – Referat Programowania Rozwoju i Współpracy Transgranicznej) i Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Impreza była finansowana z funduszy europejskich.

Wydania: