Maj pod znakiem Kłodzkiego Klubu Fotograficznego

Autor: 
Joanna Żabska
Foto.jpg

W piątek 12 maja w Galerii Sztuki pARTer w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się wer-nisaż wystawy członków Kłodzkiego Klubu Fotograficznego pod tytułem „Ludzie, którzy zwrócili moją uwagę”. Prace nad wystawą trwały prawie rok.
- Jest to druga wystawa, w której ściśle określamy jej temat, gdzie nie prezentujemy naszych świeżych zdjęć, tylko dotykamy jakiegoś tematu – mówi Przemysław Ziemacki, prezes KKF. - Na początku była koncepcja „człowiek”. Tytuł zrodził się na samym końcu i przyznam, że jest to dzieło poniekąd przypadku. Patrzyliśmy na te zdjęcia i samych siebie zapytaliśmy, co sprawiło, że akurat w tym momencie mieliśmy aparat. To jest pytanie, które łączy wszystkie te prace. Odpowiedzi są różne – dodaje Ziemacki. Na wystawie swoje prace zaprezentowało 26 autorów, z których większość na co dzień nie zajmuje się portretami.
- Na ogół fotografuję przyrodę, bardzo rzadko osoby – przyznaje Maria Dierżyńska, która na zdjęciu utrwaliła przyjaciółkę, malarkę z Katowic. Jest to jedno z jej pierwszych zdjęć, zrobionych jeszcze aparatem Zenit. Julita Pyka, kolejna klubowiczka przyznaje, że do zdjęć pozowała jej przyjaciółka. Fotografie są różnorodne, tak jak i ich autorzy.
- Zawsze oceniam wysoko prace KKF. Klub zrzesza pasjonatów, osoby ciekawe świata, które potrafią tę ciekawość przełożyć na kadr fotograficzny i nas zachwycić swoim postrzeganiem rzeczywistości – podkreśla Joanna Stoklasek-Michalak, kustosz w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
- W dzisiejszych czasach trudno jest skupić ludzi wokół pewnej idei, jakiejś wspólnej formuły, a już tym bardziej artystów, z których każdy podąża własną ścieżką artystyczną. Taka wystawa wymaga i pewnej wspólnej koncepcji artystycznej ale też i pewnych kompromisów i selekcji – podkreśla Marek Mazurkiewicz, dyrektor KCKSiR. Po kilku latach „wygnania” Kłodzki Klub Fotograficzny powrócił do Kłodzka.
- Był to dla nas nowy wiatr w żagle i cały czas ten wiatr silnie wieje – podkreśla Ziemacki. To już trzecia wystawa zorganizowana przy współpracy z KCKSiR, a na sierpień szykowana jest kolejna. Tymczasem wystawa klubowa zatytułowana „Pamięci Tadeusza Jażdżewskiego”, która w Kłodzku była prezentowana rok temu, od 11 maja do 9 czerwca tego roku jest pokazywana w galerii Pryzmat w Szprotawie.

Wydania: