Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

KĄCIK
W Bardzie przy kompleksie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Komisji Edukacji, zostanie utworzony teren nauki i rekreacji. Inwestycja może zostać zrealizowana dzięki puli, jaką udało się uzyskać w ramach drugiej edycji programu grantowego „Eneris”. Gratulacje!
KOŁO
Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kudowie Zdroju ma się czym pochwalić – konkretnie chodzi o wygląd stawów. Dzięki pracy członków KPZW widać m.in. wyprofilowane nabrzeża, prześwietloną roślinność – wpłynęło to na estetykę miejsca, które usytuowane jest przy międzynarodowej trasie E-67. Kudowscy wędkarze gospodarują na 12 ha wody oraz kilku hektarach ich otoczenia. Zajmują się ponadto utrzymywaniem czystości w ciekach na terenie miasta. Tak trzymać!
TROFEUM
W Starej Łomnicy w gminie Bystrzyca Kłodzka, osiem z dziesięciu Ochotniczych Straży Pożarnych wzięło udział w lokalnych zawodach sportowo-gaśniczych. W imprezie brały także udział cztery czeskie drużyny. Najlepszymi okazali się strażacy – ochotnicy z Pławnicy. Nic dodać, nic ująć.
WIOSŁOWANIE
W Galerii Twierdza Kłodzko odbyła się „Sportmania” – wielogodzinna akcja, w której można było wygrać karty podarunkowe. Zabawa polegała na tym, że zachęcano klientów do zakupów na kwotę 200 zł. Kwota ta umożliwiała następnie wzięcie udziału w konkursie – wykazanie swojej sprawności w tzw. wioślarzu. Ergometryczne urządzenie odnotowywało, ile razy podciągnięto się na siodełku w ciągi 60 sekund. Wygrywały te dwie osoby, które w półgodzinnych przedziałach osiągnęły najlepszy wynik.
Nagrodą były karty przedpłatowe o wartości 100 zł każda, do zrealizowania na terenie galerii. Bez komentarza.
KONOPIE
Na jednej z kłodzkich posesji, którą wynajmował 33-letni mieszkaniec Opolszczyzny – kwitł narkotykowy biznes. Ponad 60 kg marihuany, linia produkcyjna do jej wytwarzania oraz profesjonalna uprawa konopi indyjskich. Posesję odwiedzili policjanci wspólnie z celnikami, zabezpieczając następnie majątek na potrzeby rozpoczętego śledztwa i przyszłego procesu sądowego. Wow.
KURORT
Lipiec w Polanicy Zdroju zapowiada się imponująco – konkretnie lipcowe weekendy. W letni czas można liczyć na Puchar Polski w Nordic Walking, Przegląd Zespołów Ochotniczych Straży Pożarnych RP, koncert zespołu ludowego „Tarnawiczanki”. Oj, dzieje się!
AKCJA
Pół tysiąca broszur Konstytucji RP rozdali działacze SLD na ulicach Kłodzka. Egzemplarze były podpisane przez byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Celem akcji było upamiętnienie 20. rocznicy wprowadzenia w ży-cie znowelizowanej ustawy zasadniczej. Działacze SLD chcieli poprzez akcję przypomnieć, że Konstytucja nadal obowiązuje. Bez komentarza.
TYTUŁ
W Kłodzku niebawem ukaże się nowe czasopismo. Ma to być jakby przeciwwaga dla „informacji” płynących z ratusza. Nowa gazeta o wielotysięcznym nakładzie będzie przedstawiać rzeczywisty obraz sytuacji gospodarczej miasta.
W zespole redakcyjnym znajdą się osoby inaczej postrzegające kłodzką teraźniejszość, niż robi to obecna ekipa samorządowa. Jak mówi porzekadło: papier wszystko zniesie.
FESTIWAL
W Wambierzycach po raz czwarty odbył się Festiwal Słodkości Gminy Radków. Na placu centralnym stanęły stoiska prezentujące wypieki – ciasta, ciasteczka oraz inne słodkości. Miał miejsce także konkurs na najwspanialsze ciasto z owocami wykonane własnoręcznie. Swoje wypieki prezentowały koła gospodyń wiejskich oraz rady sołeckie z wszystkich gmin w Radkowie. Zdaniem jury w tym roku wypieki były lepiej przygotowane niż w roku ubiegłym. Najsmaczniejszym i najgustowniej przygotowanym ciastem okazała się „Tarta romana” - połączenie polskich i włoskich specjałów cukierniczych, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tłumaczowa. Gratulacje!
PONTON
Gmina Bardo po raz szósty była gospodarzem dolnośląskiego spływu pon-tonowego samorządowców. W imprezie brały udział ekipy z ośmiu jednostek powiatowych oraz gminnych. Spływ nurtem Nysy Kłodzkiej o tyle był ciekawy, że osady przebrały się w postaci straszne i straszniejsze, ale równocześnie wesołe. Gratulujemy pomysłu!
GITARA
Galeria Handlowa Twierdza Kłodzka przygotowała dla swoich klientów muzyczną niespodziankę – koncert muzyki gitarowej w różnych wydaniach i taktach. Gitarzyści wykonywali utwory filmowe i rozrywkowe. Nie ma jak trochę dobrej muzyki pomiędzy zakupami…
AUTO
W Międzylesiu odbyła się prezentacja pojazdów określanych mianem retro – pojawiły się przeróżne marki m.in. żuk, volvo, warszawa. Samochody prezentowały się okazale, co było zasługą ich właścicieli. Nawoskowane i odkurzone cieszyły oko. Bez komentarza.
KONGRES
W Lądku Zdroju odbył się Sudecki Kongres Samorządowy. Celem spotkania było rozpoczęcie dyskusji o sytuacji społeczno-gospodarczej południowej części Dolnego Śląska. Dyskutowano na cztery tematy: diagnoza obszaru Sudetów, szanse i wyzwania rozwojowe dla Sudetów, jako obszarów górskich i podgórskich, bezpieczeństwo na obszarach górskich oraz infrastruktura transportowa w kontekście specyficznych uwarunkowań terenów górskich. W każdym panelu brali udział eksperci w danych dziedzinach. Bez komentarza.
PRZYCHODNIA
Samorząd województwa wybrał 37 dolnośląskich ośrodków zdrowia, które otrzymają razem 68 mln zł na modernizację i zakup specjalistycznego sprzętu. Ze wsparcia finansowego skorzystają również przychodnie z powiatu kłodzkiego: ponad 1,2 mln zł trafi do NZOZ Kłodzko Obwód Lecznictwa Kolejowego Sp. z o.o. na zakup sprzętu diagnostycznego w celu poprawy dostępności i jakości opieki koordynowanej oraz przebudowę budynku. Dofinansowanie w wysokości 133 tys. zł otrzyma także Przychodnia Lekarska „Eskulap” Majdowska -Ciupińska - Kiljanek i Partnerzy Spółka Partnerska. Gratulacje!
TALENT
W Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju odbył się pierwszy przegląd „Mam Talent” – organizatorem było dusznickie przedszkole. Swój muzyczny talent prezentowały nie tylko dzieci dusznickiej placówki, ale również dzieci z Przedszkola Gminnego z Oddziałami Integracyjnymi w Bierkowicach oraz Przedszkola Publicznego z Grupą Żłobkową w Szczytnej. Małe gwiazdy popisywały się również umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi, tanecznymi i scenicznymi. Gratulacje!
BIEG
124 biegaczy oraz 23 zawodników nordic walking wzięło udział w drugim Szczytniańskim Biegu Liczyrzepy. Organizatorem imprezy jest stowarzyszenie Równych Szans. Na tegoroczny bieg udało się pozyskać środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego. Trasa biegła wokół Zamku na Szczytniku. Dla biegaczy jej długość wynosiła 10 km 200 m, a dla zawodników nordic walking 8,5 km. Nic dodać, nic ująć.
MISTRZOSTWA
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Kłodzka zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej podczas XIV Mistrzostw Województwa Dolnośląskiego w Sporcie Pożarniczym. Impreza odbyła się we Wrocławiu. Gratulacje!
KONCERT
W Wambierzycach wystąpiła Police Symphony Orchestra. Młodzi muzycy dali koncert na schodach prowadzących do Bazyliki. Ponad półtorej godziny muzycy z Czech grali znane i lubiane światowe przeboje. Police Symphony Orchestra powstała w 2010 roku. W skład orkiestry wchodzą muzycy z okoli Polic, Broumowa oraz Nachodu. Ekipa liczy 60 osób, głównie absolwentów szkół muzycznych. Bez komentarza.
OLIMPIADA
Olimpiada Przedszkolaka na stałe wpisała się w kalendarz imprez w Szczytnej. W tym roku w zmaganiach sportowych wzięło udział 8 drużyn z przedszkola ze Szczytnej, Chocieszowa, Lewina Kłodzkiego oraz Kłodzka. Mali sportowcy brali udział w kilku konkurencjach. Na koniec zostali odznaczeni złotymi medalami i maskotkami. Gratulacje!

Wydania: