Sukcesy uczniów z SP nr 6 w Kłodzku

Autor: 
Agnieszka Kawa
Aleksandra Martuszewska-Ola.jpg
sp6-matematyk.jpg

* Ogólnopolski konkurs „Zuch"
W dniach 2-3 marca 2017 r. uczniowie klas I–III Szkoły Podstawowej nr 6 im. Unii Europejskiej w Kłodzku uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie „Zuch” prowadzonym przez Centrum Edukacji Szkolnej – edycja semestralna (wiosna). W klasach 2 w Polsce uczestniczyło 4282 uczniów.
2 miejsce w Polsce zajęła uczennica SP 6 Aleksandra Martuszewska (kl. 2b), a 5 m. Amelia Babiarczuk (kl. 2b), prowadzone przez wychowawcę p. Magdalenę Marcelewicz.

* Sukcesy młodego matematyka
„Wielokąty foremne i ich przekątne” to tytuł pracy matematycznej Krzysztofa Lisieckiego, za którą zdobył I miejsce w Konkursie Prac Matematycznych w Krakowie. Krzysztof od kilku lat uczestniczy w zajęciach koła matematycznego w Szkole Podstawowej nr 6 w Kłodzku. Interesuje się matematyką, ale także jeździ na nartach, pływa i uczy się gry na gitarze.
Krzysztof w swojej pracy postawił wiele nowatorskich hipotez, które następnie udowadniał. Na potrzeby pracy zdefiniował też kilka nowych pojęć. Zajmował się odpowiedziami na pytania o liczbę i kształt obszarów, na które dzielą wielokąt foremny przekątne, w zależności od rodzajów tych przekątnych. Badał też, np. ile przekątnych w wielokącie może się przecinać w jednym punkcie?
Dnia 27. kwietnia w czasie Sesji Matematycznej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, Krzysztof zaprezentował publiczności i jury (pięciu pracowników naukowych różnych krakowskich uczelni) swoją pracę, a następnie odpowiadał na pytania jury i publiczności. Swoimi precyzyjnymi odpowiedziami udowodnił doskonałą znajomość zagadnień prezentowanych w pracy.
Krzysztof osiąga również znakomite wyniki w innych konkursach matematycznych. W tym roku uzyskał bardzo dobry wynik w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”.
Wielkie podziękowania i gratulacje składamy rodzicom Krzysztofa, którzy wspierają syna w rozwijaniu zainteresowań.
Największe jednak gratulacje należą się Krzysztofowi Lisieckiemu. Napisał i w pięknym stylu obronił zwycięską pracę matematyczną, która zachwyciła krakowskich matematyków.

Wydania: