Unia Europejska zmienia Radków

Autor: 
inf. M. Matusz
Unia4.jpg

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, czyli DOFE, to największe wydarzenie prezentujące projekty, zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. Tegoroczna edycja (18-21 maja) była czwartą z kolei, a przystąpiło do niej blisko 800 podmiotów z całego kraju, w tym z Gminy Radków. Beneficjenci otworzyli drzwi do wielu obiektów, powstałych dzięki środkom unijnym, pozwolili zajrzeć do części niedostępnych na co dzień.
W Gminie Radków zrealizowanych zostało mnóstwo projektów z udziałem funduszy unijnych w różnych programach. Jak mówi burmistrz Jan Bednarczyk – ich ogólna wartość przekracza 100 mln zł, z czego ponad 70 proc. stanowi dofinansowanie z UE.
Do żadnego z tych projektów drzwi nie trzeba było otwierać, bo dostępne są na co dzień dla mieszkańców, bez opłat. Dlatego w Gminie Radków do DOFE podeszliśmy trochę inaczej.
Wśród starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów Zespołu Szkół w Radkowie ogłosiliśmy konkurs „Unia Europejska zmienia Radków”. Celem było pokazanie obiektów, inicjatyw lub miejsc powstałych przy zaangażowaniu funduszy unijnych. Ogółem napłynęły 32 prace w kategorii plastycznej i literackiej. Słowem pisanym, rysunkiem, także obiektami przestrzennymi uczniowie pokazali przede wszystkim: ratusz, wieżę widokową w Suszynie, zalew radkowski, ścieżki rowerowe, ale też inne obiekty. Uroczystego podsumowania konkursu dokonaliśmy 18 maja – w pierwszy dzień DOFE, w „Zaułku Kultury” w Radkowie – miejscu kameralnych spotkań, wystaw, które także powstało przy zaangażowaniu środków unijnych. Z udziałem burmistrza J. Bednarczyka, nauczycieli, uczniów, w towarzystwie przedszkolaków nagrodziliśmy uczniów najlepszych prac.
W kat. plastycznej (26 prac) I miejsce zajęły Patrycja Stach i Maria Kutrzuba z klasy VI za pracę przestrzenną przedstawiającą zalew. Drugie miejsce otrzymała Wiktoria Modzelewska z klasy III gimnazjum – jej obraz ratusza znajdzie swoje miejsce w gabinecie gospodarza gminy. Trzecia nagroda przyznana została Natalii Fedak z klasy VI SP, która jako temat wybrała wieżę w Suszynie. W tej kategorii jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia dla: Mikołaja Piszczka z klasy V SP, Kingi Herisz z klasy II Gimnazjum i Adriana Ormana z klasy V SP. W kategorii literackiej spośród ośmiu prac jury wybrało dwie, a ich autorom przyznało wyróżnienia: I wyróżnienie otrzymał Tomasz Dybich z klasy II Gimnazjum, a II wyróżnienie Wiktoria Modzelewska (kilku uczniów wzięło udział w obu kategoriach konkursowych).
Do wydarzeń w ramach DOFE wpisaliśmy też dwie inne imprezy – edukacyjno-rekreacyjne, które są cyklicznie organizowane w Gminie Radków. Jedna z nich odbyła się w Ścinawce Górnej, 19 maja, za sprawą Stowarzyszenia „Wszyscy Razem”. Było to IV Grand Prix przedszkolaków w jeździe na rowerze.
Na plac wyruszyła blisko setka dzieciaków na rowerkach, hulajnogach, nawet deskorolkach. Natomiast 20 maja w Ścinawce Średniej, dzięki tutejszej jednostce OSP, odbyło się rozpoczęcie sezonu rowerowego z pokazami strażackimi. Blisko 200 osób – dzieci i dorosłych wzięło udział w pętli rowerowej wokół miejscowości, a potem spotkało się na obiekcie sportowym, gdzie czekały medale, pieczone kiełbaski i dobra zabawa.
Tor rowerowy w Ścinawce Górnej wybudowany został w 2014 roku przy udziale funduszy unijnych (PROW).
W ciągu kilku lat w Ścinawce Średniej, Radkowie i innych miejscach gminy powstały dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych. Wszystko to na co dzień służy mieszkańcom, niemniej Dni Otwarte Funduszy Europejskich to dobry moment, by o tym przypomnieć.

Foto: Gotowi do startu… Rozpoczęcie sezonu rowerowego w Ścinawce Średniej

Wydania: