Festiwal na słodkę nutę

Autor: 
inf. M. Matusz
pr1.jpg
pr3.jpg

Festiwal Słodkości Ziemi Radkowskiej w Wam-bierzycach, organizowany przez Gminę Radków, śmiało możemy nazwać najsłodszą imprezą na Dolnym Śląsku. W czwartej edycji (17 czerwca) udział wzięło ogółem 17 wystawców, w tym 5 z Czech, prezentując do konkursu lub poza konkurencją przede wszystkim domowe wypieki. Jeszcze więcej było amatorów ciast i innych słodkości.
W tym roku leitmotivem było ciasto z owocami sezonowymi. Do konkursu zgłoszonych zostało kilkanaście takich wypieków bądź ciast bez pieczenia. Każdy kawałek poddany został smakowej i wizualnej ocenie profesjonalnego jury, w którego skład weszli: Barbara Jakimowicz-Klein, Agnieszka Hajbura-Michałowska, Zbigniew Szeląg i Janina Górnicka.
- Wybór był niezmiernie trudny – mówiła B. Jakimowicz-Kliein przed wręczeniem nagród. - Muszę powiedzieć, że w porównaniu do poprzednich edycji, wszystkie słodkości były o wiele ładniej zaaranżowane, kusiły nasze oczy.
- Autentycznie to jest o klasę lepiej niż rok temu. Ważne jest to, że owoców było dużo; ciasta lekkie, mało kremu, za to dużo świeżości wiosenno-letniej – mówił Z. Szeląg, podsumowując laureatów.
„Tarta romana”, łącząca w sobie tradycje włoskie z polskimi, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tłumaczowa, została najwyżej oceniona. Natomiast puchar Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej trafił do Koła Gospodyń Wiejskich w Ścinawce Dolnej za „Porzeczkowca”, nasyconego – jak sama nazwa wskazuje – czarną porzeczką. Z kolei Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Radków otrzymało ciasto przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Ścinawki Górnej. Natomiast wszystkim uczestnikom członkowie jury i burmistrz Jan Bednarczyk podziękowali za udział, a na pamiątkę wręczyli złote wałki do ciasta.
Ale Festiwal Słodkości Ziemi Radkowskiej to nie tylko konkurs. To również, a może przede wszystkim degustacja domowych słodkości. Nie będzie przesadą, kiedy powiemy, że w ciągu niespełna dwóch godzin rozeszło się blisko sto blach różnych ciast! A wszystko to przy muzyce, również do tańca, występach młodych talentów i seniorów.
Kolejna taka impreza już za rok.

Wydania: