RST na międzynarodowym konkursie kulinarnym

Autor: 
inf. M. Zilbert
RST-konkurs.jpg

Po raz trzeci Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy-Zdroju uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Kulinarnym „Smak Gościnności” w Myślenicach (województwo małopolskie). Finał III edycji konkursu odbył się 31 marca br., a tegorocznym tematem przewodnim była „jagnięcina podhalańska” (w minionych latach: jabłko z Raciechowic i kapusta charsznicka). W konkursie wzięło udział 14 dwuosobowych zespołów z Polski i z zagranicy, które oprócz kulinarnych popisów musiały także przeprowadzić krótką prezentację na temat przygotowanej potrawy. Zespoły zakwalifikowane do finału po wcześniejszej selekcji, która zakończyła się 28 lutego br., musiały wykonać z wykorzystaniem jagnięciny podhalańskiej zakąskę zimną lub gorącą oraz danie zasadnicze.
Polanicką RST reprezentowali uczniowie klasy II Ga – Dominik Prętki i Marek Mierzwa, pod opieką p. Agnieszki Ciuły. Młodzi kucharze przygotowali orientalną zupę z jagnięciną z grzybami shitake, makaronem ryżowym i prażonymi nerkowcami z kolendrą, a jako przekąskę gorącą: duszoną jagnięcinę z pieczonym topinamburem, musem z żółtego buraka, brokułem i pomidorowo-czosnkowym concase.
Na 14 drużyn kulinarnych, m.in. z Francji, Hiszpanii, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Polski zespół z Regionalnej Szkoły Turystycznej otrzymał wyróżnienie, zajmując ostatecznie 6 miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Wydania: