Wielki koncert na schodach bazyliki

Autor: 
inf. M. Matusz
Koncert_Wambierzyce.jpg

W ostatnią sobotę maja w Wambierzycach odbędzie się koncert Police Symphony Orchestra (Czechy). Wyjątkowość tego wydarzenia sprowadza się do miejsca; 60-osobowa grupa muzyków zagra na schodach prowadzących do bazyliki.
Pierwszy koncert Police Symphony Orchestra pod kierunkiem Josefa Javora na terenie Gminy Radków odbył się w ubiegłym roku, także w Wambierzycach. Spotkał się z zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem, i bez wątpienia tak stanie się również w tym roku. Tym razem dyrygentami będą Chuhei Iwasaki i Věra Vlčková.
Repertuar koncertu będzie szeroki i wszechstronny, przygotowany na około 1,5 godziny. Znajdą się w nim m.in.: „Gorale” – znane z wykonania czeskiego zespołu folkowego „Čechomor, „Radeczky Pochod” Johanna Straussa.
Kilka zdań o Police Symphony Orchestra. W 2010 r. w Policach nad Metują rodzeństwo Petra i Jakub Soukopovni założyli orkiestrę symfoniczną. W jej składzie są muzycy z okolic Polic, Broumova oraz z Nachodu. Obecnie orkiestra liczy przeszło 60 muzyków, głównie absolwentów szkół muzycznych. Przez pierwsze pięć lat orkiestrą kierował Miroslav Srna. Obecnie dyrygentem jest Józef Javor. Orkiestra koncertuje cały czas, indywidualnie bądź z czeskimi muzykami klasycznymi bądź popowymi.
Organizatorami koncertu w Wambierzycach są: Gmina Radków z jednostkami organizacyjnymi przy współpracy z Parafią NNMP.

Wydania: