Co słychać w Trójce: Powrót do źródeł - teatr "Skarpetka"

Autor: 
Dorota Węgrzyn

Teatr to rozwój i satysfakcja! Tak brzmi tytuł programu autorskiego, który zredagowałam dwa lata temu. Naturalną konsekwencją tego działania było powołanie do życia szkolnego teatru w ramach zajęć koła teatralnego. Wrześniowa burza mózgów zaowocowała tak zabawną, że aż szlachetną nazwą – Justynka orzekła, że mianować się będziemy ,,Skarpetką”. Nawet nie dociekałam skąd? Jak? Po prostu zaufałam dziecięcej intuicji i... na efekty nie musieliśmy długo czekać. Pierwsze przedstawienie odegraliśmy na cześć przedszkolaków i ich rodziców w Dniu Otwartym Szkoły, czyli Trójki z Jana Pawła 26 stycznia 2017r. Spektakl pt.: ,,Bobrowe opowieści o Narnii” oparty na motywach lektury czwartoklasistów odegrany brawurowo przez dziesięcioro wspaniałych odbił się szerokim echem wśród dzieci i ich opiekunów, świadczyły o tym rozmowy w kuluarach i owacje na stojąco. Historię o Narnii skoncentrowałam w łapkach Pana Bobra i jego przemiłej małżonki, którzy przy swoim stole opowiadają czwórce rodzeństwa o walce pomiędzy siłami zła uosobionymi przez Białą Czarownicę i jej karła a wielką mocą dobra falującą niczym lwia grzywa zwycięskiego Aslana. Taki był zamysł w scenariuszu, aby odbiorca pouczony został dyskretnie, że rozmowa jest bardzo ważną częścią ludzkiego życia:
,,Zaproście mnie do stołu, zróbcie mi miejsce między wami. [...] Może znajdzie się między wami voyager? znajdzie się między wami voyager? znajdzie się między wami voyager? Opowie o barwnych krajach Egzotycznych krajach [...]” – jak śpiewała Elżbieta Wojnowska, w czasach, gdy to na rozmowie twarzą w twarz koncentrowały się nie tylko rodzinne spotkania. Podróż do krainy Narnii uzupełniła scenografia i całe mnóstwo rekwizytów: fajansowe filiżanki, kożuchy, bobrowe okulary i prawdziwa wędka przyniesiona przez Miłosza. Na koniec dzieci mogły wraz z aktorami zaśpiewać piosenkę o Narnii na melodię „Pszczółki Mai” Wodeckiego.
Drugi spektakl pt. „Wszystkie kobiety Konstytucji” został odegrany 27 kwietnia 2017 r. w ramach apelu dla społeczności uczniowskiej a następnie 16 maja dla zaproszonych gości, ponieważ został wpisany w obchody 56 Dni Kłodzka. To sztuka kostiumowa, której kilka scen dopełniała prezentacja multimedialna. Tytuł brzmi kontrowersyjnie, ale to nie jest żadna manifestacja feminizmu. Zamysłem autorki było ukazanie doniosłych wydarzeń historycznych podglądanych i komentowanych przez ówczesne kobiety wywodzące się z różnych stanów społecznych. Również i tym razem dzieci współtworzyły scenografię i zgromadziły rekwizyty. Największą atrakcją w tej materii okazała się ażurowa klatka z ptaszeczkiem ilustrująca bajkę Krasickiego („Ptaszki w klatce”) oraz prawdziwe precle z kramiku przekupki Małgorzaty przed Zamkiem Królewskim w Warszawie. Bawiliśmy się setnie. Moi aktorzy musieli nauczyć się niełatwych tekstów (język archaizowany) i opracować ruch sceniczny, mimikę, gesty oraz zaprezentować jak najwiarygodniej wszelkie zamysły zawarte w scenariuszu. Najpierw napisałam teksty dla dziesięciorga bohaterek, a potem dochodzącym do teatru członkom i członkiniom po prostu dopisywałam role. Skończyło się na piętnastu – oto skład liczebny teatru na dzień 15 marca 2017 r. Oba przedstawienia okazały się wielkim sukcesem debiutującego szkolnego teatru, który bardzo serio potraktował motto: Teatr to rozwój i satysfakcja!
Aktorzy teatru „Skarpetka”: Zuzanna Wydro, Maja Gruszka, Dagmara Bichalska, Nicoll Figura, Julia Kurtasz, Amelia Finokiet, Lena Handel, Justyna Kozioł, Kamila Szponar, Zuzanna Serafin, Wiktoria Zwardoń, Alicja Karpowicz, Nikola Wiśniewska, Miłosz Bernadowski i Michał Chojnacki.
Ci aktorzy, to uczniowie SP 3 w Kłodzku, o których nie raz jeszcze usłyszymy.

Wydania: