To od nas dla p. Marii Tatus nagroda pokojowa

Autor: 
D. Chmielarz
tatus.jpg

„W 2003 roku mówiłam o tym, że kilka lat wcześniej nie potrafiłabym sobie wyobrazić, iż pewnego razu będę zaproszona do Gimnazjum w Szczytnej i będę miała okazję rozmawiać z młodymi Polakami. (…). Usprawiedliwiałam się za przestępstwa, jakie Hitler – Niemcy wyrządzili polskiemu narodowi. Moi rodzice nie wiedzieli o wszystkich zbrodniach czasów hitlerowskich, gdy w 1946 r. musieli opuścić swoją małą ojczyznę. (…). Chciałabym patrzeć w przyszłość, w której dla naszych narodów byłoby wzajemne zrozumienie, porozumienie i przyjaźń.(…) My dawni mieszkańcy Rückers/ Szczytna czujemy się z Państwem bardzo związani. W przeszłości naszym obu narodom nie przychodziło to porozumienie łatwo, albo było w ogóle niemożliwe, niestety. Dziś chcielibyśmy żyć w pokoju i mieć ten pokój w sercach.” – Z listu p. Marii Tatus do Burmistrza Szczytnej z dnia 14. 02. 2006.
Pani Maria Tatus urodziła się w Szczytnej na początku lat czterdziestych 20 w. Jej rodzice byli rolnikami. Po wyjeździe do Niemiec Zachodnich tęsknili i czuli się tam obco. „Poczułam, że znowu mam swoją małą ojczyznę, dopiero gdy zmarł mój mąż, a ja spotkałam się z wielkim wsparciem środowiska, w którym żyję” – mówiła na spotkaniu w siedzibie Bractwa Rycerskiego w Szczytnej dnia 19. maja 2017 r. Wraz z przyjaciółmi odwiedziła wtedy p. M. Tatus po raz kolejny swoją pierwszą małą ojczyznę, spotkała się z mieszkańcami. W Niemczech jest naszym honorowym, niemianowanym oficjalnie ambasadorem. Napisała książkę o swoim kraju lat dziecinnych „Wspomnienia ze Szczytnej, okręg Kłodzko, Śląsk, słowem i obrazem”, która jest cennym źródłem wiedzy o Szczytnej z przełomu 19 i 20 w. Wraz z przyjaciółmi miała konkretny udział w renowacji pomnika Jana Nepomucena w Szczytnej. Cieszy się, że miasto pięknieje… „to na kwiaty albo coś innego, żeby było ładnie”.
Jest osobą bezpośrednią, ciepłą i szczerą. Biorąc to wszystko pod uwagę, RM Szczytnej, na wniosek Bractwa Rycerskiego MBKP nadała p. M. Tatus tytuł „Honorowy Obywatel Szczytnej”. Uroczystość odbyła się 19 V 2017 r. w Urzędzie Miasta w obecności przedstawicieli samorządu lokalnego, zaproszonych gości i przyjaciół z Niemiec. Druga część, wspomnieniowa, tego spotkania miała miejsce w siedzibie Bractwa Rycerskiego, gdzie goście mogli obejrzeć wystawę fotograficzną „Wszystkim nam Szczytna jest bliska”, na którą złożyły się zdjęcia Rückers z 19 i 20 w. oraz współczesne. Można też było obejrzeć kroniki, a w nich udokumentowaną każdą wizytę byłych mieszkańców Szczytnej.
Tytuł „Honorowy Obywatel Szczytnej” nadany Pani Tatus jest od nas dla niej nagrodą pokojową, na którą w pełni zasługuje – stwierdziła jedna z radnych RM Szczytnej. Dołączyła więc p. Maria Tatus do grona kilku innych osób, które taki tytuł otrzymali wcześniej, są to: nieżyjący już proboszcz Benedykt Narloch, Antoni Hawałej; Janina Król, Zbigniew Horbowy, Kazimierz Drożdż.

Wydania: