Kłodzko opanowane przez książki

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
królikowski4.jpg
KRZYSZTOŃ.jpg

Wielka miejska akcja promująca książki i czytelnictwo została zorganizowana przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kłodzku w ramach projektu „Kłodzka Moda na Czytanie” dofinansowanego z programu „Partnerstwo dla książki” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponad 600 ucz-niów opanowało całe miasto biorąc udział w maratonie pod hasłem „Czytam bo lubię”. W ratuszu odwiedzili Salę Rajców, gdzie spotkali się z zastępcą Burmistrza Kłodzka Wiesławem Traczem, który przedstawił korzyści płynące z czytania książek. W Saloniku Prasowym na uczestników projektu czekał gość specjalny aktor Paweł Królikowski, który mówił o swoich lekturach z lat dziecięcych, odpowiadał na pytania i rozdawał autografy. Kolejnym punktem było spotkanie u podnóża twierdzy z żołnierzami z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, którzy prezentowali wspinaczkę po głównym bastionie twierdzy. Propagowali też książki o tematyce alpinistycznej. Spotkanie z pisarką Agnieszką Urbańską dostarczyło wielu wrażeń, można było posłuchać wyjców z Zabytkowic, zrobić sobie fotkę w wyjcowej pelerynie, uczestniczyć w konkursach. Wyjce to postaci z ostatnio wydanych książek autorstwa Agnieszki Urbańskiej o Wandzi Węszynos. Wyjątkowe atrakcje przygotowali strażacy z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Kłodzku, z namiotu pełnego dymu trzeba było uratować książkę. Było bardzo wielu chętnych ratowników. Mamy nadzieję, że te uratowane książki zostaną przez nich przeczytane. Nie zabrakło też sportowych emocji, czyli spotkania z Michałem Weissem i Rafałem Wojciechowskim – zawodnikami pierwszoligowej drużyny koszykówki Doral-Zetkama. Każdy celny rzut do kosza był premiowany nagrodą książkową. Ostatnim punktem programu było spotkanie z księdzem kanonikiem Julianem Rafałko, proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Wszyscy uczestnicy maratonu „Czytam bo lubię” wzięli udział w zorganizowanych w Centrum Kultury Chrześcijańskiej Targach książki dla młodego czytelnika.
Równocześnie w Filii nr 1 odbył się I Turniej poezji śpiewanej. Jury w składzie Dorota Węgrzyn (polonistka), Andrzej Jakubowski (muzyk), Grzegorz Krumpolec (muzyk) ze zgłoszonych pięciu uczestników po przesłuchaniu, wyłoniło trzy osoby, które uzyskały tytuł Kłodzkiego Barda otrzymały dyplomy i nagrody i wystąpiły przed Antoniną Krzysztoń na wieczornym koncercie. Pierwszym Kłodzkim Bardem została Aleksandra Łabędź, drugie miejsce przypadło najmłodszej uczestniczce konkursu Alicji Czerniak, a trzecie Nicoli Owczarz.
Projekt zakończył się wyjątkowym koncertem Antoniny Krzysztoń, która wystąpiła w duecie z Marcinem Majerczykiem w odnowionym, odświeżonym Centrum Kultury Chrześcijańskiej.
Mistyczna pieśniarka zaprezentowała przekrojowy repertuar, pojawiła się też piosenka z ostatniej płyty „Skarb”, która ukazała się 26 maja 2017 roku i jest dedykowana matce artystki. Publiczność śpiewała razem z muzykami. Po koncercie był czas na autografy i wspaniały tort.
Mamy nadzieję, że udało nam się zainteresować mieszkańców naszego miasta książką i czytaniem.
Kłodzka Moda na czytanie odbywała się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Kłodzku i Burmistrza Miasta Kłodzka we współpracy z Kłodzkim Towarzystwem Oświatowym.

Wydania: