Powiało orientem, czyli Noc z Andersenem 2017

Autor: 
Gabriela Naporowska-Rodak, Paulina Bera
naz 2.jpg

Jak co roku wczesną wiosną na pamiątkę urodzin H.Ch.Andersena i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju zorganizowała imprezę czytelniczą „Noc z Andersenem”, której celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Bilet wstępu na tę dziewiątą już z kolei imprezę otrzymały dzieci wyróżniające się szczególną aktywnością w szkole i w bibliotece, więc udział w spotkaniu był dla nich nagrodą za ich zaangażowanie i wspaniałą pracę na zajęciach.
Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania bibliotecznego projektu „Pofigluj z nami – rozbujane przedwiośnie w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki”. Obejrzeliśmy filmik ilustrujący realizację projektu, wystawę prac komiksowych dzieci oraz gorąco gratulowaliśmy zwycięzcom turnieju gier i konkursu na najlepszy komiks. Tłem do spotkania była wspaniała dekoracja wykonana na projektowych warsztatach przez Joannę Sapkowską i nasze dzieci, wprowadzająca nas w orientalny klimat. Tym razem bowiem podczas „Nocy z Andersenem” zabraliśmy dzieci w daleką podróż przez kraje arabskie hen aż po egzotyczne Indie. Na początek wszyscy zgromadzeni obejrzeli przedstawienie bibliotecznej grupy teatralnej „Ale teatr”. Była to niezwykle klimatyczna i piękna inscenizacja hinduskiej baśni „Jaśminowa księżniczka”. Mali aktorzy nie po raz pierwszy pokazali klasę! Serdecznie im gratulujemy! Potem przeszliśmy do kolejnej atrakcji, czyli interaktywnego pokazu kuchni hinduskiej. Państwo Anna i Bogusław Tomczyk z Wrocławia przygotowywali przy współudziale dzieci indyjskie przekąski i deser. Były to papadamy, czyli chrupiące podpłomyki, „kulki mocy”, czyli zdrowe pralinki z daktyli i dodatków oraz aromatyczny pudding. Sala szybko wypełniła się wspaniałymi zapachami, przyprawiającymi o zawrót głowy. Wszystko było tak smaczne, pachnące i zdrowe! Zaraz po pokazie rozpoczęliśmy pierwszy etap integracyjnej gry „Czar Orientu”. Podzielone na grupy dzieci miały za zadanie przejść kilka etapów gry. Każdy etap to było inne zadanie: nauka tańca brzucha prowadzona przez Alicję Kwaśną, nauka jogi prowadzona przez doświadczonego instruktora Piotra Bryję, warsztaty kulinarne z Karoliną Szamborską, dekorowanie wielkich mandali pod czujnym okiem Doroty Urbańczyk, wykonywanie jak najdokładniejszej mapy Indii pod kierunkiem Małgorzaty Bednarek i poznawanie ciekawostek o tym niezwykłym kraju i rozwiązywanie megakrzyżówki, czego pilnowała Ewa Kryskow-Inglot. Gorąco dziękujemy wszystkim prowadzącym punkty zadaniowe! Po emocjach związanych z grą dzieci zasiadły do obfitej kolacji, by zaraz potem wysłuchać hinduskiej baśni czytanej na role. W role bohaterów opowieści „Tygrys, bramin i szakal” wcielili się: Małgorzata Bednarek, Dorota Urbańczyk, Ewa Kryskow-Inglot, Grzegorz Weber, Tomasz Nowicki, Paweł Pawlik i burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk. Kolejnych wielkich emocji dostarczyły nam pokazy tańca brzucha
w wykonaniu Alicji Kwaśnej, a potem dzieci z klasy Małgorzaty Wołczackiej. Było czarująco i fenomenalnie! Niezmordowane dzieci przystąpiły zaraz do drugiej części gry, a ostatnie chwile naszej imprezy poświęciliśmy na prezentację efektów prac dzieci i wspólne tańce. Na pamiątkę wspaniałej zabawy każdy jej uczestnik otrzymał indyjskiego słonika na szczęście. To była też dobra chwila na rozdanie nagród zwycięzcom konkursów projektowych. O północy zmęczone, ale bardzo szczęśliwe dzieci wróciły z rodzicami do domów.
Za pomoc w realizacji „Nocy a Andersenem” dziękujemy współorganizatorkom: Adriannie Szymańskiej, Małgorzacie Wołczackiej, Beacie Ludwiniak i Bogusławie Myrlak. Za obecność i towarzyszenie nam w spotkaniu dziękujemy wymienionym wyżej lektorom, instruktorom oraz Bogusławie Bogusławskiej, Annie Weber i Beacie Kaczmarczyk. Za wypożyczenie indyjskich strojów dziękujemy Karolinie Szamborskiej i Karolinie Sierakowskiej-Dawidowicz. W przeprowadzeniu imprezy bibliotece służyli pomocą: Urszula Waliłko, Małgorzata Stuła, Michał Pietkiewicz, Adam Rodak oraz wspaniałe wolontariuszki Konstancja Rodak i Karolina Szczerba. Jeszcze raz gorąco wszystkim dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na FB!

Wydania: